Gdańsk przejmuje Kuźnię Wodną w Oliwie

Do końca grudnia bieżącego roku zabytkowa oliwska kuźnia wodna stanie się własnością Miasta. Do czasu zakończenia inwentaryzacji i przekazania obiektu docelowemu operatorowi, administracją kuźni zajmie się Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Kuźnia wodna w Oliwie. Muzeum Techniki. Bytowska – (Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Przypomnijmy: już na początku roku Muzeum Techniki w Warszawie sygnalizowało, że ze względu na problemy finansowe będzie zamykać swoje oddziały zamiejscowe, czyli m.in. oliwską kuźnię. Od tego czasu trwały rozmowy pomiędzy Miastem a Naczelną Organizacją Techniczną, której podlega Muzeum Techniki. Na przełomie listopada i grudnia NOT poinformowała dyrekcję Biura Prezydenta ds. Kultury, że jest zainteresowana przekazaniem kuźni. Rozpoczęła się też inwentaryzacja obiektu.

– Dosłownie i w przenośni musimy kuć żelazo, póki gorące. Dlatego poleciłem Gdańskiemu Zarządowi Nieruchomości Komunalnych przejęcie obiektu do końca roku – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – Jednocześnie czekamy na wyniki inwentaryzacji, by ustalić jakie będą koszty remontu i przyszłego utrzymania zabytku. Prawdopodobnie w przyszłości operatorem kuźni będzie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – dodaje prezydent Grzelak.

Kuźnia wodna w Oliwie. Muzeum Techniki. Bytowska 1 – (Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Kuźnia Wodna w Oliwie jest prawdziwą techniczną perełką. Pierwsze wzmianki o kuźni działającej nad Potokiem Oliwskim pochodzą z 1597 r. Do dzisiejszych czasów zachował się m.in. młot, ważący około 250 kg, i ogromne nożyce napędzane kołami wodnymi. To jedyny tego typu czynny obiekt w Polsce. Od 1957 roku kuźnia podlegała Muzeum Techniki w Warszawie.
Michał Piotrowski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Klubowa Gdynia Arena

Sylwester pod chmurką, clubbing, domówka? A może największy halowy sylwester w Polsce? 31 grudnia w Gdynia Arenie, szykuje się prawdziwe...

Zamknij