Zakątek zabaw zaprasza dzieci

Od poniedziałku, 19 grudnia, dzieci mogą korzystać z „Zakątka Zabawy”. To nowy plac zabaw na Wzgórzu św. Maksymiliana, zbudowany dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim 2015. W najbliższych dniach zakończy się realizacja kolejnych projektów, które mieszkańcy wybrali w II edycji głosowania.

Koniec roku nie oznacza zwolnienia tempa przy inwestycjach dotyczących zwycięskich projektów w głosowaniu na gdyński Budżet Obywatelski. Zdecydowana większość prac, o których realizacji mieszkańcy zdecydowali podczas głosowania w roku 2015, jest w zaawansowanej fazie wykonania. W ciągu kilku najbliższych dni zakończą się odbiory techniczne na kilku kolejnych placach zabaw i boiskach.

Już można korzystać z 22 spośród 40 projektów, które wygrały w II edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Podczas realizacji projektów zwycięskich w głosowaniu na Budżet Obywatelski obowiązują nas takie same procedury, jak przy każdej innej inwestycji. Określone przepisami terminy mogą i wnioskodawcom, i mieszkańcom, wydawać się zbyt długie, ale my nie możemy pozwolić sobie na żadne zaniedbania – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Wykorzystujemy materiały wysokiej jakości. Jeśli to konieczne proponujemy wnioskodawcom zmiany w ich projektach, co niejednokrotnie skutkuje większymi niż to założył autor kosztami przedsięwzięcia. Wszystko po to, żeby i osoby zgłaszające projekty do Budżetu Obywatelskiego, i mieszkańcy korzystający z konkretnych przedsięwzięć byli zadowoleni.

Od poniedziałku, 19 grudnia, można testować atrakcje, jakie funduje „Zakątek Zabawy” – plac zabaw przy skwerze Sue Ryder u zbiegu ul. Legionów i alei Marszałka Józefa Piłsudskiego na Wzgórzu św. Maksymiliana. Plac stanowi uzupełnienie już istniejącej infrastruktury skweru Sue Ryder (skatepark oraz siłownia zewnętrzna). W „Zakątku Zabawy” ustawiono piaskownicę, zestaw zabawowy, huśtawki, karuzelę i bujak. Jest kilka rodzajów nawierzchni: syntetyczna, żwirowa, trawiasta oraz z kostki betonowej. Koszt prac to 224 823,14 zł.

Okres między ogłoszeniem wyników głosowania a powstaniem placu wypełniły rozmowy i serie spotkań z przedstawicielami Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich: Zarządu Dróg i Zieleni, plastyka miasta i Biura Ogrodnika Miasta – mówi Joanna Lica, autorka wniosku do Budżetu Obywatelskiego. Przygotowano kilka kolejnych wersji projektu placu zabaw, z których każda uwzględniała zgłaszane uwagi. Trochę to trwało, ale udało się! Mamy „Zakątek Zabawy” – cieszy się wnioskodawczyni.

Na finiszu jest też realizacja Placu Sportów Miejskich przy ul. Adm. Unruga 80 na Obłużu. W siłowni zewnętrznej będę drążki oraz poręcze o różnej długości i wysokości, drążek falowany, wysokie koła gimnastyczne, lina do wspinaczki, drabinki poziome i drabinki pionowe. Koszt wykonania całości to 85 787 zł.

Również na Obłużu, przy ul. Adm. Unruga 61, lada dzień gotowy będzie plac zabaw i miejsce wypoczynku. Do dyspozycji mieszkańcy będą mieli zestaw około 12 urządzeń oraz elementy małej architektury; wszystko na nawierzchni głównie piaskowej. Koszt: 170 000 zł.

Łączka Merdających Ogonków, czyli wybieg dla psów z torem agility (ok. 1000 m kw) i park (ok. 600 m kw) za chwilę zacznie służyć czworonogom na Oksywiu (ul. Cypriana Godebskiego 10). Całość otoczona będzie estetycznym ogrodzeniem i krzewami ozdobnymi. Na wybiegu staną urządzenia do ćwiczenia psiej zwinności. Planowany jest montaż trzech murków, kładki, pochylni i tunelu. Koszt prac: 82 970,50 zł.

Przy ul. Kopernika na Płycie Redłowskiej kończy się budowa Street Workout Parku. W siłowni zewnętrznej będzie można ćwiczyć z wykorzystaniem jednego z czternastu drążków o różnej długości i wysokości, dwunastu równoległych poręczy do ćwiczeń o różnej wysokości, kółek gimnastycznych, liny do wspinaczki, drabinek poziomych i pionowych oraz ławeczki do ćwiczeń. Całość stanęła na podłożu z płyt EPDM oraz piasku, który zapewnia amortyzację podczas upadku. Koszt inwestycji wyniósł 126 949 zł.

Do końca grudnia ma też zakończyć się realizacja projektów:
– Siła Dębu – czyli przestrzeń do ćwiczeń fizycznych przy ZSO nr 5
– Cisowa Playground – rozbudowa palcu w zabaw w parku nad Cisowską Strugą
– mini boisko przy ZSE na Dąbrowie
– rozbudowa terenów sportowych przy ZS nr 14
– doposażenie boiska przy SP nr 20

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektów, które wygrały w tegorocznym głosowaniu. Przypomnijmy, że jest ich 30.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zgłoś się do projektu „Twoja Szansa”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie zaprasza osoby, które przez dłuższy czas pozostają bez pracy i chciałyby zmienić swoją sytuację...

Zamknij