Zegar na Biskupiej Górce

Dzięki pomocy i wsparciu gdańszczan, gdańszczanek, miłośników Gdańska oraz instytucji zarówno trójmiejskich, jak i zagranicznych w ramach pilotażowej akcji PREZENT DLA GDAŃSKA zebrano ponad 70 000 złotych. Pieniądze te w całości zostały przeznaczone na rekonstrukcję Zegara na Biskupiej Górce, przy schronisku młodzieżowym imienia Pawła Beneke. Kiedy zegar zostanie uruchomiony?

 

Prace warsztatowe nad wskazówkami zegara z Biskupiej Górki

Planowany terminarz prac zakładał, że nowy mechanizm, tarcze zegarowe, wskazówki oraz podświetlenie tarcz zostaną zamontowane na wieży do końca roku 2016, zaś zegar odmierzy już Nowy Rok. Jednak nieprzewidywalnie przedłużający się proces formalny oraz niesprzyjające warunki pogodowe uniemożliwiające prace na wysokościach spowodowały przesunięcie terminu uruchomienia mechanizmu zegarowego na wiosnę 2017. Dbając o bezpieczeństwo wykonawców oraz w trosce o trwałość zegara, prace zostały przeniesione do warsztatu, gdzie wykonano wskazówki zegarowe, cyfry oraz mechanizm zegarowy.

 

Stare rozwiązania, ale we współczesnym, udoskonalonym wykonaniu

 

Prace warsztatowe nad wskazówkami zegara z Biskupiej Górki

Będzie to zegar z elektrycznym napędem, z mechanizmami obsługującymi obie tarcze, z automatycznym przestawianiem czasu, która w następnych etapach będzie koordynować też scenę z okrętami. Mechanizmy napędowe powtarzają co do zasady stare rozwiązanie, ale z użyciem współczesnych podzespołów, włączając w to prototypowe rozwiązanie połączenia ruchów wskazówek minutowych i godzinowych na drodze elektronicznej, co znacznie upraszcza strukturę mechanizmu, czyni go bardziej niezawodnym… – tak nowy mechanizm opisuje Grzegorz Szychliński, dyrektor Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.

 

To nie będę zwyczajne wskazówki

 

Wskazówki zostały zaprojektowane z blachy stalowej nierdzewnej, złoconej, z ażurowym indeksem i przeciwwagami w kształcie półksiężyców, aby upamiętnić fakt, że w tym miejscu na Biskupiej Górce stało obserwatorium astronomiczne, które wzniósł w 1781 roku wybitny gdański lekarz i przyrodnik, członek Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Royal Society, Nathanael Matthäus von Wolf.

 

Prace warsztatowe nad wskazówkami zegara z Biskupiej Górki

Ostatnim elementem prac jest wykonanie cyfr na tarczy zegarowej. Jak mówi Grzegorz Szychliński – Zabezpieczono cyfry, których stan pozwala na powtórne użycie. Zostaną one zakonserwowane, prostowane, powtórnie pozłocone i powrócą na wieżę. Cyfry brakujące będą wykonane jako wierne kopie istniejących znaków.

 

Za opóźnienie serdecznie przepraszamy i zapraszamy na odsłonięcie Zegara na Biskupiej Górce wiosną 2017 roku.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkoła w Kowalach z dużym zainteresowaniem

Aż trzynaście firm jest zainteresowanych budową metropolitalnej szkoły w Kowalach. Ile z nich zostanie zaproszonych do złożenia ofert przetargowych okaże...

Zamknij