Nowe autobusy na liniach S i Z

W 2017 rok wjedziemy w Gdyni nowymi autobusami. Od 1 stycznia nowe pojazdy marki Solaris wozić będą pasażerów linii S i Z. 8 z 12 z nich przyjechało do Gdyni prosto z fabryki, a dwa zaprezentowały się na ulicach miasta 29 grudnia. Autobusy zakupiło konsorcjum firm Meteor oraz Irex-1 i Irex-3, które wygrało przetarg na obsługę dwóch z najdłuższych gdyńskich tras autobusowych.

Nowe Solarisy w Gdyni – Fot. Barbara Betlejewska

31 grudnia 2016 r. kończą się 8-letnie umowy na obsługę części kursów na linii pospiesznej S – łączącej Pustki Cisowskie z Sopotem oraz całej linii Z – łączącej Żukowo z Gdynią (Dworcem Głównym PKP). Potrzebne było więc wyłonienie operatora na kolejne lata. W zakończonym niedawno postępowaniu przetargowym na zwyciężyło konsorcjum firm Meteor z Jaworzna oraz Irex-1 i Irex-3 ze Świętochłowic. Operator wozić będzie pasażerów na liniach S i Z przez kolejnych 10 lat. Taki czas trwania kontraktu umożliwiła ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.

Operator będzie obsługiwał wymienione linie dwunastoma autobusami, w tym ośmioma fabrycznie nowymi – sześć 12-metrowych Solarisów Urbino wozić będzie pasażerów S-ki, a 2 przegubowe pojazdy obsłużą linię Z.

Nowe Solarisy w Gdyni – Od lewej stoją- Marzena Biała, Michał Guć, Marcin Wołek (radny Gdyni), Olgierd Wyszomirski, Rafał Zajas Fot. Barbara Betlejewska

Dwa z nowych Solariów Urbino wykonały swój pierwszy, pokazowy kurs 29 grudnia. Punktualnie o godz. 10.00. wyjechały sprzed Urzędu Miasta Gdyni do Bulwaru Nadmorskiego. Oficjalnej inauguracji pojazdów dokonali tam wiceprezydent Gdyni Michał Guć, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor gdyńskiego oddziału firmy Meteor-Irex Marzena Biały oraz dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach Rafał Zajas.

Jestem pewien, że te wozy, pachnące jeszcze nowością, w których pojawiają się liczne innowacje wychodzące naprzeciw potrzebom pasażerów, będą dobrze służyły gdynianom i mieszkańcom metropolii – powiedział podczas spotkania Michał Guć.

Nowością w gdyńskiej komunikacji miejskiej jest wyposażenie 8 fabrycznie nowych pojazdów w bardzo bogatą informacje pasażerską. Wewnątrz, oprócz wyświetlaczy podsufitowych, prezentujących przystanek bieżący i 6 kolejnych, pojawią się także elektroniczne tablice boczne prezentujące całą trasę linii – tzw. koraliki. Wszystkie pojazdy zostały też wyposażone w ładowarki USB i duży tylny zewnętrzny wyświetlacz. Prezentuje on – oprócz numeru linii – także przystanek docelowy. Jest to rozwiązanie, które ułatwia przesiadanie się (także od tyłu widać, dokąd jedzie dany pojazd).

Nowe Solarisy w Gdyni – Fot. Barbara Betlejewska

Wraz z wprowadzeniem do eksploatacji nowych autobusów otwieramy właściwie drogę do tego, aby kolejne autobusy wprowadzane do naszej sieci też były tak bogato wyposażone – komentował prof. Olgierd Wyszomirski.

W komunikacji autobusowej organizowanej przez ZKM w Gdyni, w skali całej sieci komunikacyjnej obejmującej 7 miast i gmin, około 25% przejazdów wykonują przewoźnicy prywatni, kontraktowani na podstawie przetargów nieograniczonych.

Barbara Betlejewska

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Startuje 15. „Gdyński Biznesplan”

W Gdyni rusza 15. edycja konkursu „Gdyński Biznesplan”. Jest on skierowany do osób chcących realizować swoje pomysły i rozwijać własne...

Zamknij