Nowi sąsiedzi na Piotrkowskiej

85 gdańskich rodzin wprowadzi się lada dzień do nowych budynków przy ul. Piotrkowskiej 72 i 74 na Ujeścisku. Dziś mieszkańcy odebrali klucze do swoich mieszkań z rąk prezydenta Pawła Adamowicza. Inwestycję zrealizowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Sp. z o.o.

W dwóch budynkach przy ul. Piotrkowskiej w Gdańsku wybudowanych zostało łącznie 85 mieszkań 1-, 2- i 3- pokojowych o powierzchniach od 31,10 do 62,50 m2 oraz 21 garaży. Do każdego mieszkania przypisana jest komórka lokatorska. Budynki wyposażono w windy, a teren wokół budynków zagospodarowano. Wszystkie lokale będą wynajmowane przez Gminę Miasta Gdańsk od Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława” Sp. z o.o. jako mieszkania komunalne.

– Od dziś jesteście Państwo swoimi sąsiadami, warto się rozejrzeć, uśmiechnąć do siebie, podać sobie ręce. Mam nadzieję, że będzie się tu wam dobrze mieszkało. Zwłaszcza, że Gdańsk Południe się dynamicznie rozwija, my też planujemy w pobliżu nowe inwestycje: linie tramwajowe czy kolejne placówki szkolne – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczając klucze do mieszkań nowym lokatorom.

– Mieszkania są w standardzie „pod klucz”, czyli praktycznie gotowe do zamieszkania – dodał zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Budynki stanowią pierwszy etap realizacji zespołu mieszkaniowego liczącego 448 mieszkań w 10 budynkach. W kolejnych etapach inwestycji powstaną miejsca rekreacji dla mieszkańców oraz place zabaw dla dzieci. W budowie są kolejne 2 budynki ze 110 mieszkaniami, oba powstają przy udziale środków z Funduszu Dopłat.

Wraz z budową budynków spółka TBS „Motława” zrealizowała infrastrukturę doodsiedlową tj. sieć kanalizacji deszczowej, sieć wodociągową ze stacją podnoszenia ciśnienia wody, sieć kanalizacji sanitarnej oraz tymczasową drogę dojazdową z chodnikiem i oświetleniem. Budowa infrastruktury pozwoli na rozwój tych terenów i budowę kolejnych budynków przez TBS „Motława” oraz GTBS.

Gmina Miasta Gdańsk aktywnie uczestniczy w rządowym programie finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Od 2005 r. BGK przyznał Miastu blisko 40 mln  zł bezzwrotnego finansowego wsparcia na utworzenie 600 lokali, z czego ponad połowa została oddana do użytku.

– W latach 1998 – 2016  miejskie spółki budowlane  (Towarzystwo Budownictwa Społecznego  „Motława”, Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Gdańska Infrastruktura Społeczna)  wybudowały łącznie 3 069 nowych mieszkań dla gdańszczan. Do końca 2018 roku Miasto zamierza wybudować kolejnych ponad 420 lokali mieszkalnych – przypomina prezydent Piotr Grzelak.

Budowa budynków przy ul. Piotrkowskiej 72 i 74 na Ujeścisku trwała 13 miesięcy, a jej koszt wyniósł 13 806 tys. Zł. Bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Dopłat wyniesie 4 926 tys. zł. W związku z przyznanym wsparciem z Funduszu Dopłat miasto zobowiązane jest do utworzenia odpowiedniej ilości lokali socjalnych lub mieszkań chronionych.

Michał Piotrowski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdańskie szkoły ze Złotymi Tarczami!

Gdańskie szkoły są najlepsze na Pomorzu! W ogłoszonych dzisiaj rankingach, najlepszych liceów i techników, Perspektywy 2017 pierwsze miejsce na podium...

Zamknij