Weekend po gdyńsku

Ten weekend upłynie w Gdyni pod znakiem prapremiery widowiska muzycznego „Emigra – Symfonia bez końca” do muzyki skomponowanej przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. W sobotę hala Gdynia Arena wypełni się po brzegi. A w niedzielę miłośnicy natury mogą w poszukiwaniu wiosny wybrać się do Marszewa. Pasjonaci sportu i historii wezmą tego dnia udział w „Wilczym Biegu”. Jutro ostatni dzień zapisów.

SOBOTA

„Emigra – Symfonia bez końca”

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na światową prapremierę widowiska muzycznego „Emigra – Symfonia bez końca” do muzyki skomponowanej przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Widowisko odbędzie się w hali widowiskowej Gdynia Arena w sobotę 25 lutego o godz. 19.00.

Na scenie zobaczymy ponad 100 artystów, chór, 10 dynamicznych perkusji! Całość okraszona będzie obrazami multimedialnymi, które wykorzystują historyczne fotografie, materiały literackie i unikatowe dokumenty z zasobów Muzeum Emigracji w Gdyni – listy, pamiętniki, rzeczy osobiste podróżujących.

Do współpracy artystycznej przy widowisku Jana A.P. Kaczmarka będącym muzyczną impresją doświadczenia emigracji zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego.

Widowisko opowiada o doświadczeniach emigracji, ważnych również dla samego  Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, jednego z najwybitniejszych na świecie kompozytorów, na co dzień mieszkającego w Los Angeles.

Producentem wydarzenia jest Muzeum Emigracji.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia na eBilet.pl, w salonach Empik oraz w kasie muzeum. Kontakt z kasą muzeum: tel. 58 670 41 61 lub e-mail: kasa@muzeumemigracji.pl.

Zimowe warsztaty rodzinne w Experymencie

Czym jest suchy lód, z czego właściwie powstaje i jakie fascynujące eksperymenty z jego wykorzystaniem można przeprowadzić – tego (i nie tylko!) dowiedzą się i doświadczą uczestnicy warsztatów rodzinnych „W krainie suchego lodu 2″ w Centrum Nauki Experyment w weekend 25 i 26 lutego. 

Kolejna odsłona popularnych spotkań dla dzieci i ich opiekunów będzie poświęcona odkrywaniu niezwykle ciekawego związku chemicznego. Suchy lód fascynuje nie tylko z racji widowiskowych pokazów, które można z jego wykorzystaniem przeprowadzić, ale również z racji swoich właściwości. Podczas warsztatów uczestnicy zbadają je dogłębnie – samodzielnie prowadząc eksperymenty, badając i odkrywając kolejne tajemnice chemii.
Spotkanie będzie wypełnione rodzinnymi, angażującymi doświadczeniami.

Wspólnie z uczestnikami edukatorzy:
– odpowiedzą szereg pytań, w tym: Czym właściwie jest suchy lód? Jak się go wytwarza? Czy występuje naturalnie w przyrodzie?
– pokażą, jak substancja może szybko zmienić stan skupienia i zmienimy lód w dym
– zamrożą nietypową bańkę mydlaną
– wykonają airzookę – działko powietrzne do tworzenia widowiskowych kręgów dymnych
Do udziału w warsztatach zapraszamy rodziny z dziećmi (minimalny wiek dziecka 6 lat).
Warsztaty rozpoczynają się w sobotę i niedzielę o godzinie 12.00. Bilety w sprzedaży na www.experyment.gdynia.pl.

Planszogranie z Treflersami

W sobotę 25 lutego w godz. 14.00-17.00 w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) odbędzie się rodzinne „Planszogranie z Treflersami”.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca na I piętrze budynku Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) uczestnicy będą mieli okazję zagrać w swoje ulubione planszówki.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, bez względu na wiek. Na najbliższym spotkaniu do rąk uczestników trafi sześć nowych gier.
Wstęp wolny.

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.

Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.

Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Koncerty

Kawiarnia Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza:
– w sobotę 25 lutego o godz. 19.00 
na koncert Hasta la raiz czyli Do korzeni – podróż po piosenkach latynoamerykańskich (Barbara Quequesana Lagos (Peru) – wokal, gitara, Angela Quequesana Lagos (Peru) – wokal, Arek Kamrowski (Polska) – gitara).
Wstęp: 10 zł.
– w niedzielę 26 lutego o godz. 19.00 na koncert Grupy Muzycznego Wsparcia (Piotr Małuszek, Katarzyna Michałowska, Tomasz Kozłowski, Paweł Pastuszak, Dominika Małuszek).
Wstęp: 20 zł.
Bliższe informacje na temat imprez w kawiarni na www.caffeaniol.pl w zakładce Aktualności.

NIEDZIELA

Rajd Krajoznawczy Nordic Walking do Ogrodu Botanicznego w Marszewie


PTTK Klub Turystyczny WYBRZEŻE oraz NORDIC WALKING TEAM GDYNIA zapraszają w niedzielę 26 lutego na rajd krajoznawczy nordic walking do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie. Trasa wędrówki poprowadzi przez rezerwat przyrody „Cisowa” oraz niezwykle malowniczo biegnącą ścieżką przyrodniczo-edukacyjną o nazwie „Szlak Wiewiórki”. Dystans marszu to ok. 11 km. Obowiązują własne kijki do nordic walking. Członkowie PTTK są ubezpieczeni. Pozostali ubezpieczają się we własnym zakresie.

Zbiórka o godz. 8.30 na przystanku autobusowym vis a vis SKM Wzgórze św. Maksymiliana. Odjazd linią „S” o godz. 8:36 w kierunku pętli na Pustkach Cisowskich, skąd start rajdu ok. godz. 9:00. Kontakt: Joanna Statuch  512-712-319.

Na zachętę zapraszamy do przeczytania relacji z poprzedniego rajdu do Marszewa oraz obejrzenia zdjęć:
http://chodzezkijami.pl/relacje/rajd-w-marszewie-i-zimowe-atrakcje-a361


Zimowe niedziele z ptakami

Fundacja Akcja Bałtycka w partnerstwie z Nadleśnictwem Gdańsk zaprasza na ostatnie zimowe pokazy obrączkowania ptaków do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni. Pokazy będą prowadzone w ramach Akcji Karmnik czyli ogólnopolskiego programu obrączkowania zimujących ptaków przy karmnikach, który prowadzony jest w naszym kraju już od dziesięciu lat. Dzięki temu możliwe jest poznanie składu gatunkowego ptaków odwiedzających karmniki, a także zbadanie ich kondycji oraz zebranie cennych pomiarów biometrycznych.

Obrączkowanie jest prowadzone od początku grudnia do końca lutego, co drugą niedzielę i jest otwarte dla osób z zewnątrz, chcących zobaczyć z bliska różne gatunki karmnikowych gości. Dodatkowo można będzie wziąć udział w warsztatach przyrodniczych, wysłuchać ciekawostek na temat ptaków oraz posiedzieć przy ognisku (prowiant we własnym zakresie). Zatem jeśli ktoś z Was jest chętny, aby popatrzeć na zimujące ptaki lub pomóc nam w zimowych badaniach serdecznie zapraszamy w godzinach od 8.00 do 12.30. Warsztaty będą się odbywały o godzinie 10:00. Nasze spotkania szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.
Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 26 lutego.

8.00-12.30 pokazy obrączkowania wraz z ogniskiem (prowiant we własnym zakresie)
10.00-11.00 warsztaty rodzinne robienia budek lęgowych poprowadzi Jakub Typiak.

UWAGA! Na warsztaty obowiązują zapisy. Prosimy o zgłaszanie zespołów rodzinnych. Każda rodzinna może zgłosić tylko jeden zespół. Zapisy są przyjmowane na adres mailowy: biuro@fundacja-ab.org.pl.

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

W niedzielę 26 lutego o godz. 12.00 odbędzie się kolejna edycja „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, biegu upamiętniającego żołnierzy walczących w ramach polskiego podziemia antykomunistycznego.  Ubiegłoroczna impreza zgromadziła 40 000 uczestników w 160 polskich i zagranicznych (Litwa, Grodno, Chicago) miastach. W tym roku Pomysłodawcy spodziewają się, że udział w biegu weźmie 60 000 osób w 240 miastach, którzy będą musieli ponownie pokonać 1963 metrów. Dystans ten jest nawiązaniem do roku, w którym zginął ostatni żołnierz podziemia, sierżant Józek Franczak ps. Lalek.

Muzeum Marynarki Wojennej objęło patronat honorowy nad imprezą, w związku z czym 26 lutego uczestnicy biegu po okazaniu karty startowej, będą mogli zwiedzać budynek Muzeum Marynarki Wojennej za darmo.
Termin rejestracji: 24 lutego, godz. 23.59 pod linkiem https://tropemwilczym.pl/bieg/gdynia.

VII Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża

W niedzielę 26 lutego w Hali UKS Galeon ul. Morska 89-91 odbędzie się VII Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża. Początek o godz. 13.00.

Wstęp wolny.


Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– od piątku do niedzieli 24, 25 i 26 lutego 
na spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale’a Wassermana w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Kultowa opowieść o tym, jak w imię godności i wolności rodzi się bunt.

Wieści z Centrum Kultury

Centrum Kultury zaprasza:
– w sobotę 25 lutego o godz. 16.00 i 19.00 
na spektakl „Psiunio”. Tragikomedia, która dzięki humorystycznym dialogom i brawurowej grze aktorów przedstawia relacje międzyludzkie w zupełnie nowym świetle.
Bilety: 35/30 zł.
– w niedzielę 26 lutego o godz. 16.00 na spektakl „Rybki. Historia gdyńskiej miłości” w reż. Tomasza Podsiadłego. Słynne Rybki skrywają niesamowitą historię miłosną. Będzie muzycznie, tanecznie i magicznie.
Bilety: 20 zł.

Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. 11.00-16.30, wt. 11.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna plac Konstytucji 1 zaprasza:
– w sobotę 25 lutego o godz. 19.00 na premierę sztuki „Dwoje” w reż. Marka Sadowskiego. „Dwoje” nie jest spektaklem komediowym. To raczej historia o samotności. Czy miłość zawsze zwycięża?
Bilety: 30/35 zł.
– w niedzielę 26 lutego o godz. 12.00 na sztukę „Śpiąca Królewna” na podstawie baśni braciGrimm i Charlesa Perraulta w reż. Luby Zarembińskiej. Znana wszystkim doskonale baśń o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. Bilety: 20 zł.


Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF


„Pokot” – najnowszy film Agnieszki Holland, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie – można już zobaczyć w Gdyńskim Centrum Filmowym. Do Kina Studyjnego GCF warto wybrać się też między na kolejny obraz nominowany do Oscara, film „Ukryte działania”. Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza natomiast na otwarty pokaz filmu dyplomowego „W narożniku”.

W budynku przy Placu Grunwaldzkim 2 na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Przez siedem dni w tygodniu działa filmowa kawiarenka FaBuła. Repertuar filmowy można znaleźć na stronie www.gcf.org.pl. Bilety kosztują 16 i 13 złotych (normalny/ulgowy), a w poniedziałki 12 i 10 złotych.

Sala Warszawa
Piątek, 24 lutego
Pokot – 10.20
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie – 12.50
Milczenie – 14.45, 20.10
Zerwany kłos – 18.00

Sobota-niedziela, 25 lutego – 26 lutego
Pokot – 10.20, 17.45
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie – 12.50
Milczenie – 14.45, 20.10

Sala Goplana   
Piątek, niedziela, 24-26 lutego
Zerwany kłos – 10.10, 14.10
Alpejska przygoda – 12.10
PolandJa – 16.00
Ukryte działania – 18.00
Manchester by the Sea – 20.30

Sobota, 25 lutego
Zerwany kłos – 10.10, 14.10
Powidoki – 12.10
PolandJa – 16.00
Ukryte działania – 18.00
Manchester by the Sea – 20.30

Sala Morskie Oko 
Piątek, 24 lutego,
PolandJa – 10.00, 18.40
Pokot – 12.00
Moonlight – 14.30, 20.40
Planetarium – 16.40

Sobota, 25 lutego
PolandJa – 10.00, 18.40
Pokot – 14.10
Planetarium – 16.40
PolandJa – 18.40
Moonlight – 20.40
Niedziela, 26 lutego
Pokot – 11.30
Pokaz filmu Gdyńskiej Szkoły Filmowej: W narożniku (wstęp wolny) – 14.00
Moonlight – 14.30, 20.40
Planetarium – 16.40
PolandJa – 18.40

Karolina Szypelt

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Radni miasta zaakceptowali nową sieć szkół w Gdyni

Podczas ostatniej, XXIX Sesji Rady Miasta, radni decydowali o włączeniu bądź przekształceniu placówek oświatowych w Gdyni. 22 lutego podjęli uchwały,...

Zamknij