Gimnazjalisto, poznaj gdańskie zawodówki!

W marcu zorganizowany zostanie po raz trzeci Gdański Tydzień Zawodowca. Tegoroczna oferta będzie jeszcze bogatsza niż w poprzednich edycjach. Od 6 do 11 marca gimnazjaliści i ich rodzice przyjrzą się, jak funkcjonują szkoły zawodowe i w jakich profesjach kształcą uczniów. Będzie to też okazja, by poznać firmy współpracujące ze szkołami i porozmawiać z praktykami o sytuacji na rynku pracy. Po raz pierwszy w tym roku uczniowie będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe w Centrum Rozwoju Talentów. 

 

Gdańsk konsekwentnie rozwija szkolnictwo zawodowe, oferujące uczniom zdobycie konkretnego zawodu i zwiększające tym samym ich szanse na udany start na rynku pracy. W obecnym roku szkolnym w technikach i zawodówkach kształci się ponad 6000 uczniów. W roku szkolnym 2017/2018 planuje się utworzyć ponad 2900 miejsc w klasach pierwszych. Możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe oferty, w tym: szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych. Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami w zakresie kształcenia  zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.

– Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. Absolwenci szkół zawodowych wchodzą na rynek pracy z doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia. Z myślą o gimnazjalistach, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej, przygotowaliśmy Gdański Tydzień Zawodowca. W tym czasie uczniowie będą mogli poznać ofertę szkół i współpracujących z nimi pracodawców – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – A trzeba pamiętać, że nasze szkoły są coraz atrakcyjniejsze, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z wiodącymi pomorskimi firmami. Wszystko po to, aby ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy – dodaje Kowalczuk.

W ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano wiele wydarzeń: spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, dzień otwarty dla uczniów, targi pracodawców szkolnictwa zawodowego, a także galę, podczas której specjalną nagrodę Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej otrzymają te firmy, kładące w ramach swojej działalności szczególny nacisk na współpracę ze szkołami zawodowymi. Będzie to także okazja, by uczniowie gimnazjów sprawdzili swoje predyspozycje zawodowe i odkryli swoje talenty w asyście specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów.

– Bardzo ważne jest dla nas zerwanie z mitem zawodówki, wybieranej przez uczniów, którzy nie dostali się do innych szkół. Decyzja o nauce w szkole zawodowej nie zamyka ścieżki edukacyjnej młodych ludzi. A wręcz, kiedy patrzymy na specjalistyczne kształcenie wyższe, zwiększa ono szanse młodzieży podczas aplikacji a potem nauki na studiach. Dzisiejsi absolwenci i absolwentki techników mają w ręku konkretny fach, wiedzę zdobytą w szkole i praktykę zdobytą u pracodawców – mówi Kowalczuk.

Inauguracja Gdańskiego Tygodnia Zawodowca odbędzie się w poniedziałek, 6 marca o godz. 12.30 w Państwowych Szkołach Budownictwa podczas konferencji dla gimnazjalistów. Konferencji towarzyszy hasło: Nowoczesne technologie w budownictwie oraz prezentacje najnowszych rozwiązań w branży budowlanej i meblarskiej. Przedstawiciele firm, współpracujący ze szkołą, przedstawią realizacje najciekawszych inwestycji budowlanych oraz unikalnych projektów meblarskich. Dla gimnazjalistów będzie to okazja, by poznać ofertę szkoły, zajrzeć do pracowni i warsztatów. Podczas konferencji podpisane zostaną także umowy z pracodawcami dotyczące klas patronackich.

W poniedziałek i wtorek uczniowie szkół gimnazjalnych będą mogli wziąć udział w Zawodowym zawrocie głowy – czyli spotkaniach ze specjalistami z Centrum Rozwoju Talentów (mieszczącym się w Olivia Business Centre). Przedstawią oni młodzieży różne rodzaje zawodów oraz pomogą odkryć swoje talenty. W programie przewidziano m.in. kreatywny warsztat Pudełko Inspiracji Zawodowych, czyli do czego masz talent? poświęcony zainteresowaniom i predyspozycjom zawodowym. Inną propozycją jest Sześciu wspaniałych – spotkania z zawodowcami. Specjaliści przedstawią młodzieży możliwości rozwoju w swoich branżach i odpowiedzą na nurtujące pytania dotyczące tajników ich pracy. W spotkaniach wezmą udział: Agnieszka Król i Igor Ciszkowski – założyciele ButKompany, przedstawiciel firmy zajmującej się krajowym i międzynarodowym przewozem rzeczy Trans-Fair; Zofia Hordyńska z firmy Opel Haller, przedstawiciel firmy Peri z branży budowlanej; Andrzej Śledzion – koordynator prac wykonywanych przez Grupę Techniczną w Olivia Business Centre oraz Piotr Pielichowski – uczestnik III edycji programu MasterChef i właściciel restauracji Gar-Masz, któremu towarzyszyć będzie Karol Suk, zawodowy rzeźnik.

We wtorek i środę gimnazjaliści będą, wraz z nauczycielami, odwiedzać firmy współpracujące z gdańskimi szkołami zawodowymi. Podczas wizyty w zakładzie pracy uczniowie kończący gimnazjum zostają zapoznani z profilem firmy, realiami pracy poszczególnych wydziałów, zwiedzają hale produkcyjne. Pracodawcy przekażą młodzieży informacje na temat warunków pracy w firmie po ukończeniu szkoły oraz perspektyw rozwoju, co w dużym stopniu może pomóc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

– Młodzi ludzie najczęściej po raz pierwszy mają bezpośredni kontakt z funkcjonowaniem dużego zakładu przemysłowego, pracą specjalistycznych maszyn i urządzeń. Często spotykają w zakładzie pracy swoich starszych kolegów, którzy zostali skierowani do firmy przez nasze centrum na zajęcia praktyczne lub pracują w zakładzie pracy jako nasi absolwenci. Rozmowa gimnazjalistów z takimi osobami daje obraz realnych warunków pracy w firmie oraz ma wpływ na wybór zawodu i przyszłej szkoły – mówi Alicja Szreder, kierownik szkolenia praktycznego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.

W czwartek, 9 marca o godz. 10.30 poznamy zwycięzców konkursu „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej”. – Firmy, które współdziałają ze szkołami, pokazują swoimi działaniami, że można odpowiedzialnie wspierać zawodowców, osiągając synergię w działaniach na rzecz podnoszenia kompetencji absolwentów i realizacji oczekiwań pracodawców. Tylko z takimi firmami ma sens budowanie programów szkolenia i rozwoju szkolnictwa zawodowego – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – W Gdańsku korzystamy z hasła pracodawców Masz zawód i praktykę, masz pracę – dodaje Kowalczuk.

W piątek w Zespole Szkół Morskich odbędą się natomiast targi szkół zawodowych, podczas których będzie można zapoznać się z ofertą zawodówek oraz współpracujących z nimi firm.

W sobotę, 11 marca na dzień otwarty zapraszają gimnazjalistów wraz z rodzicami gdańskie szkoły. Będzie to doskonała okazja, by poznać kadrę pracującą w szkołach, zapoznać się z pracowniami i warsztatami, a także otrzymać odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi i ich rodziców, zanim uczniowie dokonają wyboru dalszej drogi edukacyjnej.

Gdański Tydzień Zawodowca: 6–11 marca 2017 

06.03, godz. 12:30–15:00 – konferencja dla gimnazjalistów Nowoczesne technologie w budownictwie – Państwowe Szkoły Budownictwa;

06–07.03, godz. 9:00–13:00 – wizyty gimnazjalistów w Centrum Rozwoju Talentów w  Olivia Business Centre,  budynek Olivia Six;

07–08.03 – wizyty gimnazjalistów u pracodawców;

09.03, godz. 10:30–12:30 – uroczysta gala wręczenia statuetek Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2;

10.03, godz. 9:00–15:00 – targi szkół zawodowych w Zespole Szkół Morskich;

11.03, godz. 10:00–14:00 – dni otwarte szkół zawodowych.

Olimpia Schneider

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wkrótce ruszą prace związane z umocnieniem skarp na Biskupiej Górce

6,6 mln zł dofinansowania ma w tym roku otrzymać Gdańsk na stabilizację i zabezpieczenie osuwisk w rejonie Biskupiej Górki. Pieniądze...

Zamknij