Gdyńska ROSZADA – pomysł kiełkuje w warszawskim inkubatorze ECORYS

Ma pomóc wyjść poza orbitę codziennych obowiązków pracownika, zmienić sposób patrzenia, ułatwić poszukiwanie własnej ścieżki w zdobywaniu doświadczenia i praktyce zawodowej oraz umożliwić łatwiejszy start w dorosłe życie. Gdyński projekt społeczny ROSZADA, który trafił właśnie do warszawskiego inkubatora pomysłów ECORYS, to pilotażowy program wsparcia młodzieży i studentów, poszukujących miejsca pracy w zgodzie ze zdobywanym wykształceniem.

Gdyńska ROSZADA ma wymiar społeczny. Pracuję z młodymi ludźmi od wielu lat i od pewnego czasu zauważam niepokojący schemat – mówi Łukasz Rąpała z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, prowadzący również Wymiennikownię. Oto absolwent średniej szkoły trafia na wymarzone studia, kształci się i rozwija swój talent, ale na jego drodze do pełni sukcesu pojawia się problem ze znalezieniem źródła utrzymania.
Pilna potrzeba wymusza szybką decyzję. Studenci przeróżnych specjalizacji trafiają najczęściej za sklepową kasę. – W handlu najłatwiej jest dziś znaleźć pracę – kontynuuje Łukasz Rąpała i zauważa, że bieżące zajęcia większości młodych ludzi mijają się z ich marzeniami i nie ułatwiają życiowego startu po opuszczeniu murów uczelni. Takiej sytuacji nie poprawia też fakt, że większość zawodowych praktyk jest bezpłatna, a więc nie daje możliwości utrzymania się samodzielnym już studentom.

Założeniem programu ROSZADA jest zmiana tej sytuacji poprzez delegowanie studentów do pracy w przedsiębiorstwach, które w pełni wykorzystają ich zawodowe powołanie. Firmy, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają zwrot kosztów poniesionych na potrzeby zatrudnienia młodych pracowników oraz będą miały okazję skorzystać z ich potencjału. Niewykluczone, że po zakończeniu pilotażu współpraca ze studentami będzie kontynuowana poprzez stałe zatrudnienie. – przekonuje Łukasz Rąpała z gdyńskiego LIS.

Miejsca zwolnione przez migrujących w ramach ROSZADY studentów zaproponujemy młodzieży i podopiecznym ośrodków pomocy społecznej w wieku 18,26 lat. – tłumaczy dalej swój pomysł Łukasz RąpałaBędą to osoby, które zmuszone są łączyć obowiązkową naukę i dbać o własne utrzymanie. Większość z nich nie podjęła jeszcze decyzji o zawodowej przyszłości, dlatego w pierwszej kolejności powinni kształcić umiejętności adaptacji w miejscu zatrudnienia – mówi pomysłodawca ROSZADY.

Pilotażowy, gdyński projekt ROSZADA, który trafił do inkubatora pomysłów ECORYS (akcjainkubacja.pl) został stworzony z myślą o sześciu uczestnikach: trzech studentach i trzech osobach z grupy tzw. NEET’s. Budżet trzymiesięcznej zamiany ról i miejsc ma wynieść 72 tysiące złotych. Aktualnie trwa etap inkubacji pomysłu, w lipcu zaś powinna ruszyć rekrutacja do programu.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Powstaną mieszkania, usługi i hotel na północnym cyplu Wyspy Spichrzów

Granaria Development Gdańsk Sp. z o.o. zakończyła prace przygotowawcze i spełniła warunki pozwalające na rozpoczęcie budowy obiektów I etapu inwestycji...

Zamknij