Jak ciekawie spędzić weekend w Gdyni

W przyszłym tygodniu poczatek kalendarzowej wiosny, a w mieście na każdym kroku widać pierwsze jej oznaki. W sobotę warto zajrzeć na pl. Grunwaldzki, gdzie w uroczystej atmosferze zostanie zainaugurowana modernizacja Kamiennej Góry. Dla miłośników żeglarskich klimatów – projekcja filmu o Leonidzie Telidze w Gdyńskim Centrum Filmowym.

PIĄTEK

Przedpremierowy pokaz reportażu „OPTY-mista”

Miasto Gdynia zaprasza na przedpremierowy pokaz specjalny reportażu prezentującego sylwetkę i historię Kapitana Leonida Teligi oraz dyskusję w gronie wyjątkowych gości: kpt. Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz, kpt. Macieja Dowhyluka oraz Szymona Kuczyńskiego.

piątek, 17 marca 2017, godz.18:00
Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia, plac Grunwaldzki 2,
sala kinowa „Warszawa”, (I piętro)

100. rocznica urodzin Leonida Teligi oraz 50. rocznica samotnego rejsu dookoła świata są szczególną okazją do przybliżenia sylwetki legendy polskiego żeglarstwa. 24-minutowy reportaż filmowy, zrealizowany na podstawie prasy, zdjęć oraz archiwaliów TVP odtworzy klimat tamtych dni. Częścią akcji będą też żyjący jeszcze ludzie, weterani z klubu Gryf w Gdyni, którzy pomagali Leonidowi Telidze w przygotowaniach do wyprawy oraz miejsca związane z historycznym rejsem i jachtem OPTY. Tuż po pokazie zapraszamy na półgodzinne spotkanie i dyskusję, które poprowadzi Paweł Pochwała, redaktor Telewizji Polskiej i pasjonat żeglarstwa.
Premiera reportażu w Telewizji Polskiej zaplanowana została na antenie TVP 3 w dniu 19.03.2017, godz. 11.15

Portrety imigrantów na Polskiej 1

Ponad sto portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku na słynnej wyspie Ellis u wybrzeży Nowego Jorku, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Emigracji w Gdyni. Wernisaż pierwszej w Polsce tak obszernej ekspozycji o tej tematyce odbędzie się w piątek, 17 marca, o godz. 18.00.

Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Augustus Francis Sherman. W latach 1892-1925 pracował jako urzędnik państwowy w Biurze Rejestracyjnym Stacji Imigracyjnej Ellis Island. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf – amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz/wystawy-3,6826/wernisaz-wystawy-portrety-imigrantow-z-wyspy-ellis,470174

Dzieje się w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na bezpłatne wydarzenia organizowane w filiach w całym mieście.

W piątek 17 marca o godz. 10.00 w Bibliotece Chylonia („pod Żabką”, ul. Kartuska 20 B) odbędzie się wykład Patricii Sørensen pt. „Kobiety w kosmosie – o feminizmie w literaturze science fiction”. A kolejną prelekcję z cyklu DoktoWykładów – „Uwaga na żurawie! Wizerunek kobiety w japońskich legendach skierowanych do dzieci” – wygłosi 22 marca o godz. 14.00 Sonia Czaplewska.

W niedzielę 18 marca o godz. 12.00 spod Wypożyczalni Centralnej (ul. Abrahama 60) po raz kolejny ruszy grupa, którą Arkadiusz Brzęczek oprowadzi po nieznanych zakątkach Gdyni. Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Spotkajmy się w Śródmieściu”.


SOBOTA


Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.

Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.

Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Posadźmy wspólnie las Shreka

Zbliżająca się wiosna to moment, kiedy rozpoczynają się prace modernizacyjne na Kamiennej Górze. Park ma być nowoczesnym, atrakcyjnym i ukwieconym miejscem nastawionym na relaks oraz wyciszenie. Jednocześnie w sobotę 18 marca to dzień, kiedy w pobliskim Teatrze Muzycznym po raz ostatni wystawione zostanie przedstawienie Shrek. Co łączy te dwa fakty?

Otóż w sobotę 18 marca o godz. 15.00 na pl. Grunwaldzkim, znajdującym się u podnóża Kamiennej Góry, odbędzie się specjalna akcja, podczas której zaprezentowana zostanie koncepcja zmian parku, a główny bohater musicalu posadzi drzewa, które są symbolem przedstawienia.

Obecnie zakończone zostały prace nad koncepcją zmian przestrzeni na Kamiennej Górze i rozpoczyna się etap przygotowywania projektu, po którym nastąpi realizacja tej unikalnej inwestycji. Prace będą trwały przez najbliższe dwa lata. Nowa odsłona zostanie zaprezentowana w 2018 roku.

Zdecydowanie dłużej, niż modernizacja Kamiennej Góry, trwała przygoda Shreka z Gdynią. Na deskach Teatru Muzycznego gościł od września 2010 roku. Spektakl prezentowany był 142 razy, a obejrzało go ponad 130 tys. widzów. Podobnie, jak zespół teatru, mamy nadzieję, że dzięki posadzonym drzewom pozostanie w pamięci gdynian.

NIEDZIELA
ONICO Gdynia Półmaraton

W niedzielę 19 marca roku tysiące biegaczy wezmą udział w drugiej edycji Gdynia Półmaratonu. Organizatorzy zaprezentowali trasę, która w stosunku do tej z poprzedniego roku zawiera kilka korzystnych zmian dla zawodników. Jest szybka i przebiega obok najciekawszych zakątków miasta. Start o godz. 10.00.

Wystartujemy ponownie z Al. Jana Pawła II, na wysokości ORP Błyskawica. Następnie pobiegniemy reprezentacyjną ulicą miasta – ul. Świętojańską, aż do Al. Zwycięstwa, przebiegając po drodze obok Centrum Nauki Experyment. Później skręcamy w ul. Stryjska i biegniemy w kierunku obiektów Gdyńskiego Centrum Sportu. Po minięciu stadionów i Gdynia Areny, wracamy na Al. Zwycięstwa, a potem biegniemy ulicą Władysława IV w kierunku ul. Jana z Kolna i Janka Wiśniewskiego. Ten odcinek wydłużamy aż do Estakady Kwiatkowskiego, gdzie mamy nawrót i kierujemy się w stronę ul. Polskiej. Dalej trasa już całkowicie pokrywa się z ubiegłoroczną. Wracamy na ul. Świętojańską, a potem zbiegamy Al. Piłsudskiego w kierunku morza. Ostatni etap prowadzi Bulwarem Nadmorskim, aż do mety na Skwerze Kościuszki.

Jak oswoić dentystę – o profilaktyce i nie tylko

Kolejne spotkanie w ramach Wykładów z Dowodem poświęcone tematyce zdrowia w niedzielę, 19 marca o godz. 17.00. Wykład „Jak oswoić dentystę – o profilaktyce i nie tylko” poprowadzi lek. dent. Bogusława Wiese-Drożdżal. 

Zapominamy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I chociaż generalny obraz stanu jakości uzębienia Polaków poprawia się, pod tym względem nadal jesteśmy na szarym końcu wśród Europejczyków. Nie statystyki są jednak w tym problemie najważniejsze – chodzi przede wszystkim o zdrowie pacjentów. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że stan jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu, a „zębowe” zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– w piątek 17 i sobotę 18 marca na spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale’a Wassermana w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
Kultowa opowieść o tym, jak w imię godności i wolności rodzi się bunt.
– w niedzielę 19 marca na czarną komedię Yasminy Rezy „Bóg mordu” w reżyserii Tomasza Mana.
Niesamowity komediodramat, w którym tekst staje się pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów.
Na podstawie utworu Roman Polański nakręcił film „Rzeź”.

Wieści z Centrum Kultury

Centrum Kultury zaprasza:
– w sobotę 18 marca o godz. 19.00 na spektakl „Napis” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Zabawna komedia z gorzkim przesłaniem.
Bilety: 35/30 zł. Kolejny pokaz: 19.03 (godz. 17.00)

– w niedzielę 19 marca o godz. 12.00 na poranek muzyczny dla dzieci pt. „Henryk Wieniawski i jego zaczarowane skrzypce” w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9). Gościem będzie Koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej skrzypaczka Natalia Walewska i pianista Rafał Lewandowski. W pięknych strojach zaprezentują się tancerze, którzy wykonają dla was polskie tańce narodowe. Będzie to poranek z polską muzyką, nieco sentymentalny, ale w roztańczonej atmosferze. Bilety: 10 zł.

Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. 11.00-16.30, wt. 11.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 19 marca o godz. 12.00 na „Śpiącą Królewnę” (w ramach Stacji Bajek) na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta w reż. Luby Zarembińskiej. Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. Bilety: 20 zł.
– 25 marca o godz. 18.00 na spektakl „Emigrantki” w reż. Tomasza Valldal-Czarneckiego. Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski. Bilety: 30/35 zł
– 26 marca o godz. 12.00 na spektakl „Czerwony Kapturek (trochę inna historia)” (w ramach Stacji Bajek) w reż. Piotra Srebrowskiego. Czy władza oznacza bezkarność? W trochę innej historii Czerwonego Kapturka bohaterowie będą musieli znaleźć odpowiedzi na to i inne pytania. Bilety: 20 zł.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Włosko-francuski komediodramat „Zwariować ze szczęścia” oraz „Mr. Gaga” o jednym z najsławniejszych choreografów świata to tylko wybrane tytuły z repertuaru Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na środę zaplanowano pokaz przedpremierowy filmu „American Honey” w ramach DKF Wysokie Obcasy.

W budynku przy pl. Grunwaldzkim 2 na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Przez siedem dni w tygodniu działa filmowa kawiarenka FaBuła. Aktualny repertuar filmowy można znaleźć na stronie www.gcf.org.pl. Bilety kosztują 16 i 13 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki 12 i 10 złotych.

Sala Warszawa
Piątek, 17 marca
Chata – 14.30
Wszystko albo nic – 20.20

Sobota-niedziela, 18-19 marca
Ozzy – 11.30
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie – 13.30
Maria Skłodowska-Curie – 15.30
Chata – 17.30
Wszystko albo nic – 20.10

Sala Goplana
Piątek, 17 marca
Wszystko albo nic – 12.40
Munio. Strażnik księżyca – 14.45
Zwariować ze szczęścia – 16.30, 20.40
Mr. Gaga – 18.40

Sobota, 18 marca
Poniedziałek-wtorek, 20-21 marca

Niedziela, 19 marca
Munio. Strażnik księżyca – 10.15, 14.10
Wszystko albo nic – 12.00
Noma my perfect storm – 16.00
Mr. Gaga – 18.30
Zwariować ze szczęścia – 20.30

Sala Morskie Oko
Piątek, 17 marca
Maria Skłodowska-Curie – 10.15
Wrota bohaterów – 12.50
Ozzy – 15.00
Wyklęty – 16.50
Wściekłość – 19.00
Personal Shopper – 20.45

Sobota-niedziela, 18-19 marca
Wtorek-środa, 21-22 marca
Chata – 10.10
Wrota bohaterów – 12.50
Ozzy – 15.00
Wyklęty – 16.50
Wściekłość – 19.00
Personal Shopper – 20.45

Klub Filmowy

Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza na projekcje:

– od piątku do niedzieli 17-19 marca, godz. 18.00 – „Moonlight”
– od piątku do niedzieli 17-19 marca, godz. 20.00 – „Personal Shopper”

Michał Kowalski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Modernizujemy park na Kamiennej Górze i żegnamy Shreka

Zbliżająca się wiosna to moment, kiedy rozpoczynają się prace modernizacyjne na Kamiennej Górze. Park ma być nowoczesnym, atrakcyjnym i ukwieconym...

Zamknij