Dwie firmy zainteresowane budową kierownic toru wodnego na Motławie

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu na zabudowę kierownic toru wodnego na Motławie zlokalizowanych przy realizowanej obecnie kładce pieszej na wyspę Ołowiankę. Budulcem, z którego wykonane zostaną elementy wykończeniowe powstającej kładki, ma być – według wskazań projektanta – egzotyczne drewno Massaranduba.

Oprócz walorów estetycznych, powstająca zabudowa ma na celu usprawnienie ruchu na szlaku żeglugowym oraz zwiększenie bezpieczeństwa w transporcie wodnym na rzece. Prace będą prowadzone równocześnie z realizowaną aktualnie budową zwodzonej kładki na wyspę i planowane są do końca czerwca br.

Konstrukcję nośną istniejących kierownic stanowią stalowe pale o długości 20m. Na całej długości pale połączone są tzw. brusami. Docelowo na całej długości brusów od strony toru wodnego, zamocowane zostaną ciągłe belki odbojowe o wym. 150x150mm. Ze względu na konstrukcję kierownic projektant zabudowy zaproponował wypełnienie przestrzeni miedzy brusami ułożonymi równolegle do brusów deskami. 

Do wykonania drewnianej konstrukcji wybrano drewno egzotyczne Massaranduba, gdyż wykazuje ono bardzo wysoką naturalną odporność na biodegradację, a jego trwałość w odkrytej architekturze ogrodowej określa się na 30-50 lat. Dodatkowo pod wpływem czynników atmosferycznych drewno podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy w skutek czego powstaje srebrzysta powłoka nie zmieniająca parametrów technicznych drewna. Czynnikiem decydującym o zastosowaniu takiego rozwiązania jest położenie na obszarze historycznego układu miasta Gdańska jak i charakter rzeki Motławy.

W przetargu ogłoszonym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska oferty złożyły firmy:

Firma Budowlano-Drogowa PRASBET Sp. j. z Grudziądza – 439 000 zł

Przedsiębiorstwo Remontowo-Usługowo-Projektowe „HYDRO-REM” Sp. z o.o. z Gdańska – 307 147,35 zł

Obecnie oferty są weryfikowane pod względem formalno-prawnym.

Michał Piotrowski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wisłą do Bałtyku – wybierz się w podróż z Akwarium Gdyńskim

Czy wiedzieliście, że w marcu przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego i Światowy Dzień Wody? Dodatkowo, rok 2017 został ogłoszony...

Zamknij