Seahawks Gdynia zaczynają nowy sezon

Gdyńscy kibice futbolu amerykańskiego odliczają już godziny do startu nowego sezonu. 25 marca na Narodowym Stadionie Rugby przy ul. Kazimierza Górskiego 10 zawodnicy Seahawks Gdynia zmierzą się z Panthers Wrocław na inaugurację nowej kampanii ligowej.

Zespół z Gdyni to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w najwyższej klasie rozgrywkowej. Futboliści Seahawks trzykrotnie wywalczyli mistrzostwo Polski. Jak podkreśla trener drużyny Maciej Cetnerowskidrużyna zrobiła wszystko by optymalnie przygotować się do nowego sezonu. Skupiliśmy się bardzo na przygotowaniu fizycznym, mamy nowego trenera Mirosława Babiarza, który pracuje z zespołem w tej materii. Sprowadziliśmy także szkoleniowców ze Stanów Zjednoczonych by wnieśli swoją wiedzę i doświadczenie. Sądzę, że w tym roku będziemy mieli bardzo dobrą drużynę – dodaje szkoleniowiec Seahawks. Zespół z Gdyni w poprzednich latach czterokrotnie dochodził do finału krajowych rozgrywek.

Gdynia Seahowks – fot. Maciej Żarnowski

Obok właściwie przepracowanego okresu przygotowawczego ważne przed nowym sezonem są wzmocnienia kadrowe. Seahawks postawili na sprawdzonych praktyków ze Stanów Zjednoczonych, kolebki tej odmiany futbolu. Zatrudniliśmy dwóch graczy zza oceanu, a także mamy dwóch nowych amerykańskich trenerów. Najważniejsi jednak są polscy zawodnicy. Dzięki temu, że prowadzimy dwie drużyny posiadamy silne zaplecze kadrowe. Futboliści występujący w niższej lidze mają okazję zdobyć doświadczenie, które potem procentuje w Toplidze. Liczymy na to, że będziemy mocniejsi niż w zeszłym roku – mówi Maciej Cetnerowski.

Siła każdej drużyny futbolu amerykańskiego tkwi w kolektywie. Zgranie i wzajemne zaufanie składają się na sukces zespołu. Ważne jest to by rozgrywający był dobrym zawodnikiem,  u nas na tej pozycji występuje Alexander McKean, który jest graczem wyjątkowo charyzmatycznym. Posiada również umiejętności, które pozwalają mu błyszczeć na boisku, więc na niego bardzo liczymy – dodaje szkoleniowiec gdyńskiej drużyny.

Seahawks Gdynia w walce o tytuł mistrza Polski będą musieli zmierzyć się z wieloma rywalami. Jednym z kluczowych będzie drużyna Panthers Wrocław. Ekipa z Dolnego Śląska wygrała w poprzednim sezonie ligowe rozgrywki. Mamy nadzieję, że postawimy twarde warunki Panthers Wrocław. Oczywiście liczymy się też z innymi zespołami, które z roku na rok są coraz mocniejsze, jak ekipa z Białegostoku. Liczymy się też z beniaminkiem z Tych, a także naszym odwiecznym rywalem z Warszawy. Zapowiada się ciekawy i wyjątkowo trudny sezon, ale liczymy, że dobrze przepracowany okres przygotowawczy pozwoli nam osiągać dobre wyniki – mówi Maciej Cetnerowski.

Gdyński zespół podobnie jak inne ekipy futbolu amerykańskiego prowadzi nabór do drużyny. Jednak by zostać futbolistą należy spełnić kilka kryteriów. Najważniejsze jest to by mieć chęci i czas aby się w to zaangażować. Zawsze na jesieni prowadzimy rekrutację do zespołu, później należy regularnie uczęszczać na treningi. Nie ma znaczenia czy zawodnik dostanie się do drużyny występującej w niższej czy wyższej klasie rozgrywkowej. W tym sporcie bardzo pomaga doświadczenie wyniesione z innych dyscyplin. Dobre predyspozycje do uprawiania futbolu amerykańskiego posiadają osoby z doświadczeniem koszykarskim – opowiada Maciej Cetnerowski. Futbol Amerykański w Polsce jest dyscypliną amatorską. Zawodnicy obok treningów na co dzień pracują zawodowo. Ćwiczenia poszczególnych drużyn odbywają się głównie popołudniami.

Futbol amerykański to dyscyplina, która przybyła do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem cieszy się olbrzymią popularnością. Na świecie zaś, kojarzona jest głównie za sprawą Super Bowl, finałowego spotkania rozgrywek NFL. Często futbol amerykański porównywany jest to brytyjskiego rugby, jednak jak podkreśla szkoleniowiec Seahawks Gdynia obie dyscypliny znacząco się od siebie różnią. W futbolu amerykańskim występuje choćby podanie do przodu, które w rugby nie istnieje. Wiele osób uważa nas za miękkich ponieważ mamy wiele ochraniaczy. Tylko, że specyfika futbolu wynika z tego, że są zawodnicy, którzy nigdy nie dotykają piłki. Ich zadaniem jest blokować i torować drogę dla zawodnika z piłką, a obrońców by go powstrzymać. Dlatego ci gracze wchodzą w kontakt w każdej zagrywce, natomiast w rugby jedynie rugbista przy piłce narażony jest na atak – wyjaśnia Maciej Cetnerowski.

Pierwsze spotkanie nowego sezonu drużyna Seahawks Gdynia rozegra 25 marca na Narodowym Stadionie Rugby. Przeciwnikiem gdynian będą futboliści Panthers Wrocław. Obie drużyny spotkały się w finałowym meczu poprzedniego sezonu.

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zbliża się festiwal Millennium Docs Against Gravity

Znamy już filmy, które powalczą w Konkursie Głównym nadchodzącej 14. edycji Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmów dokumentalnych...

Zamknij