Eksplozja kreatywności podczas finału Odysei Umysłu

W pierwszy kwietniowy weekend blisko 1,5 tysiąca uczniów i studentów z całej Polski udowodniło w Gdyni, że młodzi ludzie potrafią kreatywnie myśleć i działać w duchu innowacji. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w hali Gdynia Arena odbył się 26. Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu. W konkursie twórczego rozwiązywania problemów wzięło udział 220 zespołów. Najlepsze z nich będą reprezentować nasz kraj na Finałach Światowych w USA oraz na Festiwalu Europejskim, organizowanym w tym roku na Białorusi.

Eksplozja kreatywności podczas finału Odysei Umysłu

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Przede wszystkim chodzi w nim o rozwijanie kluczowych kompetencji intelektualnych i społecznych. Młodzi ludzie, pod opieką dorosłych trenerów, uczą się pracy w zespole, twórczego myślenia, rozwiązywania różnorodnych zadań, ale także skutecznej komunikacji, tolerancji dla odmiennych pomysłów, autoprezentacji i działania pod presją czasu. Tworzą innowacyjne urządzenia, skomplikowane struktury, rozbudowane fabuły przedstawień, dając wyraz swoim talentom i doskonale się przy tym bawią. Co ważne, do rozwiązań dojść muszą samodzielnie, bez pomocy innych osób.

Odyseja Umysłu to przedsięwzięcie absolutnie wyjątkowe. To przede wszystkim święto uczestników, którzy w przygotowania włożyli wiele pracy i serca – mówi Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska, organizującej zawody. Wysoki poziom zaprezentowanych rozwiązań świadczy o tym, że polska młodzież potrafi i chce myśleć nieszablonowo, wykorzystywać wiedzę w praktyce i szukać ciekawych, a jednocześnie skutecznych rozwiązań. Bez względu na ostateczny wynik współzawodnictwa, wszyscy uczestnicy mogą czuć się zwycięzcami – pokonali swoje słabości, nauczyli się wiele, zyskali nowe przyjaźnie. To nieoceniony kapitał na przyszłe życie – dodaje.

Grupy zakwalifikowane do Finału Ogólnopolskiego wyłoniono w toku Eliminacji Regionalnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Podczas dwóch intensywnych, finałowych dni uczestnicy prezentowali efekty swoich prac przed sędziami i publicznością w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Sobotni wieczór spędzili zaś wspólnie z opiekunami i wolontariuszami podczas imprezy integracyjnej w Gdynia Arenie. Tam też, w niedzielne popołudnie, rozpoczęła się uroczysta Gala Finałowa i ogłoszenie wyników, które zgromadziły ponad 3 tysiące gości.

Laureaci I stopnia i zdobywcy nagrody specjalnej – Ranatra Fusa – zyskali prawo do reprezentowania naszego kraju podczas Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych (23-28 maja w Michigan State University). Laureaci II stopnia spotkają się na Festiwalu Europejskim na Białorusi (23-28 kwietnia, Zubronok).

Barbara Betlejewska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Miasto ponownie pomoże w remontach zabytków

Gdynia przyznała dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy wybranych zabytkach na terenie miasta. Łącznie na ten cel...

Zamknij