Nabój matematyczny w Gdańsku

Ponad 220 zawodników z północnej Polski weźmie udział w międzynarodowym konkursie matematycznym, który po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku. Organizatorem konkursu w naszym mieście jest XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta (ul. Dobrowolskiego 6). To tu, w szkolnej hali sportowej, 7 kwietnia o godz. 11.30 rozpoczną się zmagania młodzieży.

Náboj” to zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących daną szkołę. Zawody odbywają się w dwóch kategoriach: seniorów, w której biorą udział starsze klasy ponadgimnazjalnej oraz  juniorów, w której mogą wziąć udział gimnazjaliści i pierwsza klasa liceum. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Rozwiązane zadania przynoszą na bieżąco do jury, które orzeka, czy zadanie jest dobrze rozwiązane. Uzyskanie pozytywnego wyniku jest warunkiem otrzymania kolejnego zadania do rozwiązania, co bardzo dynamizuje przebieg samego konkursu.

– Specyficzna struktura „Náboja” powoduje, że zawody są interesujące także dla widzów. Uzyskiwane wyniki wyświetlane na ekranach ilustrują na bieżąco rywalizację drużyn w skali międzynarodowej i krajowej. Dlatego emocje na trybunach szybko rosną – informuje  Bożena Kondriatuk Dyrektor ZSO nr 12  w Gdańsku.

W Gdańsku do rywalizacji stanie 225 zawodników. Wśród nich uczniowie ze szkół z tradycjami olimpijskimi.

– W drużynach znajdą się finaliści Olimpiady Matematycznej (w tym nasza tegoroczna finalistka – Julia Korol), laureaci konkursów i zawodów międzynarodowych. Uczestniczyć też będą  wybitni  nauczyciele – opiekunowie oraz widzowie i kibice. Spodziewamy się blisko 400 osób. To naprawdę emocjonujące zawody – zaprasza do kibicowania Kondriatuk.

Zawody odbywają się w kilku krajach i miastach. W Polsce „Nábój”  odbędzie się w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. W Czechach drużyny rywalizować będą w  Pradze i Opawie. Na Słowacji konkurs odbędzie się w Bratysławie i Koszycach, a w Austrii – w Linz. Na Węgrzech młodzież startować będzie w szkołach w Budapeszcie i Veszprem, a w Niemczech w Pasawie.  

Udział w zawodach jest bezpłatny.

https://math.naboj.org/index.php?lang=pl)

 

 Olimpia Schneider

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyznaczyliśmy nowe trendy w turystyce!

Blisko 600 uczestników, pełne sale warsztatowe, kilkunastu wystawców oraz najlepsi eksperci – tak wyglądała kolejna edycja konferencji Nowe Trendy w...

Zamknij