Ratujące życie defibrylatory na ulicach Gdańska? Tak!

Pomysł budowy sieci defibrylatorów w przestrzeni miejskiej pochodzi z projektów zgłaszanych do ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Projekt nie został zrealizowany w ramach BO, ale mimo to może stać się faktem jeszcze w tym roku. Czekamy już tylko na informacje potwierdzające przyznanie środków z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Gdańsk z sercem”. To nazwa pilotażowego projektu, który ma być zrealizowany do końca 2017 roku. Na początek 9 defibrylatorów zewnętrznych (AED) ma być zainstalowanych w poniższych lokalizacjach:

1. Targ Węglowy,
2. Pętla tramwajowa w Oliwie,
3. Gdańskie ZOO,
4. Zespołów Obsługi Mieszkańców ul. Partyzantów 74,
5. Zespołów Obsługi Mieszkańców ul. Wilanowska 2,
6. Zespołów Obsługi Mieszkańców ul. Nowe Ogrody 8/12,
7. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni/ Urząd MIejski w Gdańśku, ul. Wyspiańskiego 9A,
8. Centrum Kształcenia Zawodowego Ustawicznego ul. Smoleńska 5/7
9. Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Równa 14

Urządzenia są niewielkie, bezpieczne, proste w obsłudze i w pełni zautomatyzowane. Od momentu włączenia aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi i wspiera skuteczne udzielanie pierwszej pomocy. – Przestrzeń miejska Gdańska potrzebuje tego rodzaju urządzeń- mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej. – Jak pokazują badania pomoc medyczna dociera do potrzebujących w ciągu ok. 10 min, a tych minut w niektórych przypadkach zwyczajnie nie ma. Dla bezpieczeństwa mieszkańców i wszystkich naszych gości projekt powinien być w Gdańsku zrealizowany. Warto przypomnieć, że defibrylatory pojawiły się już m.in. na gdańskim stadionie i w hali ERGO Arena, mają być również na wyposażeniu 15 nowych tramwajów, które wkrótce kupi GAiT – dodaje Grzelak.


Z danych statystycznych (2010-11) wynika , że z 327 przypadków nagłego zatrzymania krążenia w Gdańsku, 130 wydarzyło się na ulicy, a w 76 proc. przypadków stało się to w godzinach 8.00- 22.00. W 55 proc. (180 przypadków) nie podjęto restytucji, bo było za późno, w 45 proc. (147 przypadków) restytucja została podjęta, z czego  26 proc. – 85 pacjentów- zostało przewiezionych do szpitala. – Projekt „Gdańsk z sercem” uzyskał już pozytywną opinię wojewódzkiego zespołu oceniającego spełnienie wytycznych i kryteriów określonych w warunkach konkursowych programu Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka więc mamy nadzieję na dofinansowanie tego ważnego dla nas wszystkich projektu – mówi Joanna Pińska, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. –  Ten pilotaż z pewnością będzie początkiem budowy sieci AED w Gdańsku – dodaje Pińska.


Koszt pilotażowego projektu to około 130 tysięcy złotych. Gdańsk wnioskował o dofinansowanie z MSWiA na poziomie ok 100 tysięcy złotych.

Emilia Salach

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nabój matematyczny w Gdańsku

Ponad 220 zawodników z północnej Polski weźmie udział w międzynarodowym konkursie matematycznym, który po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku....

Zamknij