Zagrożenie w związku z utrzymującymi się opadami deszczu

Utrzymujące się ciągłe opady stwarzają zagrożenie wystąpienia rzek oraz podtopień. Poniżej publikujemy komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji.

Aktualna informacja

W związku z  nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego.
Potok Strzyża zabezpieczamy przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Worki ustawione są także m.in. przy ul. Kartuskiej – Potok Siedlecki/Zbiornik Zabornia, rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia – przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb.

 

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw „wysepce” wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża .Wysłane zostały także komunikaty do mieszkańców w systemie SISMS, aktualne informacje publikowane są na Facebooku Miasta Gdańsk i stronie www.gdansk.pl  
Podnosi się poziom wody na Zbiorniku Zabornia. Policja przygotowuje się do ewentualnego zamknięcia skrzyżowania Kartuska/Łostowicka.
Policja jest już przygotowana do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.
Policja będzie kierowała na objazdy – prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar.  Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.
W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostało zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)
Uwaga nastąpiła zmiana trasy autobusu 149 …- Polanki – Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.
W momencie przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża nastąpią wyłączenia ruchu w  Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227  w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: …. – Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka – …
Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę …-  Polanki – Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.
Wyłączony z ruchu został już tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.
W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia – Gościnna – Świętokrzyska – Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych – Mleczarni  do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska – Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce – Havla – Świętokrzyska – Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia – Kampinoska – Olimpijska.
Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha. W ciągu godziny cały trakt (obie jezdnie) także w miejscu remontu będą przejezdne
Wszystkie służby tj Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Gdańskie Wody, ZTM, SNG – ponad 200 osób pracuje w terenie.
Apelujemy o bezwzględne słuchanie poleceń służb i nieomijanie zapór. Nie parkujmy w pobliżu potoków, uwaga na parkowanie w garażach podziemnych. Nie wchodzimy do piwnic!
Jak szukać pomocy w sytuacji kryzysowej:

 

 

Aktualna prognoza pogody – ostrzeżenie meteorologiczne 3 stopnia

W dzień zachmurzenie duże i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym.

Prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm, ale miejscami przekroczy 50 mm. Największe

prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm w rejonie Zatoki Gdańskiej

i na Kaszubach. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad

morzem okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.

 

 

Ograniczenia w ruchu w rejonie skrzyżowania Chrzanowskiego ze Słowackiego (Stary Maneż)

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostaje zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)
Uwaga zmiana trasy autobusu 149 …- Polanki – Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.
116 i 136 w obu kierunkach jadą w Żołnierzy Wykletych zamiast w ulicę Słowackiego.

 

Uwaga zamknięta ulica Niepołomicka

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia – Gościnna – Świętokrzyska – Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych – Mleczarni  do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska – Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce – Havla – Świętokrzyska – Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia – Kampinoska – Olimpijska.
Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha.

 

Organizacja ruchu przy ewentualności przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 20 cm. Zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.  Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw „wysepce” wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Aktualnie patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Wysłany został także komunikat do mieszkańców w systemie SIMS. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.
Policja przygotowuje się do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.
Policja będzie kierowała na objazdy – prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar.  Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.
Wyłączony z ruchu został tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.
Możliwe zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej :
W momencie wyłączenia ruchu w  Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227  w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: …. – Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka – …
Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę …-  Polanki – Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pozostałych służb.

 

Uwaga – możliwe przelanie Zbiornika Srebrniki/KOMUNIKAT ZESPOŁU KRYZYSOWEGO

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 30 cm. Cały wczorajszy dzień i całą noc pracowały i pracują brygady Gdańskich Wód i zastępy Straży Pożarnej zabezpieczając zagrożone miejsca i monitorując stan wód i wysokość opadów w Gdańsku.
Aktualne prognozy pogody wskazują na opady deszczu przez kolejne kilkanaście godzin. W tej sytuacji stan Zbiornika Srebrniki będzie się podnosił. W związku z tym zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.  Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw „wysepce” wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.
Zagrożone podtopieniami są też budynki Dolnego Wrzeszcza rejon ulic Aldony, Wajdeloty, Grażyny i okolice.
Aktualnie Policja i GZDiZ przygotowuje do wyłączenia  z ruchu zagrożone ulice, a ZTM będzie organizował objazdy komunikacji miejskiej.
Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża.

Wczoraj (26.07) od godziny 09:00 do 16:00 sumy opadów osiągnęły miejscami 30-45 mm. Prognozuje się, że do godzin wieczornych suma opadów lokalnie może wzrosnąć miejscami do 60 mm. Prognozowana suma opadów w nocy (26/27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Jutro (27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Suma opadów w okresie od godz. 09:00 dnia 26.07 do godz. 15:00 dnia 27.07 może wynieść od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 75 mm. Opady mają głownie charakter jednostajny. Strefa opadowa bardzo wolno przemieszcza się na zachód.

Stany na potokach i zbiornikach retencyjnych w Gdańsku:

Poziom wody w kanale Raduni przy Elżbietańskiej zaczął opadać i powinien spaść o 25 cm.
Poziom wody w zbiornikach zlewni Potoku Strzyża jest podwyższony, aktualnie nie stanowi on zagrożenia – sytuacja jest stabilna.

Na bieżąco monitorowany jest stan wód, a brygady spółki Gdańskie Wody są w pełnej gotowości.
Pomiary można śledzić na stronie ▶️ http://pomiary.gdmel.pl/

Możliwe są utrudnienia w poruszaniu się po mieście ze względu na lokalne podtopienia. W związku z potencjalnym zagrożeniem sugerujemy usunięcie pojazdów z parkingów podziemnych i apelujemy o nie wchodzenie do piwnic.

Jak szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Akcja „Bezpieczne wakacje”

Wojewoda Pomorski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku w dniu 8 lipca 2017r., w godz. 12:00 -14:00  na plaży w...

Zamknij