Młodzi polonusi z Białorusi zwiedzają Gdańsk

Dzisiaj rozpocznie się wizyta grupy dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego w szkołach na terenie Białorusi. Młodzi polonusi poznają nasze miasto i jego historię. Odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności, Park Oliwski wraz z katedrą, Centrum Hewelianum, a także odpoczną na jednej z gdańskich plaż. Grupa przyjechała na zaproszenie prezydenta Pawła Adamowicza.

Młodzież przebywać będzie w Gdańsku w dniach 16-20 sierpnia. Grupa 50 młodych ludzi na co dzień uczy się języka polskiego w szkołach na terenie Białorusi. Pochodzą z takich miejscowości jak: Grodno, Szczuczyn, Słonim, Witebsk, i Gudogaj. Organizatorem wyjazdu jest  Związek Polaków na Białorusi, z ramienia którego z grupą przyjedzie wiceprezes Renata Dziemiańczuk.

 

Związek Polaków na Białorusi liczy obecnie 92 oddziały na terenie Białorusi, zrzesza około 9000 osób (członków organizacji). Przy ZPB działają stowarzyszenia i kluby m.in. Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich, Klub sportowy „Sokół”, Towarzystwo Sybiraków i Żołnierzy AK. ZPB prowadzi działalność kulturalno-oświatową, zajmuje się promocją Polski, organizuje  szkolenia i pomoc metodyczną dla nauczycieli, uczących j. polskiego, organizuje nowe punkty nauczania j. polskiego, organizuje festiwale, przeglądy, dni kultury polskiej. Opiekuje się Miejscami Polskiej Pamięci Narodowej oraz organizuje wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży do Polski.

– W przyszłym roku Związek Polaków na Białorusi obchodzi trzydziestolecie swojej działalności. Z tego ostatnie 12 lat ZPB prowadzi działalność w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi – mówi Andżelika Borys prezes ZPB.

W piątek, 18 sierpnia o godz. 9 rano w sali obrad siedziby Rady Miasta w Nowym Ratuszu z grupą młodzieży polonijnej z Grodna z opiekunami i działaczami Związku Polaków w Białorusi spotka się prezydent Adamowicz oraz  przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek.

Jest to kolejna grupa młodych ludzi polskiego pochodzenia mieszkających za naszą wschodnią granicą, którzy poznają nasze miasto dzięki zaproszeniu prezydenta Gdańska.

Olimpia Schneider

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezpłatne obiady dla potrzebujących

Rodzice, którzy chcą skorzystać z dożywiania dzieci w przedszkolach lub szkołach od września, powinni już teraz zasygnalizować potrzebę pracownikowi socjalnemu...

Zamknij