Pomoc niesiona #PoBurzy

Noc z piątku na sobotę (11/12 sierpnia) zostanie na długo w pamięci wszystkich mieszkańców Pomorza. Na skutek nawałnicy, która w nocy przeszła przez nasz region, sześć osób poniosło śmierć. Nadal nie sposób podać ostatecznego rozmiaru zniszczeń. Do pomocy poszkodowanym zachęca Pomorski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, który uruchomił specjalne konto oraz rozpoczął zbiórkę rzeczy najpilniej potrzebnych.

Działania pomocowe trwają nieprzerwanie od niedzieli. Wolontariusze i pracownicy PCK pomagają usuwać skutki tragedii. Na miejscu poza wolontariuszami z Oddziałów są wolontariusze specjalnych jednostek PCK – Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK „Trójmiasto” oraz Grupy Ratownictwa PCK „Wejherowo”. W Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK zostało powołane Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK, które koordynuje działania ratownicze i pomocowe PCK na terenie naszego województwa.

– Dziś, 16 sierpnia,  Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK zakupiło kolejne 9 agregatów prądotwórczych, 200 kasków ochronnych, 100 woderów,  żywność za blisko 10 tys. zł oraz środki ochrony osobistej i środki higieniczne za 15 tys. zł – informuje Kamil Żuk, Dyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Numer alarmowy czynny przez całą dobę pod które można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy to 533 374 432.

Dary rzeczowe można przekazywać przez całą dobę do Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK przy ulicy Kurkowej 8, skąd będą transportowane do potrzebujących pomocy. Najbardziej potrzebne dary to:   kanistry do paliwa, żywność sucha długoterminowa, baterie, koce, ręczniki, papier toaletowy,  plastikowe miski i kubki jednorazowe, płyny do mycia naczyń, rękawiczki materiałowe (robocze), ręczniki kuchenne, folia spożywcza,  środki higieny osobistej, paliwo do pił i agregatów (benzyna 95), olej do smarowania łańcuchów pił.

W sobotę, 19 sierpnia,  wyruszy ogromny konwój z materiałami niezbędnymi do życia dla mieszkańców. Konwój w ramach zgłoszonych próśb będzie jechał trasą: od Studziniec do Rytla. Cały czas zbierane są informacje pod numerem alarmowym o miejscowościach, w których potrzebna jest pomoc.

Dzisiaj do godziny 14:00 PCK zebrało już 33.207,19 w formie finansowej oraz około 20 tys. w formie rzeczowej. Większość zebranych środków została już wydatkowana.

– Brakuje nam funduszy na dalszą pomoc. Apelujemy o kolejne wpłaty, abyśmy mogli jeszcze skuteczniej świadczyć pomoc. Na tę chwile pilnie zbieramy środki na zakup kanistrów do paliwa oraz samego paliwa, którego brakuje – informuje Marzena Dobrowolska Prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Ponadto Pomorski Oddział Okręgowy PCK podejmuje staranie wspólnie z lokalnymi NGO, aby zorganizować obóz dla dzieci z miejscowości poszkodowanych wichurami. Obóz ma się odbyć już od najbliższego piątku, na ten cel również zbierane są środki.

W ramach akcji #PoBurzy możesz pomóc na 3 sposoby:

1. Zostań wolontariuszem PCK i włącz się do akcji pomocowej organizowanej przez PCK. Zgłoszenia gdansk@pck.org.pl

2. Wesprzyj akcję, wpłacając darowiznę na numer rachunku bankowego 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl –> https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73

3. Przekaż darowiznę rzeczową, kontaktując się z naszym oddziałem gdansk@pck.org.pl lub 533 374 432.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do #PoBurzy i dodania na swoich profilach zdjęcia z informacjami, jak można wesprzeć poszkodowanych. Wzór kartki do pobrania www.pck-gdansk.org.pl/poburzy.pdf

Olimpia Schneider

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Wyskokowe” ewolucje – Red Bull Slackship nadciąga do Gdyni

Równowaga, odwaga i widowiskowe akrobacje – tak w dużym skrócie można opisać zawody Red Bull Slackship. W sobotę 19 sierpnia...

Zamknij