Konsultacje społeczne z zakresu rozmieszczenia stacji postoju Systemu Roweru Metropolitalnego

W dniach 15-22 września odbędą się konsultacje społeczne z zakresu rozmieszczenia stacji postoju Systemu Roweru Metropolitalnego. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii mieszkańców na temat wstępnie zaproponowanych lokalizacji dla stacji postoju Systemu Roweru Metropolitalnego. Przyszli użytkownicy Roweru Metropolitalnego będą mogli również zgłosić własne propozycje miejsc, w których w przyszłości parkowane będą rowery.

Na przeprowadzenie konsultacji zdecydowały się miasta: Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz Reda, na których terenie zlokalizowane zostanie 90% systemu.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wraz 14 gminami należącymi do Stowarzyszenia przystąpiło do realizacji Projektu pn.: „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S”.  W następstwie realizacji Projektu powstanie wspólny dla Metropolii system roweru publicznego funkcjonujący na terenie 14 gmin.

 – W Gdańsku zostało wytypowanych 360 lokalizacji stacji postojowych. Propozycje bazują na założeniach wypracowanych w trakcie tworzenia koncepcji roweru metropolitarnego – wyjaśnia Grzegorz Krajewski z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku – Główne założenia to, że rower musi służyć celom komunikacyjnym, nie rekreacyjnym i ma zwiększyć mobilność w mieście, w połączeniu z komunikacją miejską i kolejową. Lokalizujemy stacje w bliskości węzłów przesiadkowych, nie dalej niż w promieniu 5 km od kolejowych węzłów przesiadkowych.

 Rower Metropolitalny powstanie w oparciu o tzw. system IV generacji czyli rowery z wbudowanym elektrozamkiem oraz modułem GPS. Dzięki temu rowery będą parkowane z wykorzystaniem tradycyjnych u-kształtnych stojaków rowerowych, zarówno obecnie istniejących jak i nowych, zakupionych w ramach projektu. Każde miasto otrzyma również swoją pulę rowerów, która w przybliżeniu kształtuje się następująco: Gdańsk – 2160, Gdynia – 1100, Sopot – 164, Reda – 39. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie 10% floty będą stanowiły nowoczesne rowery ze wspomaganiem elektrycznym.

Zachęcam gdańszczan do wzięcia udziału w społecznych konsultacjach i przyczynienia się do wskazania najkorzystniejszych lokalizacji dla stacji postojowych roweru metropolitarnego. Chcemy stworzyć sprawny i zintegrowany system umożliwiający poruszanie się po Gdańsku rowerem, dlatego sugestie przyszłych użytkowników są szczególnie istotne – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. komunalnych.

Konsultacje prowadzone będą kolejno w każdym z miast, zgodnie z poniższym harmonogramem:

Gdańsk: 15 września godz. 17:30, 16 września godz. 11:00, 17 września godz. 11:00, ul. Długi Targ 39/40 (sień Instytutu Kultury Miejskiej)

Gdynia:  19 września godz. 17:00, Infobox, ul. Świętojańska 30

Reda: 21 września, godz. 17:00, Sala Konferencyjna w budynku Urzędu Miasta w Redzie ul. Gdańska 33

Sopot: 22 września, konsultacje objazdowe na rowerach, start godz. 17:00 z boiska MOSiR na osiedlu Przylesie.

Spotkania konsultacyjne są otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Z propozycjami lokalizacji parkingów Systemu Roweru  Metropolitalnego można zapoznać  się na stronie www.metropoliagdansk.pl Za pośrednictwem tej strony można zgłaszać również uwagi oraz własne propozycje lokalizacji parkingów jeszcze przed spotkaniem, w postaci linku do Mapy Google, wygenerowanego na stronie i wysłać na adres mailowy srm@metropoliagdansk.pl  do 15 września br.

W Gdańsku konsultacje stacji Roweru Metropolitalnego zaplanowano w ramach Cycle Hack, międzynarodowej oddolnej inicjatywy, mającej na celu zwalczanie wszelkich barier stojących na drodze komunikacji rowerowej. Uczestnicy będą zgłaszać problemy, jakie napotykają jeżdżąc jednośladem. Następnie pracując w zespołach tematycznych wypracowują i testują rozwiązania. Warsztaty Cycle Hack odbędą się równolegle w blisko 40 miastach na świecie, a ich gdańska edycja będzie przebiegać pod hasłem „Patenty na jazdę w niepogodę”. Wart podkreślenia jest fakt, że Gdańsk, jako jedyne miasto w Polsce bierze udział w tej inicjatywie, jednocześnie będąc pionierem, gdyż dotąd nie włączyło się w nią żadne miasto z Polski.

 

Alicja Bittner

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bieg Westerplatte – od wojny do wolności

Rekordowe 4 tysiące biegaczy weźmie udział 10 września w Biegu Westerplatte. Nowa trasa prowadzi m.in. przez Most Siennicki i kładkę...

Zamknij