Pokonaj Smoga z Centrum Nauki Experyment!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje smog i czy można go zrobić w butelce? Już niedługo będziecie mogli się o tym przekonać. W piątek, 10 listopada w Centrum Nauki Experyment w Gdyni świętować będziemy obchody SPiN Day w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki (International Science Center and Science Museum Day – ISCSMD). Tegorocznym hasłem przewodnim wydarzenia będzie Smogopedia, czyli wszystko o zjawisku smogu.

SPiN Day to coroczne, globalne wydarzenie pokazujące wpływ i zasięg wszystkich światowych centrów i muzeów nauki. Obchody połączone są ze Światowym Dniem Nauki dla Pokoju i Rozwoju (World Science Day for Peace and Development – WSDPD), obchodzonym przez państwa ONZ. W tym dniu w wielu centrach i muzeach na całym świecie zaplanowano specjalne atrakcje. W Experymencie obchody SPiN Day 2017 w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki odbędą się pod nazwą Smogopedia, czyli wszystko o zjawisku smogu.

W programie:

warsztaty otwarte – wykonywanie doświadczeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak smog, dziura ozonowa czy efekt cieplarniany (godz. 10.00–13.00).
• Smogopedia – pokaz poruszający temat zanieczyszczeń powietrza, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się między innymi, jak powstaje smog i czy można go zrobić w butelce (godz.11.15 i 12.45).
miniwykład „Dotknąć smog” – poświęcony zagadnieniu smogu oraz problemów globalizacji (godz. 10.15 i 11.45).
miniwykład „Pokonać smoga” – w czasie którego edukatorzy Experymentu opowiedzą
o rodzajach smogu, przyczynach jego powstawania i sposobach zapobiegania zjawisku (godz. 10.45 i 12.15).

W godzinach 10.00–13.00 Experyment zaprasza również do udziału w kreatywnych konkursach z nagrodami.

Polskie obchody Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki–SPiN Day objął patronatem Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk.

Autor: Marta Jaszczerska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sauna na plaży? Takie rzeczy tylko w Gdyni

Niskie temperatury nad morzem, zimna woda w Bałtyku, a na plaży wciąż gorąco? Już niedługo właśnie tak może być w...

Zamknij