Świętujemy odzyskanie niepodległości!

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w piątek 10 listopada, kiedy o godz. 18.00 na Ołowiance rozbłyśnie na biało-czerwono konstrukcja przestrzennego napisu GDAŃSK. Tego dnia rozpocznie się także świętowanie w restauracjach i pubach zapraszających na dania kuchni polskiej. W sobotę 11 listopada gdańszczanki i gdańszczanie wezmą udział w Paradzie Niepodległości. Tego dnia na biało-czerwono rozbłyśnie też  5 miejskich obiektów !

 

Czekaliśmy na dogodną okazję by gdańszczankom i gdańszczanom zaprezentować efekt końcowy trwającego kilka miesięcy przedsięwzięcia. Wigilia Święta Niepodległości to dobry moment na wspólne spotkanie i rozpoczęcie świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Rocznicy, którą w Gdańsku celebrować będziemy cały rok   – mówi Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.

Napis Gdańsk jest wysoki na 2,4 metra, długi na 15 metrów i ciężki prawie na 7,5 tony. Tego dnia napis będzie podświetlony w biało-czerwonych barwach. Przybyłym osobom zostanie rozdane łącznie 1000 flag Gdańska i Polski. Wszystkich czeka również wizualna niespodzianka.  Zapraszamy w piątek (10 listopada) o godz. 18.00 na parking Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1).

 

Jak powstawał napis GDAŃSK

W ramach zorganizowanego konkursu na promocyjny napis GDAŃSK wpłynęło prawie 50 atrakcyjnych koncepcji. Ich autorami były osoby prywatne, ale również studenci kierunków artystycznych, czy biura projektowe. Komisja konkursowa wspólnie z czytelnikami Trójmiasto.pl (niemal 9 tyś. głosujących) wybrali projekt białego napisu Gdańsk z konturem kortenowym, zaproponowany przez Kaję Pobereżny i Michała Podgórczyka.

Napis, który 10 listopada stanie na Ołowiance to owoc współpracy wielu osób i firm. Po ogłoszeniu wyników konkursu zorganizowanego przez Fundację Gdańską ruszyły kolejne etapy powstawania napisu. W pierwszej kolejności stworzono projekt techniczny, następnie konstruktorzy dokonali niezbędnych obliczeń i pomiarów zapewniających bezpieczeństwo konstrukcji. Na tej podstawie zlecono firmie VOCA design przygotowanie korpusu ze sklejki szkutniczej. Wykonanie konstrukcji trwało około 1,5 miesiąca. Konstrukcja została zabezpieczona przez firmę NAD-LAM żywicą poliestrową, nadającą jej odporność na warunki atmosferyczne. Następnie napis trafił do firmy METAL DESIGN BY ARTE, która jako jedyna w Polsce maluje kompozytem metalu, zwanym kortenem.  Tą metodą zostały przygotowane kontury napisu. Równolegle trwały prace formalne nad odpowiednimi pozwoleniami oraz rozmowy z Polską Filharmonią Bałtycką, jak również organizacja podświetlenia napisu. Liczba podwykonawców oraz technika wykonania całości spowodowały dłuższy czas powstawania napisu niż zakładano.

Łączy koszt powstania napisu to 110 00 zł netto. Z tego 100 000 zł to suma za przygotowanie napisu, zaś 10 000 zł to należności za działania logistyczne m.in. zagospodarowanie otoczenia oraz niezbędne transporty.

 

Celebrujmy Święto Niepodległości wspólnie przy stole
Świętowanie rozpocznie się w piątek, 10 listopada kiedy odbędzie się Wieczór Niepodległości. Wieczór w czasie którego można wspólnie świętować np. podczas uroczystego obiadu, kolacji, prywatki czy spotkaniu z przyjaciółmi: w kawiarni, restauracji, pubie czy barze. W specjalnie przystrojonych na tę okazje lokalach (z flagą przed wejściem) na terenie miasta serwowane będą dania kuchni polskiej w specjalnych cenach. Ich przygotowaniu zawsze będzie towarzyszył jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi. Oferta ta obowiązywać będzie również cały dzień – w sobotę, 11 listopada.

Wykaz lokali gastronomicznych znajduje się na www.gdansk.pl/wiadomosci/Celebruj-Wieczor-Niepodleglosci-w-gdanskich-restauracjach-i-pubach,a,93194

 

Parada 11 listopada
Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – 11 listopada – gdańszczanie od lat spędzają wspólnie świętując na ulicach miasta. Symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.
11 listopada o godz. 9 uczestnicy zbiorą się przy ul. Podwale Staromiejskie. Wyruszą o godz. 10 i przejdą ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską przed pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam, około godziny 11.15 nastąpi część oficjalna wydarzenia, która potrwa ok. pół godziny. W południe w bazylice Mariackiej rozpocznie się msza św. za Ojczyznę. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się na Targ Węglowy, gdzie zaprezentują się publiczności.

Dla uczestników Parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.

 

Gdańsk biało – czerwony!

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 5 obiektów na terenie Gdańska podświetlonych zostanie na biało-czerwono. Iluminacje uruchomione zostaną 11 listopada (sobota) po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym.

Na biało-czerwono rozbłysną: Pomnik Poległych Stoczniowców;  Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej; Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki; Wiadukt – Armii Krajowej – Myśliwska oraz „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa.

Iluminacje będą uruchomione 11 listopada o godz. 16.30, a wyłączone 12 listopada o godz. 6.30.

 

Organizacja komunikacji miejskiej w Święto Niepodległości
Tego dnia komunikacja miejska ZTM Gdańsk będzie funkcjonować wg świąteczno-niedzielnych rozkładów jazdy.

W związku z Paradą Niepodległości . na trasie: Podwale Staromiejskie – Podmłyńska – Rajska – Heweliusza – Korzenna – Kowalska – Targ Drzewny i brakiem możliwości organizacji zastępczej trasy linii 100, funkcjonowanie tej linii w tym dniu rozpocznie się dopiero o godz. 14:00.

Olimpia Schneider

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki powinien być Gdańsk za 30 lat? Po dyskusji na temat Studium

7 listopada w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się dyskusja publiczna na temat Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska....

Zamknij