Weekend po gdyńsku

11 listopada Gdynia tradycyjnie uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 99. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Międzypokoleniowa Parada Niepodległości oraz koncerty pieśni patriotycznych, przedsięwzięcia teatralne i performerskie, warsztaty, otwarte muzea oraz Bieg Niepodległości – oto uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Gdyni. Oprócz tego pożegnanie z tytułem, czyli ostatnie spektakle „Biesów” w Teatrze Miejskim.

PIATEK
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 10 i 11 listopada na „Biesy” Fiodora Dostojewskiego w reż. Krzysztofa Babickiego. Pożegnanie z tytułem.
Adaptacja sceniczna arcydzieła literatury, w której krwisty kryminał zmieszany jest z politycznym dyskursem. Fascynujące kobiety i demoniczni mężczyźni jako bohaterowie aktualnej i uniwersalnej opowieści o mechanizmach szaleństwa i skutkach manipulacji. Metafizyczna podróż, która odsłania najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki.
– 12 listopada na komedię „Następnego dnia rano” Petera Quiltera w reż. Grzegorza Kempinsky’ego.
Nieoczekiwane konsekwencje przebudzenia w obcym miejscu. On budzi się w jej łóżku i – zostaje tam na zawsze. Następnego dnia rano wszystko jest możliwe.
Spektakl dla dorosłych.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.

Propozycje Centrum Kultury
Centrum Kultury zaprasza:
– 10 listopada o godz. 19.00 na spektakl „Mamy problem. Monodram macierzyński” w reż. Jakuba Ehrlicha. Śmieszny, straszny i wzruszający – tak jak to w prawdziwym życiu bywa. Bilety: 35 zł/30 zł.
– 11 listopada o godz. 19.00 i 12 listopada o godz. 17.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka. Mrożąca krew w żyłach historia o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i… jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.
Bilety: 35 zł/30 zł.
– 12 listopada o godz. 12.00 na 8. Teatrzyk Młodego Artysty. Nadszedł czas na młodych artystów, którzy mogą wykazać się swoim talentem: zaśpiewać ukochaną piosenkę, zrobić gwiazdę, powiedzieć wiersz, zbudować auto z patyków. Wstęp wolny.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. w godz. 11.00-16.30, wt. w godz. 11.00-19.00 i na godzinę przed spektaklem.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.

Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza 10 listopada godz. 18.00 na efekt projektu Gdynia ReAktywacja: „W dzień końca świata”. Tekst: Salcia Hałas, reż. Ewa Ignaczak. Dramat, który nie ma końca. W mrocznych zaułkach Pekinu zaludnionego przez dzikie koty, członków tajemnych związków, przybyszów z odległych krain, przesiąkniętego zbrodnią miasta, zaczyna pękać ziemia. Jak przygotować się na koniec świata? Gdzie szukać sensu istnienia? Jak wykorzystać pozostały czas?
To ostatnia opowieść o Pekinie, utkana przez Salcię Hałas w ramach projektu Gdynia ReAktywacja. Teatralizacji tekstu podjęła się Ewa Ignaczak. Efekt ich wspólnej pracy będzie można zobaczyć podczas prezentacji premierowej jednoaktówki. Pokaz odbędzie się w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ul. Sambora 48).
Wstęp bezpłatny.
Szczegóły i repertuar na www.teatrgdyniaglowna.pl i na fb.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piskorskim
Biblioteka z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98, PPNT, budynek I) zaprasza 10 listopada na otwarte warsztaty pisarskie i spotkanie autorskie z Krzysztofem Piskorskim, autorem książek fantastycznych. Warsztaty odbędą się w godz. 16.00-18.00, a spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30. Poprowadzi je Bartosz Marciniak.

Luter w Muzeum Miasta Gdyni
W 500. rocznicę Reformacji Muzeum Miasta Gdyni przypomina o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach. O życiu parafialnym luteran w Małym Kacku czy o ewangelickich kolonistach z Góry Donas opowiadać będzie muzealna wystawa, której wernisaż odbędzie się 10 listopada o godz. 18.00.
Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali.
Aby lepiej zrozumieć i jeszcze bardziej zgłębić temat Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących, skierowanych zarówno do dorosłych jak i dzieci. 11 listopada o godz. 21.00 odbędzie się nocny spacer historyczny po gdyńskim Śródmieściu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
12 listopada o godz. 14.00 w muzeum odbędzie się oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na język migowy. Uczestnicy zostaną zabrani w emocjonującą i pełną zwrotów akcji podróż. Poznają unikatowe przedmioty, usłyszą niezwykłe historie oraz zobaczą niepublikowane zdjęcia związane z ludźmi, o których pamięć zatarła się w świadomości gdynian.
Więcej na www.muzeumgdynia.pl.

SOBOTA

99. Gdyńskie Urodziny Niepodległej
Już o godz. 8.00 okręty Marynarki Wojennej podniosą wielką galę banderową. A Wielka Parada Niepodległości, czyli główne wydarzenie uroczystych obchodów 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej rozpocznie się o godz. 12.00.
W programie także Bieg Niepodległości, akcja Otwarte Muzea, warsztaty dla dzieci oraz wystawa i wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim.
Gdyńska Parada Niepodległości wystartuje 11 listopada w samo południe. Ze względu na prowadzone remonty w okolicach Dworca SKM tegoroczna trasa została zmodyfikowana.
Biało-czerwony korowód wyruszy z placu Gdynian Wysiedlonych. Dalej przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja, 10 Lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, ok. godz. 13.00odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.
Po zakończeniu parady, ok. godz. 14.00 Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego, przy akompaniamencie muzyków poprowadzi wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim.
Zabrzmią pieśni patriotyczne, ale także szlagiery, przy których bawiono się w okresie międzywojennym.
Na chętnych tego dnia czeka również prezentacja zabytkowych samochodów na parkingu przy ulicy Jerzego Waszyngtona, otwarte muzea − Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, OPR Błyskawica oraz wystawa Demonstracja sztuki w mieście − Teatr Gdynia Główna, którą można będzie oglądać na placu Grunwaldzkim.
Dla najmłodszych przygotowane zostały warsztaty plastyczne w Gdynia InfoBox (w godz. 10.00-14.00, samodzielnie będzie można wykonać ozdoby niepodległościowe, animatorki pokażą zrobić flagi, kotyliony oraz wiatraczki w barwach narodowych − wstęp wolny), a miłośnicy muzyki mogą udać się na popołudniowy koncert Przywrócić pamięci − muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa.
Więcej informacji na stronie www.paradagdynia.pl.
Zmiany w organizacji ruchu tutaj.

Otwarte muzea
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 11 listopada o godz. 21.00 na nocny spacer historyczny po Śródmieściu w ramach uczczenia Dnia Niepodległości.
Podczas spaceru uczestnicy zapoznają się z historią modernistycznego miasta z akcentami protestanckimi w tle.
Udział bezpłatny.
Również wstęp do muzeum będzie tego dnia bezpłatny.
***
Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza do nieodpłatnego zwiedzania Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum Marynarki Wojennej (w godz. 9.00-16.00) oraz okrętu-muzeum „Błyskawica” (w godz. 10.00-11.30 i 14.00-16.00).
***
11 listopada Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i wystawę „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”.
Wejście na wystawy będzie tego dnia bezpłatne.

Muzycznie na Święto Niepodległej
Chór „Symfonia” zaprasza na koncerty:
– 11 listopada o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej (Karwiny I, ul. Korzenna 2).
Wystąpią: Chór „Symfonia” i Chór „Cantamus Reginae” oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Bogny Swiłło.
– 12 listopada o godz. 14.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40).
W programie recytacje uczniów VI LO (przygotowanie: Jadwiga Szreter).
Wystąpią: Chór „Symfonia” i Chór „Cantamus Reginae” oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Bogny Swiłło.
Wstęp wolny.
Koncerty dofinansowane przez miasto w ramach konkursu „Przyjazna Dzielnica”.

Aktywnie na cześć Niepodległej – największa żywa flaga znów w Gdyni
O tym, że Święto Niepodległości świętujemy w Polsce 11 listopada, wie każdy. Ciekawostką może być natomiast fakt, że wielu mieszkańców Pomorza spędzi ten dzień w… stroju sportowym. Gdyński Bieg Niepodległości to już tradycja, którą co roku współtworzą tysiące biegaczy.
Nie inaczej będzie w tym roku. To ostatni dzwonek, by zapisać się do wydarzenia zamykającego PKO Grand Prix Gdyni – największy cykl biegów uliczny w kraju.
Trasa ostatniego biegu w ramach PKO Grand Prix Gdyni 2017 prowadzić będzie szlakiem doskonale znanym z poprzednich edycji. Jako pierwsi, o godz. 9.00, wystartują nordic walkerzy. Po zakończeniu ich zmagań odbędą się biegi młodzieżowe i Bieg Malucha. O godz. 15.00 rozpocznie się bieg główny na dystansie 10 km.
Od 2015 roku, dzięki białym i czerwonym koszulkom, które znajdują się w pakiecie startowym uczestników imprezy, gdyńscy biegacze tworzą największą żywą flagę narodową w północnej Polsce. Podobnie będzie i w tym roku.
Ponadto uczestnicy, którzy ukończą co najmniej trzy z czterech biegów PKO Grand Prix Gdyni 2017 i wykonają zadanie konkursowe, wezmą udział w zabawie, w której do wygrania będzie samochód osobowy marki Opel Adam.
Szczegółowy program wydarzeń 11 listopada:
– godz. 9.00 – start Marszu Niepodległości – Nordic Walking w kategoriach Open
– godz. 9.45 – start Młodzieżowych Marszy Niepodległości – Nordic Walking
– godz. 10.30 – ceremonia dekoracji Nordic Walking
– godz. 11.00 – start Biegu Niepodległości w kategoriach Starszaków
– godz. 11.45 – start Biegu Niepodległości w kategoriach Młodzików
– godz. 12.30 – start Biegu Niepodległości w kategoriach Juniorów
– godz. 13.00 – ceremonia dekoracji Biegów Młodzieżowych
– godz. 13.30 – start Biegu Malucha
– godz. 15.00 – start Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim
– godz. godz. 17.00 – ceremonia dekoracji Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim oraz PKO Grand Prix Gdyni.
Więcej na www.gdyniasport.pl.
Zmiany w organizacji ruchu tutaj.

XVI Międzynarodowy Turniej Judo
W dniach 11-12 listopada w Gdynia Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8) odbędzie się XVI Międzynarodowy Turniej Judo (XVI International Judo Baltic Cup).
Organizatorem Turnieju jest UKS OPTY z siedzibą przy Szkole Podstawowej nr 34 Gdyni, przy wsparciu Gdyńskiego Centrum sportu i miasta oraz PZJ.
Zmagania zawodników z całego świata rozpoczną się w sobotę o godz. 10.45, a w niedzielę o godz. 10.30.
Wstęp wolny.

NIEDZIELA

„Wieczory z muzyką organową”
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra zaprasza 12 listopada o godz. 19.00 na koncert z cyklu „Wieczory z muzyką organową”, który odbędzie się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (pl. św. Andrzeja 1). Wystąpią organista Patryk Podwojski oraz saksofonista Szymon Zawodny.
Wstęp wolny.
Projekt dofinansowany z budżetu miasta.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
„Beksińscy. Album wideofoniczny”, film dokumentalny Marcina Borcharda oparty w całości na archiwalnych materiałach filmowych, dźwiękowych i fotograficznych, opowiadający o losach malarza Zdzisława Beksińskiego oraz jego rodziny, to jedna z filmowych premier tego tygodnia w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. W niedzielę, 12 listopada, kino zaprasza na „Bajkę w Centrum”, czyli seans i spotkanie w cyklu filmowych poranków dla najmłodszych widzów.
W gdyńskim centrum filmowym przy placu grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: warszawa, goplana i morskie oko. Na miejscu działa filmowa kawiarenka fabuła. Bilety do kina studyjnego GCF kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy).
Sala Warszawa
Piątek, 10 listopada
Dwie korony – 11.30
Listy do M. 3 – 18.10, 20.20
Sobota, 11 listopada
Między nami wampirami – 10.45, 14.30
Dwie korony – 12.30
Twój Vincent – 16.15
Listy do M. 3 – 18.10, 20.20
Niedziela, 12 listopada
Bajka w Centrum. Poranek filmowy dla dzieci – 10.00
Dwie korony – 12.30
Między nami wampirami – 14.30
Twój Vincent – 16.15
Listy do M. 3 – 18.10, 20.20
Sala Goplana
Piątek-niedziela, 10-12 listopada
Listy do M. 3 – 10.30
Twój Vincent – 12.45
Kobieta z lodu – 14.40
Pewnego razu w listopadzie – 16.45
Suburbicon – 18.35
Kryptonim HHhH – 20.45
Sala Morskie Oko
Piątek-niedziela, 10-12 listopada
Po tamtej stronie – 11.15
Goodbye Berlin – 13.20
Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem – 15.30
Beksińscy. Album wideofoniczny – 17.30
Młynarski. Piosenka finałowa – 19.10
Slumber – 21.00
Pełny repertuar kina studyjnego gcf dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Autor: Karolina Szypelt

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Startuje Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Jak stworzyć skuteczny model biznesowy lub jak wycenić technologię? Odpowiedzi na te pytania poznacie biorąc udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości,...

Zamknij