Świętuj z nami 99.Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada, a wraz z nim 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni świętowanie będzie huczne. Międzypokoleniowa Wielka Parada Niepodległości, Bieg Niepodległości, Capstrzyk Niepodległości, akcja Otwarte Muzea, warsztaty kotylionowe, czy nocny spacer – to wydarzenia towarzyszące największemu i najważniejszemu świętu wszystkich Polaków.

11 listopada, w ramach obchodów 99. Gdyńskich Urodzin Niepodległej, na mieszkańców będzie czekać wiele atrakcji. Główna z nich to Gdyńska Parada Niepodległości. Jak co roku będzie barwna i nawiązująca do tradycji. Na czele pochodu będzie jechał marszałek Józef `Piłsudski, a w trakcie przemarszu zaplanowano też pokazy artystyczne i choreograficzne. Ze względu na remont prowadzony w okolicach dworca SKM, tegoroczna trasa parady została zmieniona. Biało-czerwony korowód wyruszy, o godz. 12.00, z Placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja i 10 lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, przy płycie pomnika Marynarza Polskiego, około godz. 13.00, odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.

Poza głównymi obchodami będzie też wiele innych wydarzeń towarzyszących. Świętowanie rozpocznie się już dzień wcześniej. W piątek, 10 listopada, o godz. 17.00 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów. Następnie, o godz. 17.30, rozpocznie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej RP. Uczestnicy przejdą wtedy sprzed pomnika marszałka Piłsudskiego, ul. Świętojańską na skwer Kościuszki do płyty pomnika Marynarza Polskiego. Tam odbędzie się koncert orkiestry i część oficjalna imprezy.

Święto Niepodległości w Gdyni rozpocznie się w sobotę, 11 listopada, o godz. 8.00 w Porcie Wojennym, gdzie zostanie podniesiona wielka gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej.

Potem na uroczystości zaprasza Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz ksiądz prałat doktor Sławomir Desowski. O godz. 9.00, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na Obłużu (przy pl. Św. Andrzeja 1), odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny. O godz. 10.00, jej uczestnicy przejdą spod pomnik Pamięci Rozstrzelanych Harcerzy i złożą kwiaty, aby uczcić pamięć 11 harcerzy rozstrzelanych przez niemieckiego okupanta 11 listopada 1939 roku. W uroczystości wezmą udział również Ochotnicza Straż Pożarna i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy PKM Gdynia oraz poczty sztandarowe.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w gdyńskim Śródmieściu rozpoczną się, o godz. 10.00, od mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbędzie się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski(ul. Armii Krajowej 26).

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne. Między godz. 10.00 a godz. 14.00 w InfoBoksiedzieci będą mogły samodzielnie przygotować ozdoby niepodległościowe. Animatorki pokażą jak wykonać flagi, kotyliony oraz wiatraczki w biało-czerwonych barwach.
Natomiast, między godz. 13.00 a godz. 16.00, na parkingu przy ul. Waszyngtona, obok budynku Gdynia Waterfront, miłośnicy motoryzacji będą mogli zobaczyć zabytkowe samochody.

Wszyscy chętni będą mogli również odwiedzić muzea. Z okazji Dnia Niepodległości będzie można zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej (od godz. 9.00 do godz. 16.00), Muzeum Miasta Gdyni (od godz. 10.00 do godz. 17.00), Muzeum Emigracji (od godz. 10.00 do godz. 18.00), a także wejść na okręt-muzeum ORP „Błyskawica” (w godz. 10.00-11.30 i 14.00-16.00). W Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) będzie można za darmo zwiedzić Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum Emigracji zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i wystawy „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. Wejście na wystawy będzie tego dnia bezpłatne. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni, o godz. 21.00, organizuje też nocny spacer historyczny po Śródmieściu w ramach uczczenia Dnia Niepodległości. Podczas spaceru uczestnicy zapoznają się z historią modernistycznego miasta z akcentami protestanckimi w tle.

Tego dnia ulicami Gdyni zawładną też miłośnicy sportu. Z okazji święta 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości – nordic walking oraz Bieg Niepodległości. Główny wyścig biegu rozpocznie się o godz. 15.00. Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 10 km. Startują na wysokości okrętu ORP „Błyskawica”. Dalej pobiegną: skwerem Kościuszki, aleją Jana Pawła II, ulicą Waszyngtona, św. Piotra, Tadeusza Wendy, Bernarda Chrzanowskiego, Polską, Janka Wiśniewskiego na Plac Kaszubski i potem ulicą Świętojańską, Piłsudskiego na bulwar Nadmorski i z powrotem na skwer Kościuszki, gdzie zlokalizowana jest meta.

Miłośnicy kultury także znajdą coś dla siebie. Około godz. 14.00, Rafał Ostrowski – aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, przy akompaniamencie muzyków poprowadzi wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim. Królować będą pieśni patriotyczne, ale także szlagiery, przy których bawiono się w okresie międzywojennym. Na placu Grunwaldzkim będzie też można zobaczyć wystawę „Demonstracja sztuki w mieście − Teatr Gdynia Główna”. A melomani mogą także udać się na popołudniowy koncert „Przywrócić pamięci − muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa”. Odbędzie się on o godz. 17.00 w Szkole Muzycznejim. Z. Noskowskiego, przy ul. Biskupa Dominika 13A. Niepodległościowy koncert zagra też chór „Symfonia” – o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach (ul. Korzenna 2). Wystąpią: chór „Symfonia”, chór „Cantamus Reginae” oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Bogny Awiłło. Występ zaplanowano też w niedzielę, 12 listopada. Tym razem o godz. 14.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40). W programie, oprócz koncertu, zaplanowano też recytacje uczniów VI LO.

Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl

Schemat trasy przemarszu

Zmiany w ruchu

W związku z obchodami Dnia Niepodległości trzeba pamiętać o następujących zmianach w organizacji ruchu:

– w piątek, 10 listopada, odbędzie się „Capstrzyk Niepodległości”. W godz. od 16.30 do 18.45 wyłączone z ruchu zostaną ulice: skwer Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Świętojańską do ul. Waszyngtona), Świętojańska (od skrzyżowania z al. Marszałka Piłsudskiego do ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego), al. Marszałka Piłsudskiego (pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Legionów i ul. Świętojańską) oraz ul. Bema(pomiędzy skrzyżowaniami z al. Marszałka Piłsudskiego i ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego).

– w sobotę, 11 listopada, ulicami miasta przejdzie „Gdyńska Parada Niepodległości”. Ruszy z placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja i 10 lutego, aż do skweru Kościuszki.
W związku z powyższym od godz. 10.30 do godz. 14.30 sukcesywnie będą zamykane ulice na czas przejścia uczestników parady.
Od godz. 10.30 zamknięta będzie ul. Starowiejskiej (na odcinku od skrzyżowania z ul. Dworcową do skrzyżowania z ul. 3 Maja). Dodatkowo 11 listopada prawa strona ulicy objęta zostanie zakazem zatrzymywania się.
Od godz. 11.15 wyłączona będzie ul. Dworcowa (od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego). Natomiast w godz. od 11.50 do 14.30 stopniowo wyłączone z ruchu kołowego zostaną: ul. Podjazd, ul. 3 Maja (od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego do ul. Stefana Batorego), ul. 10 Lutego, skwer Kościuszki, ul.Burchardta i ul. Waszyngtona (od skweru Kościuszki do skrzyżowania z ul. Derdowskiego/Hryniewickiego). Ruch na poszczególnych ulicach i ich fragmentach przywracany będzie w miarę opuszczania jezdni przez uczestników parady i biorące w niej udział zabytkowe pojazdy.

– w sobotę, 11 listopada, odbędzie się też „Bieg Niepodległości”. Od godz. 14.00 do około godz. 17.30zostaną wyłączone z ruchu następujące ulice: skwer Kościuszki, Jerzego Waszyngtona, św. Wojciecha, Portowa, plac Kaszubski, Tadeusza Wendy, Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku do ul. Polskiej), Polska (jezdnia w kierunku do skrzyżowania z ulicą Bernarda Chrzanowskiego), Bernarda Chrzanowskiego, św. Piotra, Świętojańska (od skweru Kościuszki do al. Marsz. Piłsudskiego), al. Marsz. Piłsudskiego. Ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany po opuszczeniu przez uczestników poszczególnych odcinków trasy biegu.

Dodatkowo w sobotę, 11 listopada, między godz. 6.00 a godz. 17.30 zamknięta dla ruchu będzie al. Jana Pawła II oraz część skweru Kościuszki. Plac na końcu al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego) niedostępny będzie od środy, 8 listopada, od godz. 8.00 do niedzieli, 12 listopada, do godz. 10.00. Ponadto niedostępny będzie także rejon parkingu na bulwarze Nadmorskim im. F. Nowowiejskiego od piątku, 10 listopada, od godz. 16.00 do soboty, 11 listopada, do godz. 17.30.

Szczegółowa informacja na temat zmian w trasach oraz rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej ZKM Gdynia dostępna jest na stronie www.zkmgdynia.pl.

Autor: Magdalena Czernek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Weekend po gdyńsku

11 listopada Gdynia tradycyjnie uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 99. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak...

Zamknij