Dotknij „Batorego” przy Muzeum Emigracji

Na Nabrzeżu Pomorskim jest już ORP „Błyskawica”, a teraz przy Muzeum Emigracji pojawi się m/s „Batory”. Makieta statku stanie tam 15 listopada i wtedy każdy będzie mógł jej dotknąć i poczuć, jak wyglądał ten słynny statek pasażerski. Wszystko z myślą o osobach niewidomych.

Makieta m/s „Batory”, która stanie przy Muzeum Emigracji w Gdyni // fot. materiały prasowe

Makieta jest wykonana z brązu w skali 1:50. Jej autorami są Stanisław i Michał Wysoccy. Miniatura statku stanie na Skwerze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w okolicy Muzeum Emigracji. Ma ona upamiętniać chwile rozstania z ojczyzną. Będzie nie tylko ciekawą atrakcją, ale przede wszystkim umożliwi osobom niewidomym poznanie jednego z symboli polskiej emigracji. Oficjalne odsłonięcie makiety zaplanowano na środę, 15 listopada. Data uroczystości nie jest przypadkowa. To właśnie w listopadzie, w 1933 roku „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A.” podpisały umowę z włoską stocznią na budowę „Batorego”.

Makieta powstała w ramach programu „Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma”. Polega on na budowie makiet najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Jego celem jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, likwidowanie barier społecznych i popularyzowanie pamięci i wiedzy o kulturze i historii oraz o wydarzeniach ważnych dla regionu i kraju. Od 2012 roku realizuje go Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia.

Projekt miniatury m/s „Batory” został sfinansowany przez Rotary Klub Gdynia, Rotary Klub Gdynia Orłowo oraz Rotary Klub Gdańsk – Sopot – Gdynia ze środków własnych oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, a także firm i osób prywatnych. W sumie stworzenie makiety kosztowało około 95 tysięcy zł.

Makieta ORP „Błyskawica”, która jest umieszczona na Nabrzeżu Pomorskim // fot. Małgorzata Omachel-Kwidzińska

W 2016 roku powstała już makieta zabytkowego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Została ona umieszczona na Nabrzeżu Pomorskim, w pobliżu miejsca, gdzie cumuje słynny okręt. To wynik porozumienia o współpracy, które podpisał Klub Rotary oraz OPEC Gdynia w 2014 roku.

M/s „Batory” to statek pasażerski, który od 1936 roku do wybuchu II wojny światowej przewiózł tysiące emigrantów, poszukujących za oceanem lepszego życia. W czasie wojny „Batory” otrzymał przydomek  „Lucky Ship”. A to dlatego, że szczęśliwie służył jako statek transportowy w konwojach, wożąc głównie żołnierzy. Najbardziej wsławił się jednak przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Magdalena Czernek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdynia gotowa na zimę

Zima zbliża się wielkimi krokami, dlatego Gdynia solidnie się do niej przygotowała. Miasto ogłosiło już stan zimowej gotowości. W ramach...

Zamknij