Miasta szczęśliwe? Gdynia mówi, jak to się robi

16 listopada w EuroCentrum Office Complex w Warszawie odbyła się konferencja z cyklu „Normalizacja dla Smart Cities”. Była to już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Polski Komitet Normalizacyjny. Tym razem odbyła się pod hasłem „Normy kształtują inteligentne miasta”. O doświadczeniach pierwszego certyfikowanego miasta inteligentnego w tej części Europy opowiedział wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

Zrównoważony rozwój, konkurencyjność, podążanie za przemianami globalnymi – to wyzwania stojące przed miastami inteligentnymi w kształtowaniu ich zrównoważonego rozwoju. O tym jaki kierunek obrać, by móc im sprostać rozmawiali samorządowcy, przedstawiciele kadry zarządzającej polskiego biznesu, administracji państwowej, przedsiębiorstw, a także reprezentanci środowiska naukowego oraz federacji i stowarzyszeń branżowym.

O doświadczeniach pierwszego certyfikowanego miasta inteligentnego w tej części Europy opowiedział wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz podczas konferencji z cyklu „Normalizacja dla Smart Cities” // mat.prasowe

Podczas konferencji uczestnicy zostali zapoznani z praktycznymi aspektami wykorzystania normy PN-ISO 37120 umożliwiającej efektywniejsze działanie w zakresie usług miejskich i polepszania jakości życia mieszkańców. Zostały przywołane międzynarodowe, regionalne i krajowe inicjatywy normalizacyjne na rzecz inteligentnego miasta, a także cele, korzyści i wyzwania związane z przekształcaniem miasta w Smart City. Taką transformację ma już za sobą Gdynia – pierwsze certyfikowane miasto w Polsce na zgodność z normą ISO 37120. W panelu o miastach szczęśliwych, gdyńskimi doświadczeniami we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań i dobrych praktyk w kształtowaniu miasta o zrównoważonym rozwoju, a także tymi związanymi z procesem certyfikacji podzielił się wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

– Gdynia już dzisiaj może się poszczycić pozycją lidera w wyznaczaniu kierunków dla inteligentnych miast. W tym roku jako pierwsi w Polsce i naszej części Europy uzyskaliśmy certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast o zrównoważonym rozwoju. Pełnimy rolę przewodnika we wdrażaniu nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby mieszkańców. W północnej Polsce jesteśmy także pionierem w pracach nad car-sharingiem, który właśnie zadebiutował w naszym mieście. W wielu kwestiach Gdynia może uważać się za eksperta, zwłaszcza na polskiej scenie innowacyjności. Mamy duże doświadczenie i chętnie się nim dzielimy – mówi wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

Przypomnijmy, że w tym roku Gdynia, jako pierwsze miasto w naszej części Europy, otrzymała certyfikat miasta inteligentnego według normy ISO 37120. Dokument ten jest dowodem na to, że miasto na bieżąco monitoruje jakość życia mieszkańców oraz reaguje w sytuacjach zagrożenia czy pogorszenia się warunków. Tym samym nasze miasto trafiło do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych tych certyfikatem. Na początku października w Warszawie podczas II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 nasze miasto zostało wyróżnione nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu. To docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.

Natomiast pod koniec października podczas odbywającego się w Zielonej Górze V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, Gdynia została uhonorowana Polską Nagrodą Innowacyjności.
Dzień później, 27 października w naszym mieście zainaugurowano usługę car-sharingu.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim

Uroczyste podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran planowane jest na 28 listopada przy nabrzeżu Pomorskim. Ten dzień wybrano...

Zamknij