Czy stawka za wodę w Gdańsku po raz kolejny nie wzrośnie?

Czy gdańszczanie szósty rok z rzędu będą płacili tą samą stawkę za wodę? Taka jest rekomendacja władz miasta. Od 2012 r. cena wody wynosi 4,05 zł/m3, a metr sześcienny odprowadzonych ścieków kosztuje 5,76 zł. We wtorek 28.11.2017 r. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, złożył w Radzie Miasta Gdańska projekt uchwały z cennikiem zawierającym niezmienione stawki na 2018 r.

Na briefingu prasowym, poprzedzającym złożenie projektu uchwały, Piotr Grzelak wyjaśnił, że Miasto Gdańsk kolejny rok chce zachować te same ceny za wodę i odprowadzenie ścieków oraz utrzymać obowiązującą łączną stawkę w wys. 9,81 zł netto.

Nowe prawo wodne wprowadza dodatkowe opłaty środowiskowe w kwocie miliona złotych. Mimo to stawkę za wodę w Gdańsku udało się utrzymać na dotychczasowym poziomie – zapowiada Piotr Grzelak.

Jednak decyzja czy stawka pozostanie na tym samym poziomie może zostać zmieniona przez zapisy nowej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw z dn. 27.10.2017 r., która została podpisana przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Ustawodawca postanowił wprowadzić instytucje organu regulacyjnego, któremu zostanie przekazana część instrumentów prawnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, które aktualnie należą do kompetencji gminy. Zgodnie z postanowieniami ustawy funkcję organu regulacyjnego powierzono dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, zwanego dalej „Wodami Polskimi”.

Do zadań organu regulacyjnego należeć będzie m.in. opiniowanie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzanie w drodze decyzji taryf cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Mogę się założyć, że Gdańsk będzie jednym z pierwszych miast, które pójdą pod lupę regulatora. Nie ma wątpliwości, że będzie to instrument polityczny. Nie ukrywał tego wiceminister środowiska Mariusz Gajda w swoim wystąpieniu w sejmie. – podkreśla Piotr Grzelak.

Obecnie Gdańsk znajduje się na szóstym miejscu w porównaniu stawek za wodę w Unii Metropolii Polskich liczących 12 największych miast.

Zarówno władze Gdańska, jak i miejscy radni Platformy Obywatelskiej przekonują, że Gdańsk udowodnił umiejętność inwestowania w gospodarkę wodną przy bardzo rozsądnej taryfie.

Do stałych cen wody już się chyba przywykliśmy, ale pamiętajmy też, że przyzwyczailiśmy się do tego, że przy tych stawkach także dużo inwestujemy. Przez ostatnie lata jakość wody się poprawiała. Dziś mamy wodę i dobrą i relatywnie tanią – stwierdza Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta.

Wszystko to, o czym mówimy to jest jeden z elementów polityki sprawdzającą się do tego, aby ceny usług komunalnych w naszym mieście były jak najniższe, a poziom i jakość usług był jak najwyższy– mówi radny Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO – Zarówno brak podwyżek w ostatnich latach za wodę,  za czynsze w mieszkaniach komunalnych, za wywóz śmieci – to wszystko możemy spiąć w jeden pakiet tanich usług komunalnych w Gdańsku.

Od 2010 roku Gdańsk wydał 772 miliony złotych na poprawę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Wybudowano w tym czasie 102 kilometry sieci kanalizacyjnych. Zmodernizowano m.in. oczyszczalnie ścieków Wschód, stacje uzdatniania wody Zaspa Wodna, zbiornik Zakoniczyn czy stację uzdatniania wody Osowa, zbiornik wody „Kazimierz”.

Alicja Bittner

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ramowy plan przygotowań piłkarzy Lechii Gdańsk do rundy wiosennej

Piłkarze Lechii Gdańsk poznali plan przygotowań do rundy wiosennej Lotto Ekstraklasy. Podopieczni Adama Owena zimowy okres przygotowawczy rozpoczną 6 stycznia....

Zamknij