Specjaliści opowiedzą, jak druk 3D służy medycynie

Protezy z drukarki 3D, tworzenie modeli narządów, które pozwalają szczegółowo określić schorzenie, czy cyfrowe technologie obrazowania są teraz coraz bardziej popularne. Druk 3D służy medycynie i pomaga lekarzom w walce o zdrowie pacjenta. Jak to działa? O tym opowiedzą specjaliści podczas Pomorskich Dni Druku 3D-Med. Wydarzenie odbędzie się 4 i 5 grudnia w dwóch trójmiejskich parkach technologicznych.

Modele protez wykonane technologią druku 3D :: fot. PPNT Gdynia

Pomorskie Dni Druku 3D odbywają się po raz drugi. Tym razem będą poświęcone wykorzystaniu trójwymiarowych wydruków w medycynie i protetyce. Właśnie dlatego wydarzenie to kierowane jest głównie do lekarzy: chirurgów, ortopedów, stomatologów, ale także do protetyków oraz studentów kierunków medycznych.

Nie zamykamy się jednak na żadną z lekarskich specjalizacji. Każdy, kto dostrzega potencjał, jaki niesie zastosowanie tej innowacyjnej technologii w obszarze nowoczesnej medycyny znajdzie w naszym programie coś dla siebie – podkreśla Katarzyna Czapiewska z PPNT Gdynia.

Wydarzenie potrwa dwa dni – 4 i 5 grudnia. Po raz pierwszy jest ono organizowane przez kilka ośrodków wspierających rozwój innowacji na Pomorzu. Chodzi o współpracujące w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz firmę Bibus Menos z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podczas Pomorskich Dni Druku 3D-Med wszyscy zainteresowani technologią druku w trójwymiarze będą mogli wziąć udział w prelekcjach specjalistów oraz zobaczyć, jak to działa. Wydarzenie ma pokazać, że druk 3D jest bardzo przydatny i może mieć wiele zastosowań także w medycynie.

Druk 3D jest dzisiaj powszechnie stosowanym narzędziem do testowania i sprawdzenia jak coś wygląda, jak coś działa i czy przyjęte założenia projektowe odpowiadają oczekiwaniom. Chcemy pokazać szerokie spektrum wykorzystania tej innowacyjnej  technologii, koncentrując się na medycynie, która efektywnie implementowała druk 3D do kardiochirurgii, protetyki czy stomatologii – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Uczestnicy wydarzenia będą też mogli zobaczyć i dotknąć różnego rodzaju już gotowych medycznych wydruków.

Pierwszy dzień imprezy odbędzie się w przestrzeniach Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczestnicy dowiedzą się wtedy więcej o cyfrowych technologiach obrazowania i produkcji modeli przedoperacyjnych w 3D. Usłyszą, jak trójwymiarowe modele można wykorzystać do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych, czy edukacyjnych. O drukowaniu modeli przedoperacyjnych opowiedzą specjaliści ze Szpitala w Ochojcu oraz naukowcy Politechniki Śląskiej. Swój udział potwierdził także programista Wojciech Wojtkowski z Elbląga. Na co dzień tworzy trójwymiarowe modele serc. Pomagają one diagnozować i leczyć złożone wady nawet na etapie prenatalnym.  Dzięki nim kardiochirurdzy mogą lepiej przygotować się do operacji i zaplanować ich etapy.

Projekt ludzkiego narządu wydrukowany z dużą precyzją na drukarce 3D pozwala szczegółowo określić schorzenie, dopasować narzędzia do operacji, a co za tym idzie zwiększyć szanse na powodzenie bardzo skomplikowanych zabiegów, skrócić czas ich trwania oraz zwiększyć szanse powodzenia operacji – podkreśla  Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Drugi blok programu tego dnia poświęcony będzie zastosowaniu wydruków 3D w stomatologii i protetyce, m.in. do wykonywania koron, mostów i protez.  O tajnikach tej metody opowiedzą eksperci z jedynego na Wybrzeżu laboratorium specjalizującego się w tego typu wydrukach.

Drugi dzień Pomorskich Dni Druku 3D odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Będzie on poświęcony technologiom 3D, które stosuje się w stomatologii i protetyce. Specjaliści opowiedzą też wtedy o wytwarzaniu protez i implantów w technologiach druku 3D. A to dlatego, że wykorzystywanie modeli 3D do celów poglądowych i diagnostycznych staje się coraz bardziej popularne. Równocześnie rośnie też lista ich zastosowań jako implantów kostnych i protez kończyn uszkodzonych w skutek chorób czy wypadków.

Tego dnia nie zabraknie zarówno porad ekspertów, jak i  dowodów na to, że nowe technologie, to przyszłość współczesnej medycyny. Jednym z prelegentów będzie Piotr Sajdak. Zaprezentuje on spersonalizowaną protezę, którą można nie tylko dostosować do fizycznych potrzeb pacjenta, ale również jego indywidualnego stylu. Wszystko po to, by sztuczna kończyna nie stanowiła powodu do skrępowania, a wręcz była formą wyrazu jej właściciela. Z kolei dr Marcin Elgalal, pomysłodawca nowatorskiej metody leczenia z wykorzystaniem drukarki 3D, opowie o powstających w Łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych uzupełnieniach ubytków kości. Z dobrodziejstw technologii korzystają m.in. pacjenci oddziału chirurgii szczękowej w szpitalu im. Barlickiego oraz neurochirurgii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Wśród pacjentów są również żołnierze poszkodowani podczas wojny w Afganistanie.

To także dzień, w którym przedpremierowo zaprezentowana zostanie klamra w całości wydrukowana w pracowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Może ona stanowić alternatywę dla zabiegów chirurgicznych wykonywanych na ludzkim sercu. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Opowiedzą o nim inżynierowie z gdyńskiej firmy JIT Solutions.

Program imprezy nie tylko przybliża tematykę wykorzystania druku 3D w medycynie, ale również został skomponowany w taki sposób, by zilustrować możliwości, jakie ma park maszyn Zintegrowanego Centrum Druku 3D. Oznacza to, że większość wydruków, o których będziemy mówić, można zrealizować na dostępnym w Trójmieście sprzęcie – dodaje Rafał Łysakowski, który kieruje pracownią 3D.

Szczegółowy program Pomorskich dni Druku 3D-Med jest dostępny tutaj.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdynia o wyzwaniach dla Smart City

onferencja „Smart City - nowoczesne technologie w służbie mieszkańców miast", to jeden z punktów III edycji targów Energy Expo Arena...

Zamknij