Światowy cykl kolarski wjeżdża do Gdyni

Już 27 maja w Gdyni odbędzie się pierwsza polska edycja globalnego cyklu zawodów kolarskich dla amatorów Gran Fondo NY. Organizatorzy GFNY Gdynia przygotowali pięć tysięcy pakietów startowych i dwie trasy: 80 km i 136 km. Ambasadorem imprezy został Zenon Jaskuła, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii, trzeci zawodnik Tour de France i wicemistrz olimpijski z Seulu.

Takiej imprezy w Polsce jeszcze nie było. Miłośnicy kolarstwa doczekali się wreszcie klasyka wzorowanego na słynnych włoskich Gran Fondo.

GFNY Polska Gdynia, fot. materiały prasowe

– Hasło reklamowe cyklu brzmi „Be a pro for a day”, a więc: zostań profesjonalistą na jeden dzień – mówi Michał Drelich, dyrektor zarządzający agencji SE Group. – Jesteśmy przekonani, że GFNY Gdynia odpowiada na oczekiwania rynku i kolarzy. W mojej ocenie w Polsce brakuje profesjonalnych zawodów kolarskich dla amatorów. Chcemy wykorzystać nasze bogate doświadczenie w organizacji dużych, międzynarodowych imprez i zaproponować miłośnikom kolarstwa wydarzenie robione z rozmachem i według najwyższych standardów organizacyjnych, do których przyzwyczailiśmy naszych klientów – dodaje.

Pierwsza edycja GFNY Gdynia odbędzie się w dniu 27 maja. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse: 80 km (medio fondo) lub 136 km (gran fondo). Trasy zostały poprowadzone po Kaszubach na terenie powiatów wejherowskiego i kartuskiego. Start i meta zawodów zlokalizowane będą na Skwerze Kościuszki. Tam również powstanie miasteczko rowerowe i strefa expo, które funkcjonować będą w dniach 26-27 maja.

Radości z przyciągnięcia kolejnej międzynarodowej imprezy do Gdyni nie kryje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
– Konsekwentnie stawiamy na sport, a duże wydarzenia niosą za sobą ogromne korzyści dla miasta. To nie tylko międzynarodowa promocja, ale także rozwój ruchu turystycznego. Do Gdyni przyjadą tysiące zawodników i spędzą w naszym mieście kilka dni – mówi Marek Łucyk. – Ale GFNY to także ciekawa propozycja dla mieszkańców. W ramach GFNY Gdynia odbędzie się szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących, a wzdłuż trasy powstaną punkty kibicowania – dodaje.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają koszulkę kolarską w pakiecie. Start w GFNY Gdynia będzie możliwy wyłącznie na rowerach szosowych.

Konferencja GFNY Polska Gdynia, fot. materiały prasowe

– To nowość na polskim rynku, ale chcemy w ten sposób wypromować kolarstwo szosowe w naszym kraju. Choć naszymi uczestnikami będą wyłącznie amatorzy, to jednak mamy ambicję, by wyścig był rozgrywany w takich samych warunkach i na takich samych zasadach, jak wyścigi dla profesjonalistów – mówi Michał Drelich.

Aż 35 procent Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze co najmniej raz w tygodniu. To ponad 10 milionów osób! Według badań przeprowadzonych w 2016 roku prawie jedna trzecia badanych deklaruje, że na rowerze jeździ codziennie, a 42 procent korzysta z tego pojazdu kilka razy w tygodniu.

– W trakcie swojej długiej kariery sportowej miałem okazje uczestniczyć w wielu wyścigach na całym świecie. Chciałbym doczekać czasów, kiedy kolarstwo szosowe w Polsce będzie równie popularne w Polsce jak na przykład we Francji czy we Włoszech. Tam amatorskie klasyki przyciągają na start nawet kilkanaście tysięcy osób. Robi to piorunujące wrażenie zarówno na zawodnikach, jak i na kibicach. Gorąco kibicuje organizatorom GFNY Gdynia, żeby 27 maja na trasę wyruszył kilkutysięczny peleton w zielonych koszulkach –mówi Zenon Jaskuła, ambasador imprezy.

Organizatorem GFNY Gdynia i wyłącznym licencjobiorcą marki Gran Fondo NY na Polskę jest agencja SE Group, odpowiedzialna za takie wydarzenia jak m.in.: Onico Gdynia Półmaraton czy Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.

Zapisy do zawodów ruszą na początku grudnia na stronie internetowej: www.gfnygdynia.com.

Autor: Agnieszka Janowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Specjaliści opowiedzą, jak druk 3D służy medycynie

Protezy z drukarki 3D, tworzenie modeli narządów, które pozwalają szczegółowo określić schorzenie, czy cyfrowe technologie obrazowania są teraz coraz bardziej...

Zamknij