Wyjątkowe świętowanie na Oruni

W niedzielne popołudnie, 3 grudnia zapraszamy na Orunię, by świętować w ramach XIX Gwiazdki na Oruni. W tym roku przygotowano wiele atrakcji, wśród nich spotkanie z mikołajami, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, odpalenie oruńskiej choinki i symboliczne otwarcie odnowionego parku Oruńskiego.

 

Park Oruński – fot. Marek Cabaj

Rozpoczynamy o godz. 15.00 w Stacji Orunia GAK zabawą mikołajkową dla najmłodszych, na którą zapraszamy dzieci w wieku do ośmiu lat.

O godz. 17.00 spod budynku Stacji przejdzie barwny korowód uczestników festynu. Około 17.10 na plac przy ul. Gościnnej w rytmie wspólnego kolędowania na Orunię przybędą mikołaje, a prezydent Gdańska Paweł Adamowicz symbolicznie zainauguruje oruniańską choinkę. Przy tej okazji przewidywany jest krótki pokaz fajerwerków. Rozstrzygnięty zostanie ponadto konkurs na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową.

 

Symboliczna wstęga w parku

Od 18.00 zebrani udadzą się pod bramę wejściową do parku Oruńskiego, w którym niedawno zakończono ostatni etap rewaloryzacji. Po przecięciu symbolicznej wstęgi zebrani udadzą się pod altanę przy pomniku Tatara RP. Tam będą mogli wysłuchać koncertu scholii Parafii Świętego Jana Bosko w Gdańsku Oruni. Dla zgromadzonych będzie przygotowany poczęstunek.

Warto dodać, że na sesji Rady Miasta 30.11.2017 r. Radni przyjęli uchwałę o nadaniu parkowi Oruńskiemu imienia Emilii Hoene. Park Oruński, który zajmuje obecnie powierzchnię 11 hektarów, ma bogatą historię, której początki sięgają XVI wieku. Pod koniec XVIII stulecia park stanowił wspaniały zbiór rzadko spotykanych roślin. Sława tego ogrodu botanicznego wykraczała daleko poza granice miasta, a nawet kraju. Potem, poczynając od kampanii napoleońskiej, jego świetność podupadała. w XIX w. przeszedł w ręce kupca Fryderyka Hoene, który podjął się odnowy parku. W 1918 r. jego córka, Emilia Hoene przekazała testamentem prywatny wówczas park na rzecz miasta.

Anna Iwanowska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
33 mikołajkowe dary dla Muzeum Bursztynu na wystawie czasowej

Muzeum Bursztynu wzbogaca się o nowe eksponaty. Wśród 33 darów przekazanych przez instytucje oraz osoby prywatne znajdują się replika naszyjnika...

Zamknij