Motomikołaje w niedzielę zjadą do Gdyni

W niedzielę, 3 grudnia, na ulicach Gdyni, Gdańska i Sopotu będzie można spotkać niejednego Świętego Mikołaja. Tylko każdy z nich, zamiast na saniach z reniferami, będzie na dwóch kołach. Tego dnia odbędzie się jubileuszowa 15. parada Mikołajów na motocyklach. Przejadą ulicami Trójmiasta, a wszystko w szczytnym celu. Wielki finał parady odbędzie się w Gdyni.

Raz do roku motomikołaje mają swój czas. To już tradycja, dlatego i teraz nie może być inaczej. W niedzielę, 3 grudnia, Mikołaje na motocyklach już po raz 15 wyruszą w trasę. Barwną paradą przejadą ulicami całego Trójmiasta.

– Podczas imprezy zawsze panuje cudowna atmosfera. Każdy, kto brał w niej udział mówi, że jest wyjątkowo i barwnie. Ta parada to też takie wejście w atmosferę świąt. Uczestnicy przebierają się za Mikołajów, Śnieżynki, renifery, czy inne postaci i rzeczy związane z tym wyjątkowym czasem. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału  – mówi Dorota Świeżawska, członek zarządu Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego, które organizuje paradę.

Według szacunków organizatorów, w tym roku na trasę wyjdzie około 1500 Mikołajów. W paradzie może wziąć udział każdy, wystarczy, że spełni trzy warunki. Uczestnik musi przyjechać motocyklem, quadem lub skuterem, mieć na sobie kompletny strój Mikołaja lub Śnieżynki oraz dokonać wpłaty na konto akcji.

Parada Mikołajów na motocyklach :: fot. materiały prasowe

W tym roku parada wyruszy z Gdańska. Mikołaje na motocyklach będą zbierać się od godz. 9.00 pod stadionem Energa Gdańsk. W trasę wyruszą stamtąd o godz. 11.00. Mikołaje przejadą ulicą Marynarki Polskiej do Zieleniaka. Tam zawrócą i  pojadą dalej główną arterią przez Gdańsk i Sopot. Do Gdyni dotrą około południa. Przejadą aleją Zwycięstwa i ulicą Świętojańską do skweru Kościuszki. Stamtąd aleją Jana Pawła II dojadą do mety, która znajduje się na parkingu przed Akwarium Gdyńskim. Tam też odbędzie się wielki finał imprezy. O godz. 12.10 będzie powitanie Mikołajów na mecie. Od godz. 12.15rozpoczną się koncerty. Wystąpi Milena Szymańska, uczestniczka programu The Voice Of Poland, a także zespoły muzyczne: Old Young, Mid Night, ReqUest, czy Dogs on acid. Gościnnie zagra też Przemysław Krauza ,,Herr Fllick” harmonijka  i zespół In My Pocket. Pod koniec finałowej imprezy, tradycyjnie już, ogłoszeni zostaną laureaci konkursów m.in. na: najlepiej udekorowany motocykl, czy na najlepszy strój Mikołaja i Śnieżynki.

Parada Mikołaje na motocyklach ma charytatywny charakter. Jej celem jest pomoc dzieciom w trudnej sytuacji materialnej, maluchom z domów dziecka i tym, które przebywają w szpitalach lub cierpią na choroby zagrażające ich życiu. Dlatego każdy uczestnik, żeby móc wziąć udział w imprezie musi wpłacić cegiełkę w wysokości minimum 25 zł. Pomóc mogą także wszyscy inni. Na starcie i na mecie parady każdy może wesprzeć akcję i wrzucić datek do puszek. Zebrane środki są przeznaczone na ciepłe posiłki dla wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych na Pomorzu. W ciągu 15 lat, dzięki akcji udało się ich ufundować ponad 150 tysięcy. Co roku, Mikołaje obdarowują też paczkami dzieci z trójmiejskich szpitali  i domów dziecka. Tym razem rozdadzą ich 500. Grupy Mikołajów, o godz. 14.00,  rozjadą się sprzed Akwarium Gdyńskiego i udadzą się do potrzebujących.

Tradycja mikołajowych parad trwa od 15 lat. Wszystko zaczęło się w 2003 roku. Wtedy na trójmiejski szlak wyjechało 9 motomikołajów. Z roku na rok było ich już coraz więcej. Dotychczasowy rekord to ponad 2,5 tysiąca Mikołajów na motocyklach, quadach i  skuterach.

Zmiany w ruchu

W związku z paradą „Mikołaje na motocyklach” zostaną wprowadzone zmiany w ruchu. W Gdyni w niedzielę, 3 grudnia, od godz. 11.00 do godz. 13.00 stopniowo wyłączane będą: aleja Zwycięstwa, aleja Piłsudskiego, ulica Świętojańska, skwer Kościuszki oraz aleja Jana Pawła II. Po przejeździe kolumny Mikołajów, ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany. Wszystkich kierowców prosimy o podporządkowanie się do zmienionej organizacji ruchu.

Autor: Magdalena Czernek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak spędzić weekend w Gdyni

Świąteczny Kiermasz Rękodzieła w podziemiu Hali Targowej Miejskie Hale Targowe w wszystkie piątki i soboty i niedzielę handlową grudnia otwierają...

Zamknij