Honorowi Dawcy Krwi – cisi bohaterowie

Każda motywacja jest dobra, aby zrobić coś wartościowego dla drugiego człowieka. Wiedzą o tym odznaczeni cisi bohaterowie – Honorowi Dawcy Krwi z Gdyni, którzy 30 listopada w gdyńskim magistracie odznaczeni zostali za bezinteresowne dzielenie się bezcennym darem, jakim jest krew.

W listopadzie co roku uroczyście obchodzi się w naszym kraju Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To idealna okazja, aby odznaczyć tych, którzy dla gdyńskiego krwiodawstwa mają największe zasługi.

Wyróżnieni odznaczeniem „Zasłużonego dla krwiodawstwa w Gdyni” nadawanego przez Kapitułę – Zarząd Rejonowy PCK w Gdyni

– Dawcą krwi zostałem z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest pomoc drugiemu człowiekowi, podzielenie się najcenniejszym darem, który może uratować życie. Jednak w związku z tym, że krew oddawać zacząłem jeszcze w liceum, to wtedy ważne było dla mnie zwolnienie z zajęć ( śmiech ). Dzięki temu, że jestem Honorowym Dawcą Krwi mam również przywileje. Na przykład mogę skorzystać z opieki medycznej omijając kolejki. Myślę, że jest to powód, dla którego warto zdecydować się na zostanie dawcą. Każda motywacja jest przecież dobra, aby zrobić coś wartościowego dla drugiego człowieka – st. kpt. Paweł Buczko z Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Kapitan Buczko jest Honorowym Dawcą Krwi od 12 lat. Do tej pory oddał 25 litrów krwi. Obecnie pełni funkcję sekretarza Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Koordynuje cykliczne akcje oddawania krwi i pozyskiwania nowych dawców krwi i szpiku kostnego. Pozyskał 71 krwiodawców w tym 48 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Prowadzi pogadanki na temat krwiodawstwa w szkołach i na spotkaniach integracyjnych. Dzięki jego działalności i wsparciu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zajęła 5 razy – I miejsce w województwie pomorskim jako najaktywniejsza jednostka PSP, 3 razy – I i raz III w Polsce w programie Ognisty Ratownik – Gorąca Krew.

Odznaczeniem „Zasłużonego dla krwiodawstwa w Gdyni” nadawanego przez Kapitułę – Zarząd Rejonowy PCK w Gdyni, wyróżnieni zostali również: Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta, Dorota Nelke, nasza redakcyjna koleżanka, Stanisław Taube, Robert Drapała, Robert Laskowski, Ryszard Matusewicz, Marcin Nowak, Marcin Szefer, Ireneusz Zakrzewski i Janusz Zgórzyński.

Autor: Marta Jaszczerska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Samojezdne busy – pilotaż także w Gdańsku

W ramach Tygodnia Robotyki w Brukseli (20-24 listopada) zainaugurowano projekt SOHJOA Baltic, który sprowadzi samojezdne busy na trasy pokazowe w...

Zamknij