Noclegownie przyjmują już bezdomnych

Noce są coraz chłodniejsze, a zima i ujemne temperatury zbliżają się wielkimi krokami. To trudny czas dla bezdomnych. Nie są oni jednak pozostawieni sami sobie. Zimne wieczory i noce mogą spędzić w noclegowniach. Tam mają ciepłe schronienie i odpowiednie warunki. Pierwsi chętni już korzystają z pomocy.

Niskie temperatury najbardziej dają się we znaki osobom bezdomnym. Często przebywają oni w nieogrzewanych miejscach, a zbyt duże wychłodzenie organizmu może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego bezdomni, którzy, w trosce o swoje zdrowie i życie, chcą spędzić zimne noce w ciepłym miejscu, mogą się zgłaszać do miejskich noclegowni. Pierwsze osoby już korzystają z tej możliwości.

Na razie nie ma tak dużego obłożenia. W noclegowniach pojawia się średnio 6-7 osób bezdomnych na dobę. Miejsca nadal są, więc nie ma powodów do obaw – mówi Cezary Horewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

W tej chwili w Gdyni są 4 schroniska dla bezdomnych. Dostępnych jest tam 185 miejsc. Miasto podpisało również umowę z innymi placówkami poza gminą, więc na bezdomnych czeka w sumie 325 miejsc.

Jeżeli zima byłaby ekstremalnie ostra, to oczywiście, w miarę potrzeb, będzie ich jeszcze więcej. Nikt, kto zgłosi się do placówki nie zostanie bez pomocy. To jest nasz priorytet i tego się trzymamy – informuje Cezary Horewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Każdy bezdomny, który zgłosi się do schroniska może liczyć na kompleksową pomoc.

Ma tutaj nocleg w ciepłym pomieszczeniu, łóżko z materacem i kocem, jest ciepła woda, więc można się też wykapać i przebrać. Każdy dostanie zmianę bielizny, odzież i w razie potrzeby także buty. Osoby, które do nas przyjdą, mogą również liczyć na zupę regeneracyjną, herbatę, czy kawę. Jeśli konieczne będą jakieś zabiegi higieniczne, to oczywiście też każdy potrzebujące je otrzyma. Dodatkowo, pracownicy Punktu Interwencji Noclegowej są to osoby z dyplomem ratownika medycznego, a więc mogą udzielić porad w sprawach zdrowotnych lub skierować podopiecznego do szpitala, czy wezwać pogotowie. Oczywiście, jeśli tego wymaga sytuacja – mówi Fryderyk Gomerski, kierownik Schroniska i Punktu Interwencji Noclegowej przy ul. Janka Wiśniewskiego 24.

Do Punktu Interwencji Noclegowej mogą się zgłaszać osoby bezdomne, które potrzebują krótkoterminowego schronienia. Czyli pomoc jest im tam udzielana tylko tymczasowo. W placówce mogą spędzić maksymalnie 12 godzin – od godz. 19.00 do godz. 7.00. W tym konkretnym punkcie – przy ul. Janka Wiśniewskiego 24 – przygotowanych jest 20 miejsc, z czego 5 jest wyodrębnionych dla osób pod wpływem alkoholu, które są tam przywożone z interwencji. Oczywiście, jeśli zgłosi się więcej osób, to także zostanie im udzielona pomoc i będą dokładane kolejne materace.

Bezdomni mogą też skorzystać z innych placówek na terenie Gdyni. Są to:

Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy, przy ul. Chwarznieńskiej 93 (tel. 58 624 95 91). To schronisko dla mężczyzn. Jest tam 30 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka, placówka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.

Zespół Opiekuńczy  – Schronisko dla bezdomnych kobiet lub mężczyzn, przy ul. Fredry 3 (Tel. 58 661 65 26). Jest tam 60 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.

Stowarzyszenie Alter Ego – Schronisko dla rodzin, przy ul. Leszczynki 153, (tel. 58 713 57 44). Ma około 55 miejsc. Są tam kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież.

Jak co roku, kiedy robi się zimno, organizowane są też wspólne patrole pracowników MOPS Gdynia (streetworkerów) wraz ze Strażą Miejską i policją. Ich intensywność uzależniona jest od warunków atmosferycznych. W sytuacji utrzymujących się przez dłuższy czas niskich temperatur, patrole odbywają się codziennie. Jednak nie mogą dotrzeć wszędzie, dlatego mieszkańcy też są proszeni o czujność.

Jeżeli ktoś zauważy osobę, która przy niskich temperaturach, leży w miejscu do tego nieprzystosowanym (np. na ławce, w opuszczonych budynkach, czy pergoli śmietnikowej), to prosimy o jak najszybszy kontakt ze służbami i telefon do Straży Miejskiej pod numer 986 lub na numer 112. Prosimy powiedzieć, gdzie taka osoba się znajduje, a na pewno zapewnimy jej pomoc – apeluje Cezary Horewicz, rzecznik prasowy  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Honorowi Dawcy Krwi – cisi bohaterowie

Każda motywacja jest dobra, aby zrobić coś wartościowego dla drugiego człowieka. Wiedzą o tym odznaczeni cisi bohaterowie – Honorowi Dawcy...

Zamknij