Radni podziękowali wolontariuszom za ich pracę

Przyjechali z różnych zakątków Europy i w ramach wolontariatu pracują w Gdyni. Na co dzień pomagają mieszkańcom oraz wspierają lokalne organizacje i instytucje w działaniach na rzecz miasta i gdynian. Wczoraj mieli oni swoje święto. 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji gdyńscy radni spotkali się z wolontariuszami europejskimi, żeby podziękować im za ich pracę.

To 20 osób z dziesięciu różnych państw i łączy ich jedno. Przyjechali do Gdyni w ramach wolontariatu europejskiego. Tutaj działają i realizują różnego rodzaju projekty. Wolontariusze pracują z dziećmi, młodzieżą, seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Pomagają też przy organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych. Zajmują się również ekologią i prawami człowieka. W ten sposób pomagają mieszkańcom miasta i miejskim instytucjom.

Wolontariusze działający w Gdyni przyjechali tu z Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Armenii, Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Francji, Turcji i Austrii. Ich pobyt w naszym mieście jest organizowany przez Centrum Współpracy Młodzieży.

5 grudnia wszyscy ci wolontariusze mieli swoje święto. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Został on ustanowiony w 1986 roku, z inicjatywy ONZ, w celu wyrażenia uznania dla pracy wolontariackiej setek tysięcy ludzi na całym globie. Gdyńscy radni też postanowili docenić pracę młodych wolontariuszy europejskich i podziękować im za to, co robią dla lokalnej społeczności. Z tej okazji we wtorek,5 grudnia, zabrali ich na wspólną kolację. W spotkaniu wzięli udział radni: Maja Wagner, Paweł Brutel i Beata Szadziul.

Jako osoba, która sama była na międzynarodowym wolontariacie, wiem, jak ważne są relacje międzyludzkie w takich projektach oraz wsparcie ze strony organizatorów. Jestem pełna uznania dla zespołu z „Centrum Współpracy Młodzieży” za ich wkład w szerzenie idei międzynarodowego wolontariatu od wielu już lat – mówi Maja Wagner, radna Gdyni.

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) odbywa się w ramach programu “Erasmus +”. Stwarza on młodym ludziom możliwość podjęcia pracy społecznej w organizacjach i instytucjach non – profit w krajach europejskich. Adresowany jest do młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat. Projekty w ramach programu EVS mogą trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy. Jest to także szansa dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej (oraz z tzw. krajów partnerskich UE, takich jak: Białoruś,Turcja) do zdobycia doświadczenia zawodowego oraz poznania innej kultury od podszewki.

Poniżej prezentujemy sylwetki większości wolontariuszy europejskich pracujących w Gdyni.

Autor: Magdalena Czernek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Gdyni mamy najczystsze powietrze w kraju

W naszym mieście jest najniższe stężenie pyłów. Tak wynika z rankingu Polskiego Raportu Smogowego. Ranking został stworzony na podstawie danych...

Zamknij