Bursztynowy Ołtarza Ojczyzny w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku

Podczas mszy św. o godzinie 16.00, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio poświęcono i odsłonięto bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.

Ołtarz Ojczyzny k. św. Brygidy w Gdańsku 16.12.2017 – fot. M. Cabaj

Dzieło rozpoczęte w 2001 roku przez ks. prałata Henryka Jankowskiego kapelana „Solidarności” oraz gdańskich bursztynników jest wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Centralnym elementem jest ikona Matki Boskiej  – opiekunki ludzi pracy, których parafia św. Brygidy była i jest miejscem modlitwy i spotkań.

Po obu stronach wysokiego na 13 metrów ołtarza widać postacie św. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.Jest to największa na świecie instalacja z bursztynu (o powierzchni 120 m2), do tej pory była nią „Bursztynowa Komnata” mierząca 78 m2 powstała jednak nie dla próżności ludzkiej, ale jako wotum wdzięczności narodu polskiego za odzyskanie niepodległości.

Wspomniany obraz Matki Boskiej Opiekunki Robotników, to dzieło ks. Franciszka Znanieckiego, który powstał po masakrze ludzi pracy z roku 1970. Projekt i wykonanie to z kolei owoc pracy prof. Stanisława Radwańskiego, byłego rektora gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Pod płaszczem umieszczony jest bursztynowy kontur Polski, w którego górnej części znajduje się logo „Solidarności”.

Ołtarz Ojczyzny k. św. Brygidy w Gdańsku 16.12.2017 – fot. M. Cabaj

Sam ołtarz nie jest jeszcze ukończony, będzie nadal wzbogacany o kolejne elementy.

Uroczystego odsłonięcia dokonał obecny podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda oraz Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a poświęcił wspomniany wcześniej Nuncjusz Stolicy Apostolskiej ks. Abp Salvatore Pennacchio.

To wspomnienie trwa, trwa taże pamięć o tragedii Kopalni Wujek, o wydarzeniach w Gdyni,.. kolejna ofiara polskiej krwi.

Abp Metropolita Gdański Leszek Sławoj Głódź – fot. M. Cabaj

I w wielu waszych sercach bracia i siostry zapisany jest tamten czas. Pamięć o poległych, zakatowanych, o prześladowanych, o łamaniu sumień, ale i także emigracji tysięcy.

… Pamiętamy, że chrześcijańskie przebaczenie nie generuje zaniku pamięci, nie odwraca się od obowiązku świadczenia prawdy, ale także nie obraża poczucia sprawiedliwości i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. I nie dawajmy posłuchu tym manipulatorom o wypalonym sumieniu wyzbytem empatii do krzywdy tamtych lat. Ani tym tym, którzy kiedyś stawali w pierwszym szeregu podziemnego oporu przeciw opresjom stanu wojennego.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszku w swym pamiętnym nauczaniu formułujący etos pokolenia stanu wojennego z uporem powtarza słowa św. Pawła “Nie daj się zwyciężyć złu”. I taka powinna być chrześcijańska miara, miara także dobra naszych czasów roku 2017, naszych postaw i naszych wspomnień powiedział podczas homilii Metropolita Gdański Abp Leszek Sławoj Głódź.
Ołtarz wieńczy dzieło odbudowy tego wspaniałego kościoła, tej bazyliki rozpoczęte przed 47 laty przez Prałata Ks. Henryka Jankowskiego i kontynuowane aż do rozpoczęcia budowy tego ołtarza. Ołtarza niezwykłego, pełnego wielkich symboli, symboli tak ważnych dla Polaków, ale także ważnych symboli dla Polaków wydarzeń, które naznaczyły, ale zarazem wyrysowały ostanie dziesięciolecia naszej historii. Dziękuję, że są na tym ołtarzu obecni obok Matki Najświętszej z Jasnej Góry nasi wielcy rodacy, patrzący dziś na nas z niebiosów, gdzie siedzą obok tronu Pana Boga…

Prezydent RP Andrzej Duda – fot. M. Cabaj

…Nasz św. Jan Paweł II Papież i nasz błogosławiony ks. Jerzy (Popiełuszko – przyp. Redakcji). Obydwaj wielcy patroni Solidarności, która wyrosła z tego, że zebrał nas Ojciec św. Jan Paweł II. Zebrał nas i dosłownie poprzez to, że przyszliśmy na pielgrzymkę i stanęliśmy ponad milionem ludzi wobec naszego polskiego Papieża i zobaczyliśmy, że myślimy tak samo i zobaczyliśmy, że to samo jest dla nas ważne i zobaczyliśmy jak jest nas wielu. I Ks. Jerzy, który za wolną Polskę, za Solidarność, za ludzi pracy oddał życie. Oddał życie jako męczennik, dlatego że służył im, ludziom pracy, robotnikom, służył Rzeczypospolitej, służąc zarazem panu Bogu….

…Wielkie dzieło odrodzenia Rzeczypospolitej, zrzucenia kajdan, przywrócenia Polakom godności, a Państwu niepodległości, wolności i suwerenności. Bo przecież nikt nie powie, że tamta Polska była Polską niepodległą. Nie była ani Polską niepodległą, ani Polską suwerenną, nie miała niepodległości i podlegała, a ściślej mówiąc podlegały jej władze, które nie wahały się broniąc sowieckiego panowania w Polsce strzelać do ludzi, i w 70 roku i w 81 roku i wcześniej. Nie wahali się na mord sądowy na polskich marynarzach, na polskich komandorach, których dziś po 65 latach dzięki pracom prof Szwagrzyka, dzięki pracom wolontariuszy, dzięki pracom i wysiłkom IPN mogliśmy wreszcie z godnością i honorami pochować na Gdyńskim cmentarzu.
To niezwykle ważne dni dla Polski, dla Gdańska, dla Trójmiasta, dla nas wszystkich. Dni pamięci, ale także dni patriotycznego uniesienia, ale też dni uniesienia wiarą, że możemy to oto wotum dziękczynne dla Boga Ojca, dla Matki Najświętszej, za opiekę nad naszą Ojczyzną, nad nami, za odzyskanie wolności możemy złożyć.
Dziękuję wszystkim, którzy wykonali to niebywałe dzieło. Wierzę w to, że zostanie tutaj na stulecia i że kolejne pokolenia Polaków żyjących w wolnej Ojczyźnie będą mogły przychodzić tutaj modlić się, dziękować, podziwiać, ale i pamiętać o tych, którym tę naszą wolność zawdzięczamy.
Panie Boże błogosław naszą Ojczyznę, Panie Boże miej w swojej opiece nas wszystkich Polaków i tutaj w Polsce i na całym świecie. Panie Boże miej w swojej opiece Bohaterów Rzeczypospolitej – powiedział w swoim wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda.
Wcześniej odczytane zostały listy, które przesłali z okazji odsłonięcia ołtarza Ojczyzny pan Premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek senatu pan Stanisław Karczewski.
Poza prezydentem Andrzejem Dudą w mszy św. udział brali m.in.: wicepremier Jarosław Gowin, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i wiceminister kultury Jarosław Sellin, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, prezes IPN Jarosław Szarek, przedstawiciele okolicznych miast i gmin, z Gdańska Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej –  Aleksandra Dulkiewicz, stoczniowcy, górnicy, przedstawiciele Cechu Rzemiosł, zrzeszeń i stowarzyszeń wyznaniowych i kulturalnych oraz artystycznych, artyści scen Trójmiejskich, harcerze, mieszkańcy Gdańska i goście z Polski i zagranicy.
Galeria zdjęć z uroczystości.
(MC)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przystań będzie integrować mieszkańców

W dzielnicach Gdyni powstanie sieć placówek nastawionych na szeroką integrację mieszkańców. Będą to miejsca sąsiedzkich spotkań, oferujące różnorodne usługi –...

Zamknij