Mistrzostwa i puchary. Sportowe podsumowanie roku 2017

Powiedzieć, że 2017 rok był dla gdyńskiego sportu udany, to nic nie powiedzieć. Gdynia – w październiku uhonorowana tytułem „Sportowego Miasta Roku” – gościła wielkie wydarzenia, a reprezentujący ją sportowcy osiągali spektakularne sukcesy. – Za nami rewelacyjne 12 miesięcy! – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które w minionym roku świętowało 20-lecie działalności.

Mistrzostwa i puchary. Sportowe podsumowanie roku 2017, fot. gdyniasport.pl

Rok 2017 w gdyńskim sporcie można podsumować dwoma słowami: mistrzostwa i puchary. Miasto z morza i marzeń było gospodarzem m.in. młodzieżowych mistrzostw Europy w piłce nożnej, mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym i licznych mistrzostw rozgrywanych w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. W listopadzie Gdyni przyznano organizację mistrzostw świata 2020 w półmaratonie. Mistrzostwo Polski wywalczyły piłkarki ręczne Vistalu Gdynia oraz przedstawiciele dyscyplin indywidualnych, natomiast po Puchar i Superpuchar Polski sięgnęli piłkarze Arki.

Za sprawą żółto-niebieskich sukcesów i czerwcowych Mistrzostw Europy UEFA EURO U21, których Gdynia była współgospodarzem, miniony rok miał wiele akcentów związanych z futbolem. Prestiż drugiej pod względem rangi – tuż po mistrzostwach seniorów – imprezy piłkarskiej w Europie, potwierdziły jego poziom sportowy oraz atmosfera wokół meczów. Hiszpania, Portugalia i Macedonia przyciągnęły na trybuny Stadionu Miejskiego blisko 30 tysięcy kibiców.

Wszystkie sportowe imprezy zorganizowane w 2017 roku w Gdyni zgromadziły w sumie 300 tysięcy osób! Na imponującą frekwencję – poza UEFA EURO U21 – złożyły się m.in.: PKO Grand Prix Gdyni, Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, Volvo Gdynia Sailing Days, Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym czy widowisko Gdynia AEROBALTIC powered by Lotos Air BP.

 

Na osobne wyróżnienie zasługuje ONICO Gdynia Półmaraton. W 2020 roku, właśnie w ramach marcowego biegu, ze Skweru Kościuszki wystartują najlepsi biegacze ze wszystkich kontynentów. Decyzja IAAF o przyznaniu Gdyni mistrzostw świata w półmaratonie to docenienie sportowej marki i potencjału miasta.

Do długiej listy fantastycznych wydarzeń organizowanych w Gdyni dochodzi nie krótsze zestawienie sukcesów gdyńskich sportowców. – Puchar i Superpuchar Polski wywalczone przez piłkarzy Arki oraz mistrzostwo Polski szczypiornistek Vistalu uszczęśliwiły tysiące fanów. Równie imponująca jest lista osiągnięć indywidualnych. Naszą dumą są młodzi sportowcy, ogromne talenty, które już wkrótce dostarczą wielu emocji i radości kibicom w całej Polsce – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Za nami fantastyczny rok, jednak nie spoczniemy na laurach. Będziemy pracować jeszcze ciężej, by kolejne miesiące były przynajmniej równie udane. Przed nami kolejne wielkie wyzwania i rekordy do pobicia! – dodaje.

Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dokument BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny w cyklu artBiografie

EKSIŃSCY. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta to niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy...

Zamknij