W gdańskim zoo urodziły się cztery lwiątka

Dobre wieści w Nowym Roku! W gdańskim zoo urodziły się cztery lwy angolskie! Trzy samce i jedna samica to potomstwo dumnego Arco i temperamentnej Tschibindy.

 

Lwy to od kilkuset lat niezmiennie rozpoznawalny symbol Gdańska, dlatego z wielką radością przyjąłem informację o narodzinach czterech nowych lwiątek w gdańskim zoo. Cieszę się, że lwia rodzina znalazła w naszym zoo sprzyjające warunki do powiększenia się i z niecierpliwością czekam na możliwość obejrzenia jej najmłodszych członków na wybiegu – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

 

Lwiątka w oliwskim ZOO

Cztery małe lwiątka urodziły się pod koniec 2017roku. Lwica Tschibinda dzielnie zniosła poród i bez problemu zaakceptowała młode, którymi się teraz samodzielnie opiekuje. Młode piją mleko matki, są oddzielone od stada, co gwarantuje bezpieczne dorastanie maluchów.

 

Każde narodziny to dobra wiadomość dla ogrodu zoologicznego – mówi  Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo  – Szczególnie w Gdańsku, gdzie lwy mają znakomite warunki do życia i rozrodu kolejne młode są wielką radością i sukcesem hodowlanym – dodaje Targowski.

 

Obecnie gdańska rodzina lwów liczy 10 osobników: pięć samców i pięć samic. Najmłodszy przychówek nie ma jeszcze imion, pozostałe lwy to: Arco, Aion (samce),  Berghi, Tschibinda, Tola, Freja (samice).

 

Lwy w gdańskim zoo zamieszkały w roku 2013. Samiec Arco przyjechał z zoo w Lizbonie w Portugalii, samice pochodzą z Francji. Lwia rodzina doczekała się już licznego potomstwa. Całą rodzinę na dużej, zewnętrznej ekspozycji można obserwować przez zainstalowane lunety.

 

Lew angolski (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Podobnie jak inne podgatunki lwów, poluje głównie na duże zwierzęta, takie jak zebry, gnu, antylopy czy guźce. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek.

 

Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy.  Długość życia:  do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych.

Emilia Salach
Gdański Ogród Zoologiczny

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdynia kupi 30 trolejbusów, na autobusy powtórny przetarg

Rozstrzygnięto jeden z dwóch przetargów na zakup nowego taboru dla obsługi transportu zbiorowego w Gdyni. Na ulice Gdyni wyjedzie 30...

Zamknij