Nowy kompleks edukacyjno-sportowy dla Chwarzna-Wiczlina

W Chwarznie-Wiczlinie powstanie nowa szkoła i przedszkole ze żłobkiem dla 650 uczniów oraz tereny sportowe, infrastruktura i drogi dojazdowe. Wszystko będzie w jednym dużym kompleksie. Właśnie ogłoszono przetarg na jego budowę. Według założeń inwestycja ma być zrealizowana do końca lipca 2019 roku.

Zespół obiektów oświatowych wraz z terenami sportowymi i infrastrukturą w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, fot. wizualizacja

Plany zagospodarowania przestrzennego i strategia miasta wskazują dzielnicę Chwarzno-Wiczlino jako główny kierunek rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Gdyni.

Według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni na tym terenie w 2030 roku może mieszkać około 50 tysięcy osób – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Nowa inwestycja jest odpowiedzią na rozwój dzielnicy Gdynia-Zachód. Przetarg obejmuje budowę budynku szkoły składającej się z 24 oddziałów i 2 grup dzieci pięcioletnich (zerówka). Ma też powstać przedszkole wraz ze żłobkiem, składające się z 6 oddziałów. A to wszystko na powierzchni około hektara. W sumie znajdzie się tam miejsce dla 650 uczniów.

Już dawno zaobserwowaliśmy, że tak dynamicznie rozwijająca się dzielnica, jak Chwarzno-Wiczlino będzie potrzebowała nowej infrastruktury i szkół. Te nowe 650 miejsc zabezpieczy potrzeby zarówno aktualnych mieszkańców, jak i tych, którzy zamierzają się tutaj osiedlić – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Zespół obiektów oświatowych wraz z terenami sportowymi i infrastrukturą w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, fot. wizualizacja

W ramach inwestycji powstać ma także wspólna kuchnia wraz ze stołówką, biblioteka szkolna z czytelnią (po godzinach udostępniana okolicznym mieszkańcom), aula z opcją audytorium. Część sportowa obejmuje budowę sali gimnastycznej, sportowo-rekreacyjne zagospodarowanie terenu. Powstanie boisko do piłki nożnej z niewielką widownią, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka), kort tenisowy, bieżnia prosta zakończona skocznią do skoku w dal, plac apelowy i place zabaw (osobne dla szkoły, przedszkola i żłobka).

Poszczególne obiekty takie jak: szkoła, przedszkole czy planowany w przyszłości basen zostały rozdzielone w sposób pozwalający na etapowanie inwestycji. Znajdujące się w zespole biblioteka, audytorium i sala sportowa będą dostępne dla mieszkańców po zakończonych zajęciach lekcyjnych w szkole.

Jednym z inicjatorów budowy nowej szkoły był radny Gdyni Paweł Brutel.
– Kiedy mieszkańcy zasygnalizowali mi o potrzebie powstania nowej szkoły w Wiczlnie, niezwłocznie podjęliśmy działania w kierunku jej realizacji. Niezmiernie się cieszę, że dzisiaj te plany przybierają realne kształty. Mam nadzieję, że w 2019 roku otworzymy tu nowoczesną placówkę, która będzie jednym z symboli rozwoju tej dzielnicy mówi Paweł Brutel, radny Gdyni.

Poza budową szkoły, przedszkola ze żłobkiem, boiska i terenów sportowych powstanie także nowy układ drogowy zapewniający wygodny dojazd do szkoły, w tym dla autobusów zabierających np. dzieci na wycieczki. Będzie to m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Wiczlińskiej i Filipkowskiego oraz nowe drogi rowerowe.

Budowa całego zespołu ma się zakończyć w lipcu 2019 roku. Szacunkowa wartość inwestycji to około 50 milionów złotych.

Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
W gdańskim zoo urodziły się cztery lwiątka

Dobre wieści w Nowym Roku! W gdańskim zoo urodziły się cztery lwy angolskie! Trzy samce i jedna samica to potomstwo...

Zamknij