Święto Trzech Króli w Gdyni

Zbliża się święto Trzech Króli. W sobotę, królowie wraz z orszakiem przemierzą ulice Gdyni. Scenariusz pochodu nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Dziś odwiedzili gdyński magistrat.

Trzej Mędrcy ze wschodu w towarzystwie uczniów z Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II z Obłuża zapukali dziś do drzwi urzędu. Przynieśli prezenty i zaproszenie do wspólnego kolędowania 6 stycznia.

Prezydent Szczurek w towarzystwie Trzech Króli i uczniów z Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II :: fot. Jan Ziarnicki

O godz. 11.00 uczestnicy spotkają się na mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Następnie ulicami Gdyni przejdzie orszak. Około godz. 12.15 ruszy sprzed kościoła i dalej ul. Armii Krajowej i Świętojańską w kierunku Prezydium, a stamtąd w kierunku kościoła pw. św. Antoniego, gdzie odbędą się jasełka.

Scenki na trasie orszaku zostały przygotowane przez gdyńskie szkoły i przedszkola oraz Gdyńską Akademię Kuglarstwa. Scenę u Heroda przygotują rodzice przedszkolaków z przedszkola im. Świętej Rodziny prowadzonej przez siostry Nazaretanki. Scenę w karczmie i „Anioły i Diabły” uczniowie z Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II. Natomiast, szopka w kościele św. Antoniego będzie autorstwa uczniów ze szkoły podstawowej nr 23 – mówi brat Robert Kozielski franciszkanin, organizator gdyńskiej edycji Orszaku Trzech Króli.

Współorganizatorami sceny „Anioły i Diabły” będą kuglarze z Gdyńskiej Akademii Kuglarstwa, którzy przygotowali pokaz walki dobra ze złem… na szczudłach.

Trasa sobotniego Orszaku1:: fot. www.gdynia.franciszkanie

Orszak Trzech Króli – program

 • godz. 11.00 – msza św.w kościele NSPJ przy ul. Armii Krajowej 46,
 • godz. 12.15 – przygotowanie orszaku,
  • Akt 1. Wymarsz orszaku,
  • Akt 2. U Heroda — plac przed przedszkolem katolickim sióstr Nazaretanek przy ul.Armii Krajowej 26,
  • Akt 3. Karczma — ul. Świętojańska przed restauracją Polonia przy ul. Świętojańska 92/94
  • Akt 4. Anioły i Diabły — zbieg ulic Świętojańskiej i al. Marsz. Piłsudskiego (przed Prezydium),
  • Akt 5. Szopka — kościół św. Antoniego przy ul. K. Ujejskiego 40.

Na koniec, u franciszkanów odbędą się krótkie jasełka, złożenie darów, kolędowanie, przewidziano także drobny poczęstunek.

Trzej Królowie i uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II :: fot. Jan Ziarnicki

Orszak to nie tylko barwny marsz i występy artystyczne, to także zbiórka na cele charytatywne. Wzorem lat ubiegłych, w trakcie wydarzenia wolontariusze będą zbierać pieniądze na rzecz Stowarzyszenia im. Św. Wawrzyńca, w ramach którego funkcjonuję hospicjum dla dorosłych i dom hospicyjny dla dzieci i młodzieży „Bursztynowa Przystań”. Wolontariusze w zamian za datki będą rozdawać korony i śpiewniki.

Fundacja Orszak Trzech Króli jest organizatorem największych na świecie ulicznych jasełek odbywających się w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. W tegorocznej, jubileuszowej 10 edycji weźmie udział 644 miejscowości w Polsce oraz 16 poza jej granicami m.in. w USA, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rwandzie i Kongo.

Utrudnienia w ruchu

W związku z przemarszem OrszakuTrzech Króli czasowo wyłączone z ruchu zostaną ulice:

 • ul. 3 Maja od ul. Batorego (w rejonie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa) a ul. Armii Krajowej,
 • ul. Armii Krajowej od ul. 3 Maja do ul. Świętojańskiej,
 • ul. Świętojańskiej od ul. Armii Krajowej do al. Zwycięstwa,
 • ul. Partyzantów od ul. Świętojańskiej do ul. Bema,
 • ul. Bema od ul. Partyzantów do ul. Kopernika.

Autor: Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ruszył e-meldunek. Gdynianie korzystają z systemu

Zmiany w ustawie o ewidencji ludności znacznie ułatwiają procedurę meldunkową. Od 1 stycznia możemy zameldować się drogą elektroniczną za pomocą...

Zamknij