Orszak Trzech Króli przeszedł naszymi ulicami

Kilkanaście minut przed 12.00 na ul. Piwnej w Gdańsku tłum ludzi gęstniał. Przybywały całe rodziny, mieszkańcy Gdańska, ale i turyści. Wiele głów zdobiły papierowe korony, tradycyjnie już od ośmiu lat przygotowane przez organizatorów przemarszu.

Orszak Trzech Króli 2018 – fot. M. Cabaj

Marsz rozpoczęła kolęda oraz modlitwa Anioł Pański w łączności z Ojcem Świętym.

Wcześniej do zgromadzonych kilka słów powiedział Prezydent Gdańska P. Adamowicz, który nie omieszkał włączyć odniesień do popularyzacji idei łączności z imigrantami. Nie pasowało to w żaden sposób do ducha i celu marszu.

Odczytany został fragment ewangelii przez proboszcza Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusza Bradtke, a następnie skomentowany przez obecnego Bpa. Zbigniewa Zielińskiego, który do niedawna jeszcze był proboszczem tejże parafii.

W trakcie drogi, którą przebyli królowie wraz z towarzyszącymi im tłumami, była scena ze spotkaniem z Herodem. W pałac złego króla wcielił się budynek Zbrojowni, w oknach którego odgrywana była scena rozmowy króla z magami.

Następnie cały orszak ze śpiewem na ustach przeszedł ulicami Kołodziejską, Długą i Długim Targiem, aby dotrzeć do Betlejem, w które zamieniono Zieloną Bramę.

Po drodze w dalszym ciągu odgrywane były sceny walki dobra ze złem (anioły i diabły na szczudłach walczące koło fontanny Neptuna). Przygotowana była także szopka z żywymi zwierzętami, a także chór anielski przy Złotej Bramie.

Organizatorami gdańskiej edycji Orszaku byli: Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER), prowadzące w gdańsku trzy placówki edukacyjne: Przedszkole „Fregata”, Szkołę Podstawową dla Dziewcząt „Fregata” i Szkołę Podstawową dla Chłopców „Fregata”.

Głównym partnerem Orszaku w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

Gdański Orszak jest częścią ogólnopolskiego wydarzenia, którego głównym organizatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli. W 2017 roku Orszak Trzech Króli przeszedł w ponad 500 miejscowościach w całej Polsce, a także w 21 miejscach poza granicami kraju. Patronat nad Orszakiem Trzech Króli objął Arcybiskup Metropolita Gdański, Sławoj Leszek Głódź.

(MC)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak spędzić weekend w Gdyni

Orszak Trzech Króli ponownie w Gdyni W sobotę 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, ulicami przemaszeruje orszak w gdyńskiej magicznej...

Zamknij