Straż Miejska testuje elektryczny samochód

EkoPatrol gdyńskiej Straży Miejskiej rozpoczął testowanie elektrycznego samochodu Renault ZOE. Auto to nagroda, w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto, którą Gdynia wygrała w listopadzie zeszłego roku. Nasze miasto zostało docenione wtedy w trzech kategoriach, m.in w kategorii „zrównoważona mobilność”. EkoPatrol nowoczesny samochód elektryczny testował będzie przez miesiąc.

EkoPatrol testuje elektryczny samochód :: fot. Magdalena Czernek

Od dziś gdyński EkoPatrol może pochwalić się nowym ekologicznym narzędziem pracy. To elektryczny samochód Renault ZOE, nagroda którą miasto zostało wyróżnione w kategorii „zrównoważona mobilność” w zeszłorocznej edycji konkursu Eco-Miasto. Wiceprezydenci Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz oficjalnie przekazali go strażnikom.

Bardzo fajny samochód, wrażenia z jazdy są rewelacyjne. To automat, a od tradycyjnego auta różni się tym, że podczas jazdy w ogóle nie słychać pracy silnika. Samochód posłuży mam do promocji ekologii w Gdyni, podczas działań i akcji proekologicznych – mówi Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.

Gdyńscy strażnicy będą jeździć tym autem na pokazy edukacyjne dla mieszkańców z odgórnej metody palenia w piecu, festyny, na zajęcia z ekologii, które prowadzą w szkołach, ale także na kontrole dotyczące palenia odpadów w domowych piecach oraz na dokarmianie ptaków. Pierwsza szansa na zobaczenie tego samochodu będzie już w najbliższy weekend. W sobotę, 13 stycznia, strażnicy pojadą nim na pokaz odgórnej metody rozpalania w piecu, który odbędzie się na Pogórzu, przy ul. Cechowej. Natomiast w niedzielę, 14 stycznia, będzie częścią pokazu przed Teatrem Miejskim w Gdyni w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W trakcie miesięcznych testów zebrane zostaną opinie strażników na temat użytkowania, procesu ładowania i funkcjonalności samochodu. Następnie posłużą one do opracowania potrzebnych działań promocyjnych i informacyjnych związanych z wdrażaniem elektromobilności na obszarze Gdyni. Dotyczyć one będą m.in. planowanej budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych czy promowania car-sharingu z wykorzystaniem samochodów z napędem elektrycznym (EV).

W związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych (projekt ustawy został skierowany do Sejmu) w Gdyni pojawi się 100 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Miejsca instalacji punktów ładowania będą również powiązane z istniejącą infrastrukturą trolejbusową.

W ramach współpracy w firmą Greenway na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zainstalowana kolejna ogólnie dostępna stacja ładowania samochodów elektrycznych.

8 listopada podczas Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto. Trzy z nich odebrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz przekazują samochód strażnikom :: fot. Magdalena Czernek

Gdynia została doceniona w kategoriach: skuteczna gospodarka odpadami komunalnymi, poprawa efektywności energetycznej budynków i zrównoważona mobilność. Nagrodą w tej ostatniej była możliwość miesięcznego testowania nowoczesnego samochodu elektrycznego Renault ZOE.

Zwycięstwo Gdyni w kategorii „zrównoważona mobilność”, to docenienie działań miasta na rzecz rozwoju transportu niskoemisyjnego, przyjaznego zarówno środowisku, jak i mieszkańcom. Gdynia jest jednym z 300 miast na świecie i jednym z 3 w Polsce, które dysponują, uznawaną za najnowocześniejszą i najbardziej ekologiczną, komunikacją trolejbusową. Fakt ten doceniła Unia Europejska, przyznając w 2014 r. prestiżową nagrodę Regiostars w kategorii „CityStar – inwestycje w publiczny transport miejski zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju”.

Gdynia jest częścią Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, którego jednym z zadań jest integracja taryfowo-biletowa zachęcająca do odbywania podróży intermodalnych. Koncepcja ta realizowana jest przez miasto także poprzez m.in.: lokalne kampanie na rzecz zrównoważonego transportu oraz projekty do których zaliczyć można: Tristar, Park&Ride, Bike&Ride, Rower Metropolitalny czy węzły przesiadkowe. Nagroda w tej kategorii to także docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego.

Autor: Marta Jaszczerska (m.jaszczerska@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Orszak Trzech Króli przeszedł naszymi ulicami

Kilkanaście minut przed 12.00 na ul. Piwnej w Gdańsku tłum ludzi gęstniał. Przybywały całe rodziny, mieszkańcy Gdańska, ale i turyści....

Zamknij