Gratka dla czytelników – cztery spotkania z pisarzami

11 stycznia Olga Drenda zaprezentuje o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej „Duchologię Polską”. Nie jest to jednak jedyne spotkanie ze znanymi autorami w tym tygodniu. Spośród oferty znajdą coś dla siebie miłośnicy biografii, romansu i starej, klimatycznej architektury.

 

Biblioteka pod Żółwiem, fot. Jerzy Pinkas

„Duchologia Polska” – wbrew tytułowi nie jest to polski przewodnik spirytystyczny, ale zbiór artefaktów dokumentujących przełom lat 80. i 90. Olga Drenda zbierała fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Są to rzeczy, będące świadectwem zmieniającej się rzeczywistości kulturowej i estetycznej. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”.

 

Biografia Sendlerowej od nowa

Dzień później – 12 stycznia, w Bibliotece Pod Żółwiem, o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont – promującą książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Wydarzenie to jest częścią cyklu „Biografie od nowa”. Jak zauważają organizatorzy wydarzenia, „Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych”.

 

Opowieść Wiśniewskiego o kobietach

Również 12 stycznia o 18.00 w Filii Naukowej, o godz. 18.00 czytelnicy będą mieli okazję spotkać Janusza Leona Wiśniewskiego i podjąć z nim rozmowę o powieści „Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie”. Książka ta jest nazywana jednym z najbardziej osobistych hołdów i hymnu pochwalnego ku czci miłości, dla której warto żyć.

 

W domu, który tańczy

Natomiast w sobotę, 13 stycznia o godz. 18.00 w klimatycznej Kawiarni Kuźnia (Gdańsk-Orunia) Małgorzata Oliwia Sobczak zaprezentuje premierowo książkę „Ona i dom, który tańczy”. Spotkanie będzie się składało z dwóch części – wykładu o powojennym życiu na Żuławach Aleksandry Paprot-Wielopolskiej i w drugiej części z rozmowy Pawła Wielopolskiego z autorką publikacji.

 

A w marcu Targi!

Dla miłośników książek dobrą wiadomością są Gdańskie Targi Książki. Od 16 do 18 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie można zanurzyć się w świat zarówno najważniejszych tytułów tego roku, jak i twórczości debiutantów. Trwa nabór wydawców, chcących przedstawić swoją ofertę czytelniczą. Szczegóły targów znajdują się na stronie: www.gdanskietargiksiazki.pl.

Anna Iwanowska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowocześnie i komfortowo – Crist buduje statek polarny

Stocznia CRIST rozpoczęła prace nad wyjątkowym projektem. W Gdyni powstaje nowoczesny polarny statek pasażerski na zamówienie norweskiego armatora. NB 312,...

Zamknij