Nauta montuje nowoczesne systemy na masowcu

„Karpaty” w poniedziałek wpłynął do Gdyni. Stocznia Remontowa Nauta rozpoczyna prace przy masowcu należącym do Polskiej Żeglugi Morskiej, na którym zostanie zamontowany nowoczesny system do uzdatniania wód balastowych. Po „Karpatach” Nauta przyjmie jeszcze statek „Sudety” z tej samej serii.

W poniedziałek wieczorem statek wpłynął do Gdyni i zacumował przy Nabrzeżu XXX-lecia. To tak zwany masowiec „Karpaty”, który należy do Polskiej Żeglugi Morskiej. Stocznia Remontowa Nauta zamontuje w nim nowoczesny system uzdatniania wód balastowych, który polska firma Alfa Laval opatentowała pod nazwą PureBallast.

„Karpaty” należy do serii tak zwanych masowców, czyli statków przygotowanych do transportu suchych ładunków masowych i półmasowych luzem, np. węgla, nawozów mineralnych, zbóż, blach i stali. Nazywa się je też kamsarmaxami – to największe jednostki, jakie mogą wpłynąć do portu Kamsar w Gwinei. Każdy ze statków ma prawie 229 m długości i ponad 32 m szerokości, a na ich pokładzie zmieszczą się ponad 82 tysiące ton ładunków.

– Od września ubiegłego roku obowiązują nowe przepisy IMO – Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Wszystkie statki morskie są teraz zobowiązane między innymi do utylizowania wód balastowych przy użyciu zatwierdzonych systemów uzdatniania – mówi Anna Bulman, rzecznik prasowy Stoczni Remontowej Nauta SA. Nowe regulacje wprowadzono głównie po to, żeby uniknąć niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i różnego rodzaju morskich mikroorganizmów. Ten problem już został uznany za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska naturalnego, szczególnie dla unikalnych ekosystemów.

Właśnie dlatego gdyńska stocznia w ramach kontraktu z PŻM zamontuje wspomniany Alfa Laval PureBallast. Nowoczesny system neutralizuje wody balastowe przez filtrację i użycie światła ultrafioletowego. Branżowe portale szacują wartość zakupu takiego rozwiązania na około 400 tysięcy euro.

Poza samym montażem, Nauta wykona na statku także remonty w zakresie odnowienia klasy, czyli standardowe prace maszynowe, rurarskie, konserwacyjno-malarskie i prace stalowe.

Oprócz masowca „Karpaty” do Nauty w najbliższych tygodniach trafi jeszcze jeden statek z tej samej serii – „Sudety”. Zakres prac będzie niemal identyczny. W Gdyni jednostka ma pojawić się już w lutym.

Kamil Złoch

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sukces fundacji z Gdańska w konkursie Liderzy Medycyny

Fundacja dla Dzieci Vivadental z Gdańska została laureatem Konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Piękną statuetkę i...

Zamknij