Pływalnia olimpijska w Gdyni z dodatkową przestrzenią

Większa i jeszcze bardziej funkcjonalna niż pierwotnie zakładano będzie pływalnia olimpijska w Gdyni. Nową przestrzeń zaplanowano między innymi w części sportowej obiektu. Powstanie dodatkowy basen przepływowy z przeciwprądem do doskonalenia techniki pływania, salki rozgrzewkowe, pomieszczenia dla trenerów oraz dodatkowe magazyny. Parking podziemny będzie dwupoziomowy. Zaprojektowane zostanie również zaplecze szatniowe dla klubów piłkarskich, które korzystają z pobliskich boisk treningowych.

Zmodyfikowanie wstępnych założeń to efekt wnikliwych obserwacji i szerokich konsultacji.
– Odwiedziliśmy wszystkie 50-metrowe pływalnie w kraju, łącznie z łódzką, oddaną do użytku w zeszłym roku. Dyskutowaliśmy z przedstawicielami klubów sportowych, związku oraz ministerstwa. W trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej pojawiło się bardzo dużo wniosków i pomysłów. Wiele z nich postanowiliśmy zastosować – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Dla mistrzów i mieszkańców

W porównaniu do wstępnych założeń, zwiększono powierzchnię zabudowy. Każda wolna przestrzeń zostanie optymalnie wykorzystana. Pod ziemią powstanie parking nie jedno, a dwupoziomowy. Zjazd do hali garażowej będzie usytuowany od strony ulicy Sportowej, z uwagi na zamykanie ul. Olimpijskiej przy okazji meczów odbywających się na Stadionie Miejskim.

Po konsultacji z Polskim Związkiem Pływackim, zdecydowano się również na rozbudowę sportowej części pływalni: podniesiono trybuny z poziomu hali basenowej oraz zaprojektowano basen przepływowy z przeciwprądem, który będzie służył do treningu doskonalenia techniki pływania.
Wybudowane zostaną szatnie dla klubów piłkarskich korzystających z boisk Gdyńskiego Centrum Sportu. Wygospodarowano też zaplecze szatniowe i socjalne dla trenerów oraz dla najbardziej utalentowanych zawodników, którzy w komfortowych warunków będą mogli szlifować formę na zawody, a  także dodatkowe sale gimnastyczne oraz rozgrzewkowe. Nad halą basenową zaplanowano zupełnie nową przestrzeń, która zostanie przeznaczona na potrzeby odnowy biologicznej.

Serce obiektu niezmiennie stanowi 50-metrowa niecka z 10 torami. Będzie ona zaprojektowana i wyposażona zgodnie z przepisami Światowej Federacji Pływackiej FINA.
– W Gdyni powstanie wielofunkcyjny obiekt, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać rekreacyjnie nawet podczas zawodów. Niecka pływalni będzie wyposażona w ruchome dno oraz pomost, który pozwoli na dowolną konfigurację w zależności od prowadzonych w danej chwili zajęć Gdyńskiego Poruszenia: aqua aerobiku czy rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych – zapowiada Łucyk.

Nowe lico okolicy

Metamorfozę przejdzie wkrótce nie tylko teren, na którym powstanie pływalnia, ale cała okolica. Przy ul. Kazimierza Górskiego wybudowany zostanie kompleks biurowo-usługowy, natomiast spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje rozbudowę linii kolejowej Kościerzyna – Gdynia (nr 201). W związku z tym wymagana będzie zmiana istniejących sieci oraz układu drogowego w okolicy ulic: Olimpijskiej, Sportowej i Górskiego. Obecnie główna magistrala ciepłownicza przebiega wzdłuż torów bezpośrednio sąsiadujących z terenem Gdyńskiego Centrum Sportu.
– Szczegóły dotyczące prac związanych z sąsiednimi inwestycjami poznaliśmy już podczas projektowania pływalni. Aktualnie rozmawiamy z poszczególnymi inwestorami i wspólnie staramy się wymyślić rozwiązania, które zadowolą każdą ze stron – relacjonuje Marek Łucyk. I dodaje: – PKP zapowiada, że etap projektowania linii nr 201 zakończy się w drugiej połowie 2019 roku.

Plany związane z przebudową sieci ciepłowniczej mają bezpośredni wpływ na trasę linii napowietrznej kV110, która przebiega dokładnie nad planowaną lokalizacją pływalni. W pierwotnej wersji uzgodnienie poczynione z zakładem energetycznym zakładało usunięcie kolizji poprzez podwyższenie istniejących słupów. Ze względu na ograniczenia projektowe, wspólnie z projektantami, zdecydowano o skablowaniu odcinka linii pod ziemią.
– To o wiele korzystniejsze rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy dyskusji na temat tego, czy linia energetyczna w jakikolwiek sposób oddziałuje negatywnie na użytkowników pływalni. Zastosowanie tego rozwiązania nieco wydłuży prace projektowe, jednakże w tym wypadku bezpieczeństwo i funkcjonalność stawiamy na pierwszym miejscu – tłumaczy dyrektor GCS.

Cierpliwość się opłaci

Gdyńskie Centrum Sportu wszczęło postępowanie na wykonanie zamówienia uzupełniającego,
w ramach którego powstanie projekt nowej trasy linii napowietrznej. Termin stworzenia pełnej dokumentacji projektowej uzależniony jest od decyzji administracyjnych i uzgodnień z inwestorami działającymi w sąsiedztwie. Wykonawca zostanie wybrany po otrzymaniu pozwolenia na budowę i podpisaniu umowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. W maju 2016 roku gdyńska pływalnia znalazła się na liście inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Wpływ na zakwalifikowanie do ministerialnego programu miał m.in. regionalny charakter obiektu oraz wymiar sportowy. Pływalnia olimpijska w Gdyni będzie pierwszą tego typu na Pomorzu. Ogłoszenie przetargu nieograniczonego na realizację robót budowlanych nastąpi niezwłocznie po podpisaniu umowy z ministerstwem. Jednym z kryteriów oceny ofert, obok ceny, będzie również termin realizacji zamówienia.

– Na termin budowy pływalni i oddania jej do użytku składa się szereg czynników i zależności. Jestem przekonany, że warto poczekać trochę dłużej, by efekt końcowy był jeszcze lepszy niż wszyscy zakładaliśmy –mówi Marek Łucyk.

Szacowany koszt inwestycji będzie znany po wykonaniu projektu budowlano-wykonawczego oraz doprecyzowaniu specyfikacji technicznych. Gdyńską pływalnię projektuje biuro architektoniczne Metropolis ze Szczecina.

Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nauta montuje nowoczesne systemy na masowcu

„Karpaty” w poniedziałek wpłynął do Gdyni. Stocznia Remontowa Nauta rozpoczyna prace przy masowcu należącym do Polskiej Żeglugi Morskiej, na którym...

Zamknij