93 lata temu Gdynia została miastem

10 lutego 1926 roku – to historyczna data, którą powinien znać każdy gdynianin. Gdynia otrzymała wówczas prawa miejskie. Niedziela to 93. rocznica miasta z morza i marzeń. Za nami oficjalne uroczystości przy pomniku Polski Morskiej, przed nami jeszcze m.in. uroczysta sesja Rady Miasta.

Jeszcze niespełna siedem lat pozostało Gdyni do okrągłej, symbolicznej „setki” – jak co roku, i dziś, 10 lutego świętujemy kolejną rocznicę nadania praw miejskich dla miejscowości budującej się w zawrotnym tempie. Od 1926 roku miasto zmieniło się nie do poznania, rozszerzyło swoją powierzchnię i zabudowę, przyciągnęło kolejne pokolenia ludzi szukających swojego miejsca na ziemi.

Władze miasta składają kwiaty pod pomnikiem Polski Morskiej z okazji 93. rocznicy nadania praw miejskich, fot. Dawid Linkowski

W samo południe przy pomniku Polski Morskiej władze miasta, w tym m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta, Joanna Zielińska wzięły udział w tradycyjnych uroczystościach z udziałem Marynarki Wojennej.

– Z okazji urodzin naszego miasta życzę wszystkim samych pogodnych, słonecznych dni. Życzę państwu, abyście z dumą patrzyli na nasze miasto – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Wcześniej, o godzinie 10:00 oficjele, goście i mieszkańcy modlili się także w intencji Gdyni w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

To nie koniec niedzielnych wydarzeń związanych z 93. urodzinami miasta – przed nami jeszcze między innymi uroczysta sesja Rady Miasta o godzinie 17:00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, gdzie wręczone zostaną medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za szczególne zasługi dla Gdyni. Poznamy też laureata tegorocznej edycji nagrody „Czas Gdyni”.

Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
W marcu wybory do Rad Dzielnic Gdyni

W niedzielę 31 marca gdynianie wybiorą radnych dzielnic. Przygotowania do wyborów ruszają pełną parą. Prezydent Gdyni podpisał dziś zarządzenie w...

Zamknij