Gdynia wspiera już dwa lata

To miejsce, gdzie wiedza spotyka się z potrzebami. Portal Gdyniawspiera.pl świętuje swoje urodziny. Działa i pomaga już od 2 lat. To baza, w której każdy mieszkaniec może znaleźć informacje o bezpłatnych formach wsparcia, oferowanych przez gdyńskie instytucje. Ci, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami życiowymi mogą znaleźć tam pomoc. Strona jest jednak skierowana także do tych, którzy chcą nieść wsparcie innym.

Z okazji 2. urodzin portalu Gdyniawspiera.pl w Konsulacie Kultury odbyło się specjalne spotkanie. Uczestniczyli w nim twórcy i partnerzy projektu. Podsumowano to, jak do tej pory rozwijała się strona i przedstawiono plany na przyszłość.

Zazwyczaj klient nie ma profesjonalnej wiedzy dotyczącej adresów, nazw instytucji, a ten portal pomaga w ich znalezieniu. Ktoś określa rodzaj problemu i poprzez poszczególne odsłony wyszukiwarki – od ogółu do szczegółu – dociera do konkretnego miejsca, gdzie zostanie mu udzielona pomoc – tłumaczy Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych i twórca projektu.

Spotkanie z okazji 2. urodzin Gdyniawspiera.pl :: fot. Magdalena Czernek

Portal jest adresowany do gdynian, którzy szukają nieodpłatnej pomocy w różnych obszarach, borykają się z problemami i potrzebują wsparcia lub wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. Gdyniawspiera.pl to spójny system. Osoba, która szuka pomocy, wchodząc na stronę jest prowadzona krok po kroku do konkretnej oferty wsparcia, która odpowiada jej potrzebom. To baza skupiająca w jednym miejscu informacje o instytucjach i organizacjach działających w mieście i udzielających bezpłatnej pomocy wszystkim gdynianom.

Korzystają z niego ludzie w różnym wieku i, jak pokazują statystyki, z różnych miejsc.

Z tej strony może korzystać każdy. Najczęściej są to osoby w wieku od 25 do 35 lat, ale nie tylko. Odwiedzają nas ludzie w każdym wieku. Bywa, że korzystają z niego osoby, które przebywają np. w Iraku, Rosji czy Peru. Domyślamy się, że są to gdynianie albo ich rodziny, którzy pracują zagranicą i szukają pomocy w rozwiązaniu problemu swoich najbliższych – mówi Lebiedziński.

Teraz informacje o różnych formach wsparcia udzielanych w Gdyni będą jeszcze bardziej dostępne. Wszystko dzięki współpracy z Gdynią Rodzinną.

Portal Gdyniawspiera.pl od samego początku jest promowany przez Gdynię Rodzinną. Doskonale sprawdza się jako narzędzie poszukiwania informacji o dostępnych w Gdyni formach pomocy. Jest prosty w użyciu i bardzo czytelny. W nowej siedzibie Gdyni Rodzinnej, przy ul. Świętojańskiej 1, znajdzie się przestrzeń także na punkt Gdynia Wspiera. Dzięki temu pomożemy znaleźć potrzebne wsparcie tym, którzy cenią sobie kontakt osobisty – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

Strona jest jednak skierowana nie tylko do tych, którzy potrzebują wsparcia, ale także tych, którzy sami są gotowi pomagać mieszkańcom. Kiedy projekt startował 2 lata temu uczestniczyło w nim 14 partnerów, czyli miejsc i instytucji, które oferowały mieszkańcom wsparcie. Teraz jest ich już 106, a z pewnością ta lista stale będzie się powiększać.

Portal nadal się rozwija. Cały czas poszerzamy współpracę z partnerami, aby na stronie pojawiały się wciąż nowe informacje i żeby były one aktualizowane. Pracujemy nad tym, aby partnerzy byli zadowoleni ze współpracy z nami. Drugie działanie, na którym się skupiamy, to ulepszanie i ułatwianie dostępu do pomocy dla klientów, tak, żeby strona była jeszcze bardziej intuicyjna dla gdynian szukających u nas wsparcia – mówi Anna Pułjan-Laudańska z Zespołu Placówek Specjalistycznych.

Partnerzy są współodpowiedzialni za tworzenie strony. Baza ofert nie jest zamknięta. Wciąż można włączyć się do współpracy. Swoją ofertę do portalu Gdyniawspiera.pl może dopisać każda organizacja udzielająca nieodpłatnego wsparcia gdynianom doświadczającym problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Wśród najważniejszych współtwórców narzędzia są: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Powiatowy Urząd Pracy, policja czy Zespół Placówek Specjalistycznych.

Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
93 lata temu Gdynia została miastem

10 lutego 1926 roku – to historyczna data, którą powinien znać każdy gdynianin. Gdynia otrzymała wówczas prawa miejskie. Niedziela to...

Zamknij