Rondo odkorkuje Pucką i Unruga

Do 130 samochodów na godzinę więcej przejedzie w czasie szczytu jednym z najbardziej newralgicznych skrzyżowań na północy Gdyni. Trwa przebudowa krzyżówki ulic Puckiej, Unruga, Złotej i Czernickiego w tymczasowe rondo, które pomoże rozładować korki w godzinach szczytu.

Z początkiem tygodnia rozpoczęły się prace, które w prosty sposób usprawnią ruch. Znacznie poprawi się przepustowość skrzyżowania ulic Puckiej, Unruga, Złotej i Czernickiego, łączących północną część Gdyni z innymi dzielnicami. Zmiana umożliwi bardziej płynną jazdę.

– Podjęliśmy decyzję po analizie ruchu. W momencie, kiedy zmienimy organizację tego skrzyżowania i powstanie rondo, spowoduje to, że w porze największego ruchu przepustowość tego skrzyżowania zwiększy się o 130 samochodów na godzinę – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

To miejsce, gdzie oprócz większej ilości aut przejeżdża też sporo autobusów i samochodów ciężarowych, a ruch jest w stanie skutecznie odciążyć inne kluczowe drogi. Sama zmiana organizacji ruchu wymaga m.in. niewielkiego przebudowania wysepki pośrodku skrzyżowania czy przełożenia chodnika i krawężników. Wszystko powinno być gotowe już około 16 lutego.

– Tak naprawdę już za kilka dni zakończy się zmiana organizacji ruchu. Specjalnie wybraliśmy okres ferii zimowych, z tego względu, że natężenie ruchu jest mniejsze i zmiany spowodują też mniejsze uciążliwości dla kierowców – zapowiada Marek Łucyk. – To jeden z trudniejszych układów komunikacyjnych w mieście. Remontujemy w tej chwili skrzyżowanie ul. płk Dąbka z ul. Kwiatkowskiego i część kierowców zaczęła jeździć właśnie tędy, przez ul. Pucką, unikając Estakady Kwiatkowskiego. To spowodowało zwiększenie liczby samochodów, które przewijają się przez ten punkt. Dzięki temu, że analizujemy na co dzień ruch w mieście udało się to szybko zauważyć – zaznacza wiceprezydent Gdyni.

Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
77. rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 na mocy rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową, która stanowiła odtąd zakonspirowane siły zbrojne...

Zamknij