Rady Dzielnic – nowa kadencja, nowe wyzwania

Już 31 marca odbędą się wybory do rad dzielnic, które otrzymają najwyższe w historii środki inwestycyjne, a także związane z bieżącą działalnością. Jest to świadome działanie, które ma prowadzić do zwiększania aktywności mieszkańców, a także współdecydowania o rozwoju ich najbliższego otoczenia. Tylko w przypadku budżetu inwestycyjnego będzie to 50 mln do wydania w czasie najbliższej kadencji, a łączna pula przekroczy 60 mln zł.

Obserwowanie działań rad dzielnic to olbrzymia radość. Dziesiątki społeczników, którzy z bardzo dużym zaangażowaniem zmieniają swoje najbliższe otoczenie. To również dzięki nim powstają nowe chodniki czy place zabaw, a także realizowane są wydarzenia integrujące sąsiadów. Widząc zwiększający się potencjał rad dzielnic, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek podjął decyzję o powstaniu Biura ds. Dzielnic, które będzie mi podlegało, z czego bardzo się cieszę – mówi Marek Łucyk wiceprezydent ds. rozwoju.

Pierwsze rady dzielnic w naszym mieście powstawały pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu zwiększane są możliwości ich działania. Milowym krokiem było powstanie budżetu inwestycyjnego, który umożliwił bezpośrednie zlecanie do realizacji zadań związanych z infrastrukturą. To środki przeznaczone wprost na remonty i budowy nowych dróg i chodników. Gdynia, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła tak daleko idące narzędzia wspierające jednostki pomocnicze. W nowej kadencji radni będą mieli do dyspozycji ponad dwukrotnie większą kwotę, a o jej wysokości decydują dwa elementy: wielkość dzielnicy i jej obszar.

Wraz z powstaniem nowej struktury odpowiedzialnej za obsługę rad, prezydent Wojciech Szczurekpowołał swojego pełnomocnika ds. dzielnic – został nim Jakub Ubych, wcześniej przewodniczący Rady Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, a obecnie radny miasta.

– Jestem przekonany, że czeka nas wspaniałe 5 lat wytężonej, ale niezwykle satysfakcjonującej pracy. Gdynia to 21 dzielnic bardzo często różnych od siebie, jednak jeden element wszędzie występuje – to energia mieszkańców, którzy chcą być częścią zmian, następujących w dzielnicach. Po marcowych wyborach rozpoczniemy pracę w zmienionej formule, która będzie ewolucją obecnego systemu, a wprowadzane zmiany będą dotyczyły usprawnienia administracyjnego i informacyjnego pomiędzy Radami Dzielnic, a Urzędem Miasta i jednostkami gminnymi – mówi Jakub Ubych pełnomocnik prezydenta ds. dzielnic.

Więcej o wyborach do rad dzielnic można przeczytać w specjalnie utworzonej zakładce:
https://www.gdynia.pl/bip/wybory-do-rad-dzielnic-2019,8093/wybory-podstawowe-informacje,534175

Już niebawem powstanie dedykowana strona skupiająca wszelkie informacje dotyczące pracy rad dzielnic.

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Od poniedziałku zmiany na liniach tramwajowych: więcej kursów, zmiany w rozkładach, korekty tras

Od poniedziałku, 18.02.2019 r. zmianie ulegną rozkłady jazdy linii tramwajowych 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11 i 12....

Zamknij