Pomóc znaleźć swój własny dom

System wsparcia osób bezdomnych w Gdyni to blisko 20 lat doświadczeń, w tym czasie obrano żelazną zasadę, aby propozycja łóżka w schronisku była ostatecznością i to najlepiej krótkotrwałą. O skuteczności gdyńskich działań na rzecz osób bezdomnych świadczą wyniki tegorocznego ogólnopolskiego  badania socjodemograficznego wśród osób bez dachu nad głową. Na przestrzeni tylko dwóch ostatnich lat, liczba osób mieszkająca na ulicach, w pustostanach i innych niemieszkalnych miejscach zmniejszyła się o 81 osób, które znalazło swój „dom”.

Ogólnopolskie badania socjodemograficzne wśród osób bezdomnych planowane są co dwa lata. W nocy z 13 na 14 lutego, „pomagacze” w całym kraju ruszyli w teren, aby spotkać się osobiście z ludźmi borykającymi się z problemem bezdomności. Specjaliści w pracy na rzecz osób bezdomnych przeprowadzali w tym czasie ujednoliconą ankietę, zadawali pytania statystyczne o wiek i płeć, ale odnosili się także do zdiagnozowania przyczyny utraty dachu nad głową, proponowali szybkie rozwiązania  najtrudniejszych sytuacji, ustalali najpilniejsze potrzeby i zapraszali do ścisłej współpracy.

Podsumowując wynik tegorocznego badania na ternie Gdyni, okazało się, że z naszej pomocy korzysta, z różną częstotliwością 344 bezdomnych – podsumowuje Marcin Kowalewski, kierownik Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni. – Zauważamy wyraźną tendencję spadkową wśród liczby osób bez dachu nad głową. Porównując dane sprzed dwóch lat, możemy ocenić, że skutecznie zaradziliśmy aż 81 problemom długoletniej bezdomności. Ta liczba nie zwalnia nas oczywiście od dalszej wytężonej pracy.

W procesie wychodzenia z bezdomności w gdyńskim systemie, który opiera się na blisko 20 latach doświadczeń, najlepiej sprawdza się propozycja szansy na zamieszkanie pod własnym dachem, którą możemy zaoferować praktycznie każdej osobie, która wyrazi wolę współpracy i motywację do zmiany trybu życia.

– Wspieramy w procesie wynajęcia mieszkania na rynku nieruchomości, dotujemy opłaty z tym związane – wyjaśnia Marcin Kowalewski. – Motywujemy i podpowiadamy, w jaki sposób uregulować sytuację na rynku pracy, co przekłada się na posiadanie dochodu na bieżące potrzeby. Mogą to być na przykład prace społeczno-użyteczne, a osoby niezdolne do pracy wspieramy w uzyskiwaniu lekarskich orzeczeń. Jesteśmy otwarci na pomoc w zdobyciu kwalifikacji, zawodu, a także stałego etatu.

Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS w Gdyni mieści się przy ulicy Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11,  e-mail: bezdomnosc@mopsgdynia.pl

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rady Dzielnic – nowa kadencja, nowe wyzwania

Już 31 marca odbędą się wybory do rad dzielnic, które otrzymają najwyższe w historii środki inwestycyjne, a także związane z...

Zamknij