Ruszyły zapisy na warsztaty Gdynia-Design For All

Gdzie kończy się miasto? Jak kreatywnie zintegrować portowe tereny z miejskim centrum? Czy droga do Dworca Morskiego może być przyjemną trasą dla spacerowiczów? Zbliża się druga edycja warsztatów Gdynia-Design For All prowadzonych przez Pete’a Kerchera, które skierowane są tylko dla studentów i absolwentów kierunków projektowych.

Zapisy na warsztaty ruszyły 14 października. Zgłoszenia na adres e-mail:zgłoszenie@centrumdesignu.gdynia.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Celem spotkań będzie zbudowanie świadomości przemyślanego i zrównoważonego projektowania przestrzeni miejskich. Tym razem Centrum Designu Gdynia w porozumieniu z Muzeum Emigracji podejmie się urozmaicenia infrastruktury szlaku pieszego ciągnącego się od Placu Kaszubskiego do ul. Polskiej.
Zadanie uczestników warsztatów polegać będzie na zaproponowaniu niskobudżetowych rozwiązań, które zachęcą mieszkańców do spacerowania dotąd raczej sporadycznie uczęszczaną trasą, czyli od Placu Kaszubskiego do ul. Polskiej, gdzie na przełomie 2014/2015 roku otwarta zostanie siedziba Muzeum Emigracji. Celem warsztatów jest także zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, aby stanowiła naturalne przedłużenie ciągu komunikacyjnego od centrum miasta. Efekt zostanie osiągnięty dzięki projektom koncepcyjnym, które wejdą w artystyczny dialog z portowym otoczeniem, jak i historycznym kontekstem miejsca. Konwencja rozwiązań ma pomóc zachować charakter terenów industrialnych, czyniąc jednocześnie przestrzeń przyjaźniejszą dla mieszkańców i turystów, którzy szczególnie w sezonie letnim, licznie docierają do Gdyni na pokładach statków pasażerskich.

 

Warsztaty rozpoczną się od dwóch moderowanych spacerów (17 i 19 października), mających na celu zapoznanie się z potrzebami i niedogodnościami, jakie napotykają w tym miejscu mieszkańcy Gdyni. Spacery są dostępne dla wszystkich chętnych. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie. Szczegóły można znaleźć tu.

Pierwsza edycja warsztatów miała miejsce na przełomie lat 2011/2012 i poświęcona była dzielnicy Gdynia-Dąbrowa. Grupa studentów zmierzyła się wówczas z tematem ulepszenia infrastruktury gdyńskiego osiedla, którego szlaki komunikacyjne nie są dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników. Nie ergonomiczne schody, trudno dostępne podjazdy czy zbędne oznakowania utrudniają swobodne poruszanie się osobom nie w pełni sprawnym czy w podeszłym wieku. Pomysłodawcą, organizatorem i głównym koordynatorem było Centrum Designu Gdynia, we współpracy z wiceprezydentem Miasta Gdyni Michałem Guciem i wybranymi przedstawicielami jednostek miejskich Urzędu Miasta Gdyni. Realizacja koncepcji powstałych podczas warsztatów będzie mieć miejsce wiosną 2014 roku. Obecnie przygotowywane są projekty wykonawcze.

Plan warsztatów:
Wstęp  17.10. godz. 17:30 oraz 19.10. godz. 11:00 – moderowany spacer w celu przeprowadzenia dialogu z mieszkańcami miasta (we współpracy z działem Innowacji Społecznych PPNT). Zbiórka pod pomnikiem Antoniego Abrahama;

Etap 1  – 05–06.11.2013 – wycieczka z uczestnikami w teren, warsztaty;
Etap 2 – 27.11.2013 – kontynuacja warsztatów;
Finał 28.11.2013 – prezentacja prac przed przedstawicielami jednostek miejskich w ramach urodzin Centrum Designu Gdynia.

Pete Kercher – Ambasador, członek i założyciel EIDD Design For All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. Wykładowca i autor wielu publikacji, ekspert i  konsultant w sprawach wykorzystania designu w strategiach miasta. Prelegent podczas międzynarodowych konferencji i seminariów, szanowany członek wielu organizacji naukowych, konsultingowych i publicystycznych oraz juror na międzynarodowych konferencjach i rozdaniach nagród. Obywatel świata, zorientowany w najnowszych trendach w sprawach projektowania, ale przede wszystkim aktywny propagator idei Design For All, czyli projektowania dla wszystkich.

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wizyta z okazji 104. urodzin gdynianina

104 lata skończy  w piątek, 18 października, gdynianin pan Zygmunt Czarnecki. Z tej okazji odwiedzi go delegacja z Urzędu Miasta....

Zamknij