Gdynia zorganizuje zlot żaglowców w 2014 roku

W 2014 roku mija 40. rocznica pierwszej gdyńskiej Operacji Żagiel. Z tej okazji Gdynia zorganizuje zlot żaglowców. Impreza pod nazwą Operacja Żagle Gdyni odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia 2014 roku.
 

Operacja Żagiel '74 fot. Halina Wasielke-Cieślak

Operacja Żagiel ’74
fot. Halina Wasielke-Cieślak

Rankiem, 21 sierpnia 1972 roku, 24 minuty po godzinie 8., „Dar Pomorza” na wysokości duńskiego przylądka Skagen przekroczył linię mety regat Operacji Żagiel ’72. Na pokładzie rozległ się wielki krzyk radości, a komendant Kazimierz Jurkiewicz uśmiechnął się po raz pierwszy od pięciu dni. Zaledwie 5 minut później na mecie zameldował się niemiecki bark „Gorch Fock”, ale to „Darowi Pomorza” przypadły w udziale najwyższe laury – zwycięzca bierze wszystko! Biała fregata wzięła udział w Operacji Żagiel jako pierwsza jednostka zza żelaznej kurtyny i w debiucie odniosła błyskotliwe zwycięstwo. Dzięki temu Gdynia – macierzysty port  żaglowca – uzyskała prawo do organizacji zlotu w ramach kolejnej Operacji Żagiel – dwa lata później.

Operacja Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, była pierwszym tego typu wydarzeniem za żelazną kurtyną – bezprecedensowym, wspominanym do dziś, spotkaniem żeglarskiego zachodu ze wschodem. Poprzecinany granicami świat, podzielony na dwa wrogie bloki, nie widział jeszcze czegoś podobnego. Przez cztery letnie dni przy gdyńskich kejach, burta w burtę, stały jednostki z całego globu – czasem nawet z państw, które nie utrzymywały ze sobą stosunków dyplomatycznych. Żaglowce ze Związku Radzieckiego cumowały obok jachtów ze Stanów Zjednoczonych, jednostki z Niemiec Zachodnich obok jednostek z Niemiec Wschodnich, statki polskie obok brytyjskich, francuskich czy duńskich. A wszystko w doskonałej atmosferze międzynarodowego zrozumienia. Po raz kolejny okazało się, że morze łączy, a Gdynia to otwarte miasto otwartych ludzi.

Parada żaglowców w 1974 fot. z archiwum Muzeum Miasta Gdyni

Parada żaglowców w 1974
fot. z archiwum Muzeum Miasta Gdyni

Gdynia – pierwszy polski port w historii imprezy, gościła flotyllę żaglowców i jachtów w dniach 18-21 lipca 1974 roku. Najpiękniejsze „ptaki oceanów” z całego świata zachwycały swoją urodą mieszkańców miasta i przybyłych tłumnie turystów. Największe wrażenie zrobiła oczywiście, transmitowana na cały kraj przez Telewizję Polską, parada jednostek na wodach Zatoki Gdańskiej, które przepływały przed statkiem „Profesor Siedlecki” – trybuną honorową. Paradę prowadził „Kruzenshtern” – jednostka flagowa imprezy, za nim płynął „Towariszcz” – absolutny zwycięzca regat, „Gorch Fock” i „Dar Pomorza”, francuskie bliźniaki „La Belle Poule” i „Étoile”, które razem, burta w burtę wyszły z portu. Żeglarską elegancję prezentowały: „Otago” i „Copernicus” – polskie jachty, które właśnie wróciły z wokółziemskich regat. ORP „Iskra” wykonała salut zrzuceniem i postawieniem żagli, a Holendrzy, w strojach żeglarzy z XIX w., płynący na czarnej barce z czerwono-brązowymi żaglami, salutowali polską banderę strzałem z archaicznej armatki i hejnałem na piszczałkach. Po raz pierwszy w historii wręczono „Cutty Sark Trophy” – główną nagrodę przyznawaną za „budowanie międzynarodowego braterstwa”.

Dar Pomorza fot. Janusz Uklejewski

Dar Pomorza
fot. Janusz Uklejewski

40. rocznicę tego wydarzenia można uczcić tylko w jeden sposób – ponownie zapraszając żeglarski świat do Gdyni! Od 15 do 18 sierpnia 2014 roku gdyński port znów wypełnią maszty wielkich rejowców podczas imprezy pod nazwą Operacja Żagle Gdyni. Międzynarodowa flota żaglowców, z których wiele uczestniczyło w pamiętnym zlocie w 1974 roku, na cztery dni zacumuje w mieście z morza i marzeń. Będzie to znakomita okazja, by już po raz szósty w Gdyni, przeżyć barwne święto młodości, radości i wielokulturowości, obcując z pięknem pełnych gracji „ptaków oceanów”. Będzie to też sposobność, by uhonorować uczestników i osoby zaangażowane w organizację tamtej imprezy.W kraju za żelazną kurtyną, zlot najpiękniejszych żaglowców był rzeczą niezwykłą. Pamiętam tamto wydarzenie i to, w jak niezwykły sposób wpływało na życie miasta, także w późniejszych latach. Operacja Żagle Gdyni przyciągnie największe żaglowce, jednak tą imprezą chcemy przede wszystkim bardzo nisko pochylić się historii Polski na morzu, historii zlotów i wielkich żaglowców – mówiWojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Logo Operacja Żagle Gdyni fot. Marek Jankowski

Logo Operacja Żagle Gdyni
fot. Marek Jankowski

Nazwa przyszłorocznego wydarzenia ma nawiązywać do roku 1974, a sama impreza będzie się też odnosić do wszystkich zlotów żaglowców w Gdyni. Wszystkie jednostki zacumują w Basenie Prezydenta. Tu żaglowce będą dostępne dla zwiedzających. Planujemy także paradę marynarzy ulicami miasta. Na zakończenie oczywiście odbędzie się parada żaglowców, w której udział będzie mogła każda wziąć każda jednostka pływająca – zapowiada Joanna Zielińska, koordynator imprezy.

Operacja Żagle Gdyni
15-18 sierpnia 2014
Gdynia

Krzysztof Romański

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejna edycja Gdańskiej Szkoły Muralu rusza 16 listopada

Jak powstaje malarstwo wielkoformatowe? Czego wymaga się od autora monumentalnych dzieł zdobiących ponure blokowiska? Odpowiedzi na te i wiele innych...

Zamknij