Co ciekawego w Filharmonii

Klasyka kojarzy nam się z czymś tak doskonałym, że dla „zwykłego” odbiorcy praktycznie niedostępnym. Chylimy głowy przed jej majestatem i wolimy wybrać koncert w klubie czy pubie. Jednakże Filharmonia po raz kolejny udowodni, że nawet Klasyczne Doskonałości są odpowiednie dla każdego, kto po prostu lubi dobrą muzykę. Zapraszamy na koncert na Ołowiankę w piątek 14 marca 2014 o godz. 19:00!

Tego wieczoru pod batutą Ernsta van Tiela, wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Towarzyszyć im będzie znakomity solista, wielokrotnie nagradzany skrzypek Piotr Pławner. W programie koncertu znajdują się dzieła naprawdę wyjątkowe.

Jedno z nich – Short ride in a Fast Machine Johna Adamsa przeniesie audytorium w świat prędkości, której siła nie pozwala podnieść się z fotela. Adams zapytany o tytuł swojej kompozycji odpowiedział „Wiesz jak to jest, kiedy ktoś cię pyta, czy jeździłeś wspaniałym sportowym samochodem, a ty żałujesz, że tego nie doświadczyłeś”. Dzieło to opisać można w kilku słowach: ostry zryw, zawrotna szybkość i radość życia.

Kolejnym punktem wieczoru jest utwór Mendelssohna. Podczas koncertu Klasyczne Doskonałości usłyszymyKoncert skrzypcowy e-mol Op. 64 – dzieło równie popularne jak Marsz (uwertura ze Snu nocy letniej). O pierwszeństwo rywalizuje on z kompozycjami Beethovena, Brahmsa i Czajkowskiego. Finał Koncertu to połączenie motoryki z lekkością faktury i śpiewnością. Mendelssohn zawarł w nim „cały urok i czar leśnej fantastyki, której tajemniczy nastrój przejęła muzyka romantyczna z baśniowego świata romantycznej poezji” (zob. Przewodnik po muzyce koncertowej, PWM, Kraków 2003). Nie dziwi zatem, że utwór bardzo szybko został uznany za arcydzieło.

Na zakończenie, jako przysłowiowa „wisienka na torcie”, zabrzmi Symfonia A-dur Op. 141 Szostakowicza. Dzieło bardzo długie, bo ponad 40-minutowe przenosi do tajemniczego świata, w którym dźwięki fletu i dzwonków współgrają i przeplatają się z brzmieniem kotłów. Kompozytor otwiera finalną część dzieła cytatem ze Zmierzchu bogów Ryszarda Wagnera oraz stopniowo wzmacnia napięcie. W ostatnich taktach słyszymy dialog kotłów z rytmicznymi dźwiękami perkusji. Niewątpliwie te połączenia zapewnią audytorium prawdziwą muzyczną ucztę.

Bilety na koncert Klasyczne Doskonałości dostępne są w cenach 15–55 zł. Wejściówki dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową: www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

 

 

KLASYCZNE DOSKONAŁOŚCI

Piątek, 14. marca 2014, godz. 19:00

Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  15-55zł

Koncert symfoniczny

 

Ernst van Tiel

Ernst van Tiel

Ernst van Tiel dyrygent

PiotrPlawner_fot.Zuczkowski

PiotrPlawner_fot.Zuczkowski

Piotr Pławner skrzypce

FILHARMONIA_taras_pawelklein.pl

FILHARMONIA_taras_pawelklein.pl

Orkiestra Symfoniczna PFB

 

Program:

John ADAMS

Short Ride In a Fast Machine

Feliks MENDELSSOHN-BARTHOLDY

Koncert skrzypcowy e-moll Op. 64

Dymitr SZOSTAKOWICZ

XV Symfonia A-dur Op. 141

 

BACKGROUND

Ernst Van Tiel

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

Piotr Pławner

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, a jako dziewięciolatek zadebiutował na estradzie. W latach 1983-88 był uczniem Iwony Wojciechowskiej w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi. Od 1988 do 1992 studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Zenona Płoszaja.

Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo, kontynuował studia w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie w Szwajcarii. Był także stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych.

Piotr Pławner koncertuje w kraju oraz za granicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich, pod batutami najlepszych dyrygentów.

Piotr Pławner dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Austrii, Danii, Hiszpanii. Rozległy repertuar artysty obejmuje muzykę od baroku do współczesności – koncerty i inne utwory na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry. Zajmuje się także pracą pedagogiczną. Od 2001 uczy w Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego w Krakowie, od 2002 jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2006 jest prymariuszem kwintetu I Salonisti. Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769. Strona internetowa artysty: www.piotrplawner.com. Całość biografii:http://culture.pl/pl/tworca/piotr-plawner

 

Orkiestra Symfoniczna PFB

Zespół liczy obecnie ponad 80 wybitnych instrumentalistów, którzy niejednokrotnie łączą zamiłowanie do twórczości symfonicznej z działalnością kameralną i solistyczną, a także z powołaniem pedagogicznym.

Różnorodny repertuar prezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną PFB, obejmuje swymi ramami muzykę barokową, romantyczną i współczesną, a granice formy i stylu przekraczane są niejednokrotnie w wielkim formacie.

Tournée koncertowe wiodły Filharmoników Gdańskich do wielu zakątków Europy: Niemiec, (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoch, Szwajcarii i Rosji. Orkiestra koncertowała w znamienitych salach koncertowych na całym świecie.

Orkiestra Symfoniczna PFB zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVARTDUXPOLMUSICSOLITON.

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
DWAJ ZŁODZIEJE SAMOCHODÓW ZATRZYMANI

Gdańscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na terenie Trójmiasta. W ręce kryminalnych trafili w momencie wywożenia skradzionego...

Zamknij